Editorial: Esence pokory

Publikováno: 04.05.2015 09:12 | Jiří Hofbauer

V odborných příručkách, kde se píše o tom, jak uspět, se hodně zmiňuje tvrdá práce, asertivita, cílevědomost, sebeprezentace. Málo se tam mluví o jedné poměrně zásadní věci – pokoře. V tom smyslu, že druhým lidem ukážete, že je a jejich názory vnímáte, přemýšlíte o nich a respektujete. Myslím, že pokora je zdravá a prospěšná. Někdy je takovou tou nahořklou medicínou, co nechutná, ale pomáhá. I když se jí zprvu bráníme, tak si jí občas naordinujeme sami, protože víme, že zabírá.

Já se pokoře vydatně učil posledních pět měsíců. Kdo Menstyle čtete pravidelně a sledujete i na sociálních sítích, víte, že jsme připravovali velký módní editorial inspirovaný literaturou. To je skutečně projekt, co vás pokoří. Především práce, talent a nápady druhých lidí. K času stráveném na place během focení, tak musím připočíst spoustu hodin práce, které zůstaly v krejčovských dílnách, ale jsou ukryty v každém stehu. Nesmírná dávka kreativity, která rozkvetla pod rukami floristek. Nebo poctivost, která udělala koláče nejen neskutečně fotogenické, ale i pohádkově dobré.

Původní záměr bylo focení, inspirované tradicemi. Od toho už je jen krůček k literatuře. A jak jsme tak procházeli storyboard, došlo nám, že svým způsobem sledujeme národní odkaz. A skutečně ho tam najdete. Je tam Karel Hynek Mácha, který svým Májem reprezentuje Čechy. Gabriela Preissová zastává Moravu. A Slezké písně Petra Bezruče opěvují Slezsko. Ivan Oblbracht pak odkazuje na První republiku, kdy národní uvědomění bylo velice silné.

Najednou to všechno vyznívalo velice národně až vlastenecky. A já květen vždycky vnímal velice vlastenecky. Zatímco listopad je spíše ve znamení boje za svobodu, květen cítím jako oslavu českého národa. I tuhle myšlenku jsme do editorialu chtěli promítnout. Celá fotostory je především věnována všem hrdým Čechům a těm, kteří nesou odkaz češství.

Z módní inspirace jsme tak došli k vizuálnímu odkazu, který donutí přemýšlet. Přál bych si, aby lidé u těch fotek přemýšleli. Aby je potěšil obraz a text donutil se zamyslet nad významem každého výjevu.

Prvního května se v řadě měst pořádaly různé pochody a demonstrace. Hodně se mluvilo o tom, kdo šel proti komu. Ale málo kdo zmínil to, za koho jdou. Znovu musím vytáhnout myšlenku, že řada demonstrací a podobných, je jen proto, aby se něco dělo. Jiráskovo Proti všem. Dřív všichni sledovali Milionáře, teď demonstrují. Pravdou je, že takové akce v lidech vzbuzují spíše strach, než potřebu se zapojit.

O pokoře se dočtete i v rozhovoru s módní ilustrátorkou Zuzanou Osako. Uvidíte, že právě pokora v jejím životě hraje velkou roli. Když jsme přemýšleli, kdo by rozhovor s ní měl nafotit, napadlo nás několik fotografů. Všichni zkušení, s celým arzenálem objektivů a jedinečným pohledem na věc. Současně když jsem přemýšlel o motivu, došlo mi, že je škoda, aby takhle schopnou výtvarnici zachycoval někdo další. A tak jsme jí navrhli, aby text ilustrovala sama. Vznikl tak jedinečný rozhovor, ve kterém nebude ani jedna fotografie, ale doprovodí ho autorské grafiky autorky.

Ať už jdete kamkoliv, s kýmkoliv a jakkoliv rychle, nemusíte vždy vědět, kam přesně dojdete. Hlavní je, že jdete a víte proč.

IMG_0544 2

Jirka Hofbauer

Editor

jirka@menstyle.cz
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!