Editorial: Gentleman provokatér

Publikováno: 01.11.2015 20:38 | Jiří Hofbauer

Kdo může být provokatérem? Myslím, že svým způsobem každý. Skvěle oblečený muž v obleku na míru v nablýskaných rámových botách i skinhead v bomberu a kanadách. V jistém světle se nijak neliší. Oba dva totiž vyznávají hodnoty, kterým bezmezně věří. Vsadím se, že přesně tohle 90 % z vás nechtělo slyšet. Ale je to pravda. Přemýšlel jsem, jaký druh lidí má důvod provokovat. Ale je to skutečně tak?

12183715_923837067671221_1874984139350693147_o

Zdroj: Charles Long Photography/Tumblr

Provokujeme druhé cíleně, nebo jen druzí nechávají vyprovokovat naším postojem? Pokud se třeba bavíme o oblékání. Váže si gentleman kravatu jen proto, aby všem ukázal, že na to má a že je lepší než chlapec ve vytahaných džínách? A nechá se někdo potetovat jen proto, aby druhým ukázal, že se nebojí bolesti? Co když si pleteme povyšování a postoj? Možná byste se divili, kolik lidí denně provokujeme a možná to ani netušíme. Kávou ze Starbucks, iPodem v uších, černou barvou na autě, barevnými tkaničkami, taškou v ruce.

Už minulý týden jsme na stránkách Menstyle.cz uveřejnili módní fotostory Underground Story. Inspiraci jsme brali z městských subkultur. Fotili jsme v podchodu kolem hlavního nádraží, mezi asijskými prodejci oblečení a načerno pálených DVD, bistry s přepálenými nudlemi, feťáky a bezdomovci. V dokonalém líhništi všeho, co lidé nechtějí vidět, ale skutečně existuje. Podle prvních názorů, které do redakce dorazily, jsme vytvořili prý něco zbytečně agresivního. Agresivního? Ano. Zbytečně? Ne. Byla to jen módní verze města pod městem. Hezčí, uhlazenější, čistěji oblečená.

Relativně kontrastní je proto projekt Agent provokatér, tedy speciál o Jamesi Bondovi. A 007 rozhodně provokativní je. Především jeho poslední představitel Daniel Craig. Když filmové studio v roce 2005 oznámilo, že právě tenhle blonďatý Brit s výškou 178 cm bude nový agent s povolením zabíjet, vyvolalo to u fanoušků velkou dávku nevole. Sean Connery, Roger Moore, Pierce Brosnan. Bylo těžké navázat na tuhle partu elegánů. Po bondovce Skyfall, která se stala nejvýdělečnějším dílem vůbec, ale fanoušci tohoto modrookého Bonda přijali. A po premiéře novinkového filmu Spectre se mluví, že Craig svým výkonem možná překonává Conneryho. Ostatně právě o tom, jak se Daniel Craig vypořádal se svou zatím nejvýraznější rolí, se můžete dočíst v exkluzivním rozhovoru. Lehce provokativní je v poslední bondovce i Bond Girl. V případě Monica Bellucci se však dá mluvit spíše o Bond Lady. Monica svou osobností dokazuje, že věk je skutečně jen číslo. A i když je oficiálně nejstarší ženou Jamese Bonda, myslím, že i nejvíce sexy.

Další nestárnoucí provokatérkou je zpěvačka Madonna, která už tuhle sobotu (a následně v neděli) vystoupí se svým Rebel Heart Tour v O2 aréně. Už máte lístek? Sobota je prakticky vyprodaná a na neděli zbývají poslední vstupenky.

Rozhodně si udělejte čas 15. listopadu a doražte do Radlické kulturní sportovny, kde se bude konat Pop Up Gentleman No.2. Jedná se o projekt, který podporuje české i slovenské módní značky a návrháře a Menstyle.cz má tu čest, být jeho mediálním partnerem. Bude se mluvit o módě, diskutovat, pít a tak. Zkrátka neformální setkání pro lidi, kteří nemají rádi tyhle neformální setkání.

Nabrat jiný směr, neznamená ztratit směr.

IMG_0544 2

Jirka Hofbauer

editor in chief

jirka@menstyle.cz
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!