Editorial: La dolce vita

Publikováno: 06.05.2017 09:00 | Štěpán Molitor

Poslední dobou mám dojem, že si z nás příroda dělá srandu. Nevím jak u vás, pro mě ale déšť, sněžení a teploty pod nulou k představě ideálního jara nepatří. Jednoho deštivého (jak jinak) dne jsem v kavárně na Starém městě čekal na své americano bez mléka. Déšť stékal po skleněných výlohách a i uvnitř bylo chladno. Ne příliš lákavá představa, že v tomto počasí budu muset přes celé město mi na optimismu nepřidávala.

Zatímco jsem usrkával horkou kávu pozoroval jsem, jak obsluha balí objednávku staršího páru. On v plášti Brioni, ona s nádhernou štólou, zlatými prsteny a letitou kabelkou Chanel. Poručili si dort a makronky a podle živé konverzace s obsluhujícím číšníkem jsem usoudil, že tu jsou pravidelnými hosty. Připomínali mi vizuál některé z těch pěkných reklam na doplňkové penzijní spoření pro bonitní klienty. Oba už jistě přes šedesát a přesto elegantní, vitální a ano, krásní. Díval jsem se, jak číšník nádherný velký dort balí do bílé papírové krabice, převazuje ji zelenou stuhou a pečlivě zastřihuje její konce a jak krabici opatrně vkládá do papírové tašky s logem kavárny. Ten starší pár a obrovský dort v krabici, to byla ztělesněná La dolce vita.

Jamie_Nelson_2 (kopie)

Zdroj: Jamie Nelson

Dá se návod na sladký život najít v kuchařkách nebo na internetu stejně tak, jako tam najdete recept na extra velké makronky? Stačí smíchat v přesných poměrech tvrdou práci a poctivý odpočinek, návštěvy barů a ranní běh po nábřeží, přidat osudovou ženu a směs nechat péct sedmdesát let?

Když jsem o dva dny později tyto úvahy popisoval na redakční poradě, po oknech stékal déšť (jak jinak) a na velké obrazovce svítil návrh edičního plánu. Co je vlastně ten vysněný sladký život? Závratná kariéra? Obklopení se krásnými věcmi? Umění skloubit osobní život a práci? Schopnost navazovat a udržovat vztahy? Je to všechno o drobnostech, shodli jsme se nakonec. Proto Menstyle bude v květnu věnovaný doplňkům. Zatímco sebelepší oblek bude jednoho dne příliš obnošený a i ta nejlepší auta ztratí za deset let svou cenu, kvalitní pero, hodinky nebo zapalovač s námi mohou být navěky, svou hodnotu si uchovávají a dělají nám radost každý den. Detaily, ze kterých se skládá celek.

A jsou to ty pověstné každodenní radosti, co dohromady tvoří sladký život. A i když se může stát, že nám čas od času mezi zuby zaskřípe ořechová skořápka nebo narazíme na nečekanou hořkost, stále bude převažovat výborná sladká chuť.

Gentleman nepije alkohol před polednem a proto počkejme do setmění, nalijme si sklenku oblíbeného nápoje a pojďme si připít.

Na zdraví a na sladký život! 

podpis

Štěpán Molitor

redaktor
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!