Editorial: Naprostá fascinace

Publikováno: 01.12.2014 23:28 | Jiří Hofbauer

Z pompézních oslav konce roku se stal globální epický stres. Už máš..? Sehnals'..? Kdy pojedem..? Stihls'..? Měsíce příprav a pak rozplynou během jednoho večera. Spousta lidí vnímá Vánoce a oslavy spojené s koncem roku jako dostihy. Běží co to dá, aby s co nejlepším výsledkem dosáhli cílové pásky, známé taky jako Štědrý den. Pak si vydechnou a zase pádí k poslednímu prosinci. Tentokrát novoroční závod tak odstartují s bolestí břicha a kocovinou. Osobně si myslím, že vánoční nálada by se měla spíše řídit heslem, že to skutečně důležité je cesta, ne cíl. Není přece na vánoční době nejkrásnější právě to těšení?

I když každý marketér vám poradí, že v byznysu se musíte zaměřovat na výsledek, v životě je důležité užít si i ten postup. A je jedno kolik vám je. V každém věku bychom se měli umět nadchnout, nechat se fascinovat a hlavně si to pak užít. Tak moc, jak jen to jde.

Už od ledna jsem věděl, jaký by měl být prosinec. Velkolepý. Podle toho jsme vybírali i osobnost k rozhovoru měsíce. Myslím, že Michal Horáček byl skvělou volbou. Je to neskutečně talentovaný, schopný, inspirativní člověk, rád dodám renesanční. Během rozhovoru jsem zjistil, že není téma, ke kterému by neměl co říct. Ať je to politika, historie, literatura hudba, umění, společnost. Popravdě, vyžadovalo to hodně energie z mé strany, abych stačil proudu jeho myšlenek. Abych stíhal vnímat všechno, co mi říká a přitom jsme dokázal dostatečně pohotově a smysluplně reagovat.

Úměrně k jeho osobě jsme plánovali i focení. Domluvili jsme galerii, kostel, restauraci, zajistili oblečení, přemluvili k pózování drožkáře. Když jsme pak panu Horáčkovi prezentovali koncept focení, ukázalo se, že má úplně jinou představu. Chtěl něco daleko méně pompézního a pro něj přirozenějšího.

Rozhodli jsme se maximálně ctít jeho přání. Shodou úžasných náhod jsme narazili na 1. Podzemní antikvariát v Hybernské ulici. Problém u těchto míst je, že lidé, kteří je většinou vlastní, jsou povzneseni nad něco jako jsou lifestylové magazíny, módu a známé osobnosti. A tak jsme tam zavolali a lehce nejistě se ptali, zda bychom tam mohli fotit. Majitel pan Michal Hulla byl z tohoto nápadu nadšený a když jsme zmínili, že tím foceným bude právě pan Horáček, měli jsme vyhráno.

Kdybych měl definovat tohle focení jedním slovem, bylo by to magické. Rozhovor i focení jsme dělali za plného provozu antikvariátu. Lidé nás pozorovali, a i když jsem věnoval maximální pozornost Michalu Horáčkovi, slyšel jsem, jak si přihlížející špitají: „To je přece Michal Horáček.“ Mezi všemi těmi regály a stohy knih to bylo do jisté míry zastavení času.

Něco podobného se opakovalo, když jsme fotili exteriéry na Masarykově nádraží. Michal Horáček tam skromně postával u skleněných vitráží, nijak na sebe neupozorňoval, ale i tak jindy rušné nádraží zpomalilo na polovinu své normální rychlosti. Sotva jsme dofotili, přišel za námi jeden z partu kluků, co nás pozorovali, a zeptal se nás: „To je ten milionář, co olizuje lžičky?“ Nešlo to popřít.

Protože prosinec je i o dobrém jídle, potkali jsme se v kuchyni s šéfkuchařem Tomášem Černým z restaurace La Finestra, která získala titul nejlepší restaurace v Česku. Zaručeně vás překvapí na čem on sám si vlastně pochutná. Nezapomněli jsme ani na módu. Pravdou je, že takové motýlky, jaké vznikají v beskydských Chlebovicích, umí jen pánové z BeWooden.

Všem čtenářům za celou redakci Menstyle.cz přeji dechberoucí Vánoce a o to víc fascinující rok 2015. Ať se vám daří!

IMG_0544 2

Jirka Hofbauer

Editor

jirka@menstyle.cz

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!