Editorial: Natvrdlí chlapi

Publikováno: 06.04.2015 10:39 | Jiří Hofbauer

Psát tenhle text chce odvahu. Vážně. Na webu se objeví kolem 9. hodiny ráno a první nenávistný mail mi přijde o tři minuty později. Dva roky zpátky bych se šel opít. Loni jsem si vzal volno a šel běhat po nábřeží. Ale dnes už vím, že nikdy nezaujmu všechny. Vždycky se ozve někdo, že by to šlo udělat jinak a líp. A je to pravda. S odstupem času bych i já sám dělal věci jinak. Nepopírám, že líp. Není to dlouho, co někdo na Facebook napsal, že „pan editor si Menstyle dělá podle sebe.“ Moje odpověď? Ano dělám. Ale dělám ho s pomocí dalších skvělých mužů, kteří (stejně jako já) mají jedinečný, unikátní názor na věc a já jej vnímám. Popravdě, nechtějte zažít naše porady. Umíme se hádat, přít, diskutovat, odcházet a zase se vracet, vášnivě argumentovat. Pak si ale uhrábneme vlasy, dojdeme k závěru a ťukneme si skleničkou.

1900379_861751650563739_3207723159459029111_o

Zdroj: Tumblr

Dostal jsem několik mailů, že Menstyle měkne. Já ten pocit neměl a nemám. Každý měsíc věnujeme pozornost lidem, kteří si tvrdě jdou za svým. Nicméně i já jsem byl toho názoru, že potřebujeme na Menstyle dostat chlapy. A tak jsme dlouho v redakci uvažovali o slovu chlap. Je to tak ještě dva roky zpátky, kdy jsem si já sám pod pojmem chlap vybavil umaštěného pivaře v kostkované košili s nátělníkem a cigárem za uchem. Slovo chlap se stalo sprosté. A najednou všichni začali používat slovo gentleman. Jenže existují jedinci (velice odborný termín), kteří jsou zhmotněním chlapských vlastností v tom nejlépe myšleném slova smyslu. A proto chci slovo chlap vrátit do hry.

Chci, abychom jsme se ho znovu naučili používat. Nebáli se říct: „jo, to je rovnej chlap.“ A to, že má dokonale uvázaného motýlka, mu nic z jeho mužnosti neubírá. Možná tím, jak se snažíme škatulkovat na gentlemany, metrosexuály, hipstery, lumbersexuály... zapomněli jsme být tím, čím skutečně máme být – chlapy. A to je smysl dubna na Menstyle. Nebát se být tím, čím jsme. To je první a zcela zásadní krok. A jít si za tím, co chceme. Překonat hranice, které nás limitují. Nebo se alespoň o to pokusit. Protože takový skutečný chlap je. Neústupný. Tvrdý. Cílevědomý. Noblesní. Inteligentní. A je jedno jestli má oblek, skinny džíny, uniformu, sed kalhot u kolen, jezdí na kole nebo s řidičem, jeho hlavu lemuje komplexní strniště nebo má patku jak Elvis.

Přál bych si, aby čtenáři Menstyle byli tvrdí, ale nebyli natvrdlí a svět vnímali otevřenou myslí. Byli chlapy. A to především srdcem, duchem a myslí. Věřte, že chlapa nedělá množství svalů, počet tetování a vypitých panáků nebo ostrá slova. Smyslem chlapství není mít na žílou křižovaném bicepsu vytetovaný kříž a Pannu Marii.

Dlouho jsem přemýšlel jak definovat chlapa. Jak popsat tvrďáka. Za nás je skutečný chlap Alex Minsky. Veterán z Afghánistánu, který přišel o nohu, chlastal a teď je model přes spodní prádlo? Do tvrdých chlapů musí patřit i ultramatonec s českými kořeny Anton Krupicka, který ví, co znamená se překonat. Nesmí chybět Tomáš Bartoš, který si otevřel gym (nejen) pro barbary v Karlíně. Ale třeba i Tom Ford, který sice vládne módnímu impériu, ale denní program si navrhl tak, že mu na spánek zbývají 4 slabé hodiny.

Nejen v dubnu buďte tím, čím chcete být. A jděte si tvrdě za tím.

IMG_0544 2

Jirka Hofbauer

Editor

jirka@menstyle.cz
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!