Editorial: Nutně potřebuji...

Publikováno: 04.01.2016 10:12 | Jiří Hofbauer

Když mi bylo patnáct, nutně jsem každý měsíc potřeboval nový mobil. Když mi bylo dvacet, potřeboval jsem každý měsíc jít na nějaký koncert. Když mi bylo dvaadvacet, nutně jsem potřeboval cestovní kabelu z limitky Scott Campbell for Louis Vuitton. Teď každý měsíc potřebuji, dělat co nejlepší obsah Menstyle.cz. A speciálně tento měsíc potřebuji jednu věc. Promluvit o českých mužích.

12186757_10154258234178098_5092142867946981475_o

Zdroj: GQ

O českých mužích koluje řada skazek. Jak nemožně se oblékají. Jak neví, co je deodorant. Že si myslí, že Martin Margiela je výrobce motorových pil. Ano, pořád je tady hrstka ignorantů, kteří do Opery vyrazí v manšestrovém saku myslivecké zeleni a přestávku pojmou jako útok na bufet. Ubrousky jsou na konci baru. O těch slyším v jednom kuse. Proč se ale nemluví o těch, kteří měsíc před návštěvou toho chrámu kultury shání dokonale padnoucí sako, perleťové manžetové knoflíčky a večer co večer si před zrcadlem zkouší dokonalý úvaz motýlka. Nerad to používám, ale... tohle je jedna typických z českých vlastností. Sebeponižování, ubírání na vlastní úctě, degradování... Když se neumím obléct já, tak to zákonitě neumíš ani ty. Prostě my Češi... Tady v Česku... Ne!

Možná (určitě) Česko není módní velmocí, ale neznamená to, že v jeho ulicích nejsou muži, kteří neví, jak na to. Věřte, že ani v Paříži všichni muži nemají velikost 46 a nesnídají šampaňské a croissanty. V Milánu ani zdaleka všichni muži nejezdí na vespě a nenosí úzké obleky Dolce & Gabbana. I v Londýně jistě narazíte hulváta, který neslyšel o Savile Row. A New York? I když je považován za kosmopolitní kotlík všech mentalit a stylů, najdete tam archiválie, kteří si myslí, že je rok 1960 a Pharrell by měl být příští obětí ku-klux-klanu.

Myslím, že už bylo dost ponižovaní českých mužů z jejich vlastních řad. A ano, i když stále trpí absencí butiku Dior Homme v České republice, dokáží vykouzlit dechberoucí módní kreace díky dostupné konfekci, českým designérům a e-shopům, které dodávají i do Czech Republic. Je na čase přestat utvrzovat české muže v tom, jak to neumí a konečně jim říct, že styl mají. Přestat je soudit za malé příruční tašky a oversized šály. Nebrat jim nadšení, ale podpořit je. Věřím, že jedině tehdy čeští muži unesou stejné trendy jako v Milánu, skousnou poslední londýnské novinky, ocení francouzské cítění módy a překročí českou malost. Je úžasné poslouchat muže, když se veškeré jejich debaty netočí jen kolem fotbalu a motoru, ale umí si vzájemně doporučit holiče, krejčího a obchod s květinami, kde koupit pivoňky pro svou dámu.

Mám odvážný nápad. Co se zkusit přestat dělit české muže na lumbersexualy, hisptery, gentlemany, swaggery, novodobé dandy.... (Nevím...) A všechny brát jako pestrou, přesto souvislou mozaiku ulice? Před Vánocemi se mě jedna reportérka ptala, co je dnes vlastně módního. Co bych doporučil mužům, aby nosili v nadcházejících měsících. Nadechl jsem se a hned mě napadlo asi pět trendů sezóny podzim 2015/zima 2016. Jenže... Pravda je taková, že současná móda skutečně dospěla do fáze, kdy prakticky nic není out. Nezáleží totiž na tom, co nosíte, ale jak to nosíte. Skutečně. Jde tedy o jedinečný přístup k módě.

Leden je každoročně ve znamení módy. Největší světové metropole opět zahoří módou. A Menstyle.cz s vámi navštíví všechny zásadní přehlídky. Tešte se na exkluzivní rozhovory a reporty.

Odvážný vstup do nové (módní) sezóny

IMG_0544 2

Jirka Hofbauer

Editor in chief

jirka@menstyle.cz
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!