Editorial: O instastories a závodě s časem

Publikováno: 11.04.2017 09:00 | Štěpán Molitor

Psaní editorialu ve mně vždy vzbuzuje posvátnou úctu. Když si koupím časopis, vždy, ještě než ho zběžně prolistuji, přečtu si úvodník. Ten totiž nastiňuje záměr a náladu čísla. To, co se šéfredaktorovi honilo celý měsíc v hlavě. V tištěných časopisech ho najdete na prvních stranách a i my jím uvádíme celý měsíc.

Přesto (možná právě proto) že je editorial pro mě nejobtížnější disciplínou, vždy se na jeho psaní těším. Dělám si rešerši, sepisuji nápady. Pak si prolistuju stará čísla ikonických světových časopisů (první výtisky co mám ve svém archivu jsou už z roku 1992). Začtu se do knih. Procházím články autorů, co mě inspirují... a nadšení se postupně vytrácí. Ve srovnání s těmito texty mi mé nápady a formulace připadají ploché a bezcenné. Zmačkat a zahodit. Jak se začnu srovnávat, je konec.

A my žijeme ve světě srovnávání se s jinými lidmi. Kult krásy a úspěchu nám přesně stanovuje, kde bychom měli být ve třiceti, čtyřiceti, padesáti letech. Jakou máme mít kariéru, v jaké čtvrti bydlet, jakým autem jezdit a které značky obleků nosit. Moderní technologie nám zase umožňují v reálném čase pozorovat, jak v tomto závodě s časem postupují ostatní.

Na instastories sledujeme každý den, že tento náš kamarád obědvá v Les Moules a kolega si koupil nový iPhone. Žena, o kterou jsme usilovali je teď se svým novým přítelem na Bali. Ten zase popíjí koktejly v Buddha Baru a další vysedává v kavárně, otevřený počítač a brýle Cartier ledabyle položené vedle hrnku s cappuccinem. Mám pocit, že v poslední době je v módě ukázat druhým, že se mám skvěle. Sinatra měl pravdu.

DSC_5843 kopie

Zdroj: Kateřina Rohová pro Menstyle.cz

Srovnávání s ostatními nám rozšiřuje obzory. Je motivující. Vidíme, čeho je možné dosáhnout, máme důkaz, že TO jde. Ale ty posty na sociálních sítích neukazují všechno. Neuvědomujeme si, že úspěšný byznysmen deset let bydlel v malém bytě na periferii, jedl jen rýži a tvrdě pracoval na své kariéře. Už je nám skryto, že tahle modelka tráví život na letištích, vzdala se osobního života a po večerech se učí francouzsky, aby prorazila. A opuchlý obličej slavného redaktora po noci strávené editováním článků na selfiečku za Café~Café neuvidíme – kruhy pod očima spraví aplikace VSCO. Tito lidé nemají nic zadarmo. Ale my vidíme jen plody tvrdé dřiny, ne práci samotnou.

Nedávno jsem se bavil s úspěšným realitním byznysmenem. Nad bulharskou polévkou z mušlí a sklenkou bílého vína prohodil: „Víte, cíle jsou hezká věc. Ale upřímně, málokdo jich dosahuje. A když máte pevné cíle a jdete za nimi, nikdy je nesplníte celé a v požadované době. Tak vlastně žijete v celoživotním zklamání. Když si budete v životě stanovovat cíle, nebudete nikdy šťastný.“

Nemohu souhlasit. Cíle jsou důležité. Ale i ty se v průběhu času modifikují, přizpůsobují se podmínkám a mění se tak, jak se s přibývajícími léty měníme my. Ale to přece není důvod vzdávat se našich cílů a vizí. A stejně tak je ale důležitá cesta, která k vytyčeným milníkům vede. Že máme nějakou představu do budoucna nás nesmí donutit rezignovat na přítomnost.

Nebudujme svůj život podle ostatních. Inspirovat se? To ano. Ale rozhodně si nedělejme zbytečné vrásky. Protože náš pocit štěstí nebo neštěstí je ovlivněný tím, s kým se aktuálně srovnáváme. Začalo druhé čtvrtletí roku 2017. Popadněme druhý dech a pojďme si užít tu jízdu!  

podpis

Štěpán Molitor,

redaktor
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!