Editorial: Pravidla diktátu

Publikováno: 09.09.2015 09:32 | Jiří Hofbauer

Přiznám se, že jsem se na září hodně těšil. A nejen já, ale všichni v redakci. Září je vždycky takový ten bod zlomu, kdy všechno chytá druhý dech. Je čas definitivně smýt opalovací krém a sáhnout po kolínské, sundat plavky a žabky a vrátit se k oblekům a kvalitnímu obutí. Po šíleném létu, které nemělo pravidla, je tu podzim, který opět vyžaduje disciplínu.

10959238_10153104251379803_7640271068111900319_o

Zdroj: Tumblr

Pro mě osobně léto končilo vždy ve chvíli, kdy se na veřejnoprávní televizi objevil Zdeněk Svěrák a celou republiku týral svým Diktátem. Jasně, mělo jít o jakousi formu zábavného pořadu, ale já to vnímal spíš negativně. Zatímco první týden se ve školách nesl v poněkud slavnostním a uvolněném duchu, holky se chlubily efektním opálením a kluci apartníma jizvama, tak večer to všechno tohle nadšení utnul Zdeněk Svěrák se svou odbornou explikací, kde má a kde nemá být čárka. A jeho mentorské „poněvadž“ mě doteď straší.

Proč o tomhle mluvím? Vidím v tom odkaz na módu. Během července a srpna jsme na webu pustili několik článků. Jeden příklad za všechny: blazer + šortky. Ten článek vyvolal spoustu emocí. Někteří mu tleskali, jiní ho kritizovali. Vždycky jsem říkal, že jediná móda, která má smysl je ta, která vyvolává emoce. A tenhle trend to maximálně splňoval. Nám v redakci ale nijak kontroverzní nepřišel. Nikdy jsme nechtěli, aby to vyznělo ve smyslu „a teď všichni povinně noste tohle.“ Naopak! Móda je volnomyšlenkářská, o akutní inspiraci, vnímání okolního světa a jeho cítění, má podněcovat myšlenky a nápady, ne je potlačovat.

Máme za sebou zásadní módní akci a to Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Celý týden nacpaný módou. To zásadní najdete právě na Menstyle.cz. Poctivě jsme obcházeli přehlídky a hltali módu i atmosféru. Pro někoho je možná tenhle svátek módy povrchní akcí, ale pro nás je zcela klíčový. Domlouváme spolupráce a současně hledáme nové talenty a tváře, které vám chceme představit. A že jich je požehnaně.

Začátkem minulého týdne Menstyle.cz odstartoval projekt nazvaný #CzechFashionElite, během kterého představujeme zaběhlou českou módní elitu i nové hlasy, které jsou jen kousek od toho, aby se skutečně proslavily. Pokud někdo tvrdí, že česká móda nemá co říct, tak se plete. My české módě fandíme. Všem co jí tvoří, co s ní pracují a co jí nosí. A hlavně těm, co reprezentují český styl. Přiznám se, že mám někdy pocit, že čeští muži chtějí být hrozně světoví. Elegantní jako Britové, dostatečně fashion jako Francouzi, sprezzatura jako Italové, kosmopolitní jako Američané. Ale v tomhle všem zapomínají na podstatnou věc – utvářet si svůj vlastní styl. Jedna věc je inspirace, druhá kopírování. Vážně bych chtěl, aby čeští muži magazíny, blogy a odborné knihy brali jen a právě jako inspiraci. Ne jako zkostnatělé trendy, které na sebe musí napasovat a přísné diktáty, které musí splňovat.

Koho ale dlouze představovat nemusíme je Ladislav Blažek, zakladatel jedné z největších českých značek. Na rozhovor s ním se můžete těšit v nejbližších dnech. Víc než o módě bude právě o tom zákulisí tohohle úžasného světa.

Současně dnes představíme i velký podzimní editorial inspirovaný tajnými vysokoškolskými kluby. Ale tohle je pořád jen zlomek toho, co pro vás chystáme.

Krásné září.

P.S. Limity jsou jen tak vysoké, jak si je sami nastavíme.

IMG_0544 2

Jirka Hofbauer

Editor in chief

jirka@menstyle.cz
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!