Editorial: Recept na úspěch

Publikováno: 05.01.2015 09:49 | Jiří Hofbauer

Je pondělí, dvě hodiny ráno a já se připravuji na leden. V osm mám schůzku s šéfredaktorem Michalem, v deset rychlá káva s fotografem Tomášem, odpoledne jednání se slečnou z PR agentury, večer redakční porada po Skype. V hlavě se pořád vracím k loňskému roku a musím přemýšlet o úspěchu.

Přiznám se, že jsem trochu doufal, že za ten rok odhalím recept na úspěch. Že zjistím jaké jsou ty správné ingredience, jejich poměry a doby zpracování. Během roku 2014 jsem potkal plno talentovaných a inspirativních lidí, přesto papírek s ozkoušeným receptem jsem si nezískal žádný. Možná je to tím, že úspěch není koláč, který lze upéct. A i když je úspěch často výsledkem experimentů a náhod, není fyzikální veličina, aby se dal změřit a zapsat. Není ani není chemická sloučenina, abychom s ním mohli experimentovat. Nerodí se ve zkumavkách, takže jej nejde ani očkovat. Dokonce bych řekl, že má hodně negativních vlastností. Je netrvanlivý, nekonzistentní, bez chuti, bez zápachu, nelze skladovat. Není to ani matematická rovnice, kam stačí dosadit a úspěch je zaručen. Tedy za A dosadíme počet probdělých nocí, B jako počet vypitých káv a pak je jasné, že povýšení se dočkáme... v 31 letech.

Pravdou je, že kdybychom chtěl sestavit vzorec úspěchu, rozhodně by se to neobešlo jen se znamínkem plus. A kromě násobení by bylo potřeba i dělit. Talent bychom mohli násobit vášní, snahu dělit sebezapřením, trpělivost umocnit časem, průběžný výsledek odmocnit počtem lidí v kanceláři (třídě).

Myslím, že dávno neplatí kdo si počká, ten se dočká. A nevím jestli vůbec někdy platilo. Úspěch nečeká. Proč? Protože pokud se o něj my sami nezasadíme, tak vlastně není.

Už několik měsíců láká napsat, že je před námi ten největší měsíc v historii Menstyle. A tentokrát už to skutečně napsat musím. Leden jsme se rozhodli pojmout v duchu úspěchu. Jako symboly jsme vybrali tři lednové krále, tři české muže, kteří jsou svým způsobem víc známější v zahraničí než v České republice.

Menstyle nepatří mezi magazíny, které upřednostňují úspěchy z jiných zemí. Nevěříme na to, že co vzniká u nás, nemůže být lepší než to, co vzniká třeba v Velké Británii. Důkazem je Jakub Polanka, první ze tří lednových králů. Módní návrhář původem z jihočeské Sušice, jehož tvorba je nezaměnitelná a naprosto osobitá. Proto vám přinášíme rozhovor o módě, stylu, gentlemanství a pracovitosti. Rozhodně inspirující i pro ty, kteří nepřikládají módě takovou důležitost.

Česká média mají u jeho osobnosti svérázný přístup. Stěží bychom dohledali, kdo jako první řekl, že Jakub Polanka je český Alexander McQueen. Jediná srovnatelná věc je totiž pouze vzhled a osobní styl oblékání. Co se tvorby týče, není zde pořádně společného nic.

Srovnávání módních návrhářů není na místě. Srovnat Polanku a McQueena je jako říci, že Sylva Lauerová je česká J. K. Rowling protože má taky blond vlasy. Tvorba jednoho člověka nejde přirovnat k někomu jinému.

Zmínku o McQueenovi patrně poprvé použil člověk, co toho o módě moc neví. Kdyby věděl, viděl by rozdíl mezi Polankovým, téměř minimalistickým konceptem a McQueenovým výrazným až excentrickým projevem. Polanka, který se s každou další kolekcí více a více vrací k čistým základům, a na druhé straně McQueen, který nikdy neopustil svůj snový a výrazný svět. V našem nadcházejícím rozhovoru Jakub Polanka mimo jiné zmíní, že návrháři staví v začátcích svou sebedůvěru na výrazných návrzích. A až postupně se "klidní". Naproti tomu, McQueen se nikdy neuklidnil a naopak se zdá, že se snažil stavět svou sebedůvěru dál a dál. Navždy bychom tudíž mohli přejít tento nepodložený dojem a jednoduše...nesrovnávat.

Hned další týden vám představíme jednoho z neúspěšnějších českých topmodelů. Tomáše Školoudíka možná neznáte podle jména, ale jeho tvář vídáte v předních módních magazínech a na molech během týdnů módy. Trojici uzavře Tomáš Zejda, nejúspěšnější český freestyle MtB jezdec.

Začněme leden s čistým štítem. Užijme si (svou) originalitu a nekomplikujme si zbytečně život přirovnáváním sebe či dalších k někomu dalšímu. Nepomáhá to jak u osobních cílů tak ani u toho, jak vás vnímají ostatní.

IMG_0544 2

Jirka Hofbauer

Editor

jirka@menstyle.cz
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!