Editorial: ŠPACZECH! CZECH! CZECH!

Publikováno: 01.09.2014 09:50 | Jiří Hofbauer

Září je tak trochu porod. Ono to dokonce vychází i na ten devátý měsíc. Letní trendy dosluhují a jsou tu podzimní, od kterých ještě nikdo pořádně neví, co má čekat. Už asi od května jsem v redakci pořád mluvil o gentlemanství. Slovo gentleman se pro mě za poslední půlrok stalo tak frekventované, že úplně ztratilo veškerý lesk, šmrnc, grácii... cokoliv. A je mi to líto. Mám pocit, že obzvlášť na sociálních sítích se vede jakási válka o to, kdo je a kdo není gentleman. Neustále se sepisují gentlemanské hodnoty a rady. V závěru z těchto debat vychází, že gentlemanem je každý, kdo umí vhodně zvolit kapesníček a kravatu.

Steve-Schofield-mr-porter-for-ES-3-WEB

Zdroj: Mr Porter

Mám obavy, že dnes je pro muže důležitější vypadat jako gentleman, než být slušným člověkem. Vzhled tak vítězí nad podstatou. Platí tak, že šaty možná dělají člověka, ale jen do momentu, než otevře pusu. Ano, co si budeme povídat – první dojem rozhoduje. Znám spoustu mladých mužů, kteří mají doslova mindrák z toho, že pokud nebudou mít kožené, ručně šité boty, motýlek, kapesníček a výrazné ponožky, tak lidsky nedostačují společnosti, která je obklopuje.

Za symbol českého gentlemanství je neustále považován Oldřich Nový. Jenže to jsou třicátá léta. A stejně jak se mění móda, mění i nálada doby a lidé s ní. Možná je načase hledat nové vzory. Myslím, že dnešní gentleman chodí v džínách, sportuje, rád se baví, jezdí rychle na motorce, účastní se Spartan Race...

Když jsme vybírali osobnost na měsíc září, chtěli jsme skutečně osobnost. Významnou, respektovanou, co něco znamená. Současně je září návratem do školy, takže by měla být do jisté míry mentorská, být vzorem, inspirativní, vůdčí. Nehledali jsme v zahraničí, ale chtěli jsme, aby reprezentovala češství. A pořád by měla být nositelem aspektu módy. Jak vidíte, měli jsme (speciálně já) spoustu požadavků.

A tak jsme si hráli se slovy a přemýšleli, že oslovíme někoho, kdo se jmenuje Václav nebo má příjmení Čech. Celé září jsme chtěli pojmout jako oslavu českých mužů. Oslava... Slavit... Slavný... Ladislav. Čech... Czech... Ček... Špaček. Bylo to osvícení ve třetí minutě. Vzhůru do toho.

U takového velkého focení může naskytnout spousta problémů. Já už se na ně předem psychicky připravuji. Jenže všechno probíhalo skvěle. Měli jsme zajištěný krásný prostor v Grand Café Orient v centru Prahy, oblečení bylo v požadovaných velikostech a čas k nám bylo milosrdný. Ale tím mužem alfa byl pan Špaček. Mohl přijít dřív, čímž bychom nebyli nachystaní a začal by stres. Mohl se zdržet, a tím by se to všechno zpozdilo. Ale on přišel naprosto přesně. A měl na sobě košili s francouzskou manžetou, temně šedé džíny, hnědé polobotky, pilotky na očích a nikdo by si nedovolil říct, že není gentleman.

Další věc byla samotné oblečení, které nám exkluzivně poskytli v salónu Knize v Pánské pasáži. Vždycky je tam to riziko, že se fotografovanému nebude líbit oblečení, které vyberete. Ale když pan Špaček zavtipkoval, zda v rozpočtu nemáme volné finance na sako z hnědého tvídu, věděl jsem, že vybrali správně.

Já už asi rok nosil v hlavě fotku inspirovanou Supermanem, kdy Clark Kent ze sebe rve košili a pod ní má hrdinskou pláštěnku. Napadlo nás znak S vyměnit za českého lva. Zeptali jsme se pana Špačka, jestli by si vzal obyčejné bílé triko s potiskem státního znaku, které jsme předtím nechali prudce vyrobit. On řekl, že ano, šel na toalety a s klidem si to tričko natáhl. Když vycházel hned jsme ho fotili. A bylo to ono. Dokonalá fotka strážce českého stylu a prvního muže české etikety.

Současně jsem chtěl, aby focení obsáhlo i odkaz na Václava Havla. Někteří kluci z redakce se děsili nápadu, že bychom panu Špačkovi kasali nohavice. Proto jsme ten odkaz museli trochu skrýt. Aby tam zůstal, ale nebyl tak očividný. Když si pan Špaček sedl na parapet, významně si povytáhl pravou nohavici. Všechny nás překvapil svými ponožkami v národních barvách. Měl modro-bílé proužkované ponožky s červenou patou. Byl to tak trochu jeho soukromý vtípek. Ale nám se skvěle hodil.

Září patří českým mužům. Tak si ho užijte!

IMG_0544 2

Jirka HOFBAUER

Editor

jirka@menstyle.cz
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!