Editorial: Srpen jako příležitost

Publikováno: 10.08.2017 09:04 | Štěpán Molitor

Z postele mám krásný výhled na panorama tyrolských Alp. Nad vrcholky hor se stahují oblaka a v dálce už slyším hrom. Za 15 minut se z téměř jasné oblohy stala masa hrozivě vypadajících temných mraků. Za normálních okolností bych teď seděl v pražském bytě a doháněl resty. Nebo si čistil zuby bělící pastou a v duchu vybíral košili, která se bude nejvíc hodit na večerní návštěvu baru...

unit_carlihermes_suitsupply_ss17_02-1200

Zdroj: Suitsupply

Ten výlet jsme domluvili za tři dny a vlastně náhodou. Musel jsem narychlo přeorganizovat diář, posunout schůzky a některé akce zrušit. Ve sklepě najít (ohavné) pohorky - jsou vintage, z roku 2007!, utratit nekřesťanské peníze za (ohavné) funkční prádlo a lano (lano!!!), v hypermarketu nakoupit čínské polévky, vysočinu, konzervovaného tuňáka a proteinové tyčinky. A to vše v šibeničním termínu jednoho odpoledne. Značková cestovní kabela zůstala doma a její roli plní prastarý ruksak. Místo peněženky a žvýkaček mám v kapsách nůž a buzolu. Jediné co zůstalo v normálu byl objem oblečení a propriet, které s sebou mám – půjčené SUV pojalo náklad jen s obtížemi a kamarád trefně poznamenal, že ačkoli jedeme ve dvou na pět dní, máme krámů jako početná rodina, co vyráží do divočiny na měsíc.

Může se to zdát jako prkotina, ale pro člověka městského to je neobvyklá akce. Nečekaně vyskočit ze stereotypu a udělat něco jinak. Je to osvěžující a do života to vlije zase dávku vzrušení.

Proč o tom mluvím? Pozoruji to každý rok. Jakmile se prázdniny přehoupnou přes polovinu, mnoho lidí se uzavře do sebe a začíná se připravovat na září, pracovně asi nejnabitější měsíc v celém roce. Letní uvolněnou atmosféru začíná nahlodávat vědomí blížící se práce a nových výzev. Pojďme ale ještě na chvíli odložit start pracovního módu a zkusme něco nového v osobním životě. Díky Facebooku a Instagramu začínáme mít pocit, že zažít něco výjimečného znamená minimálně sjíždět na snowboardu písečné duny, jako dobrovolník strážit africké rezervace před pytláky, projet Evropu v nějakém polorozpadlém vraku nebo si udělat spanilou jízdu po všech barech v St. Tropez či v jiné posh destinaci. Na obrázku to vypadá pěkně. Důležité ale je to, co má význam pro nás. A je úplně jedno, jestli to je pouť pěšky na svaté místo, závazek vydržet měsíc bez cigaret nebo vyzkoušení si jízdy v M4 na okruhu...

Vezměme srpen jako příležitost otestovat si své schopnosti jinde, než v kanceláři. Možná budeme překvapení, co všechno o sobě zjistíme.

Štěpán Molitor

redaktor
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!