Editorial: Vlci z univerzit

Publikováno: 05.10.2016 09:30 | Štěpán Molitor

Na zastávce u Právnické fakulty vystoupili z tramvaje.  On v úzkých džínách, světle modré košili a bílých adidaskách. Přes sebe měl lehce přehozený trenčkot. Ona v tmavém roláku, preppy tvídové sukni a v podpatcích. Hned jak se dveře tramvaje zavřely, vytáhla z krabičky cigaretu. On jí připálil, otevřel laptop a zkoumal zápis z přednášky. Dělal jsem že něco hledám na telefonu a přitom se snažil zachytit něco z jejich konverzace.

p_661355

Zdroj: The Riot Club

V kolik dnes začínáš?“ vyfoukla kouř a podívala se nervózně na hodinky. Zvedl hlavu od notebooku. „Před patnácti minutami. Ale on vždycky chodí pozd... á, dobré jitro, pane docente,“ prohlásil drze směrem ke staršímu pánovi, spěchajícímu k fakultě, „jdete zase pozdě.“ Pán se pousmál: „Dobrý den, kolegové, dobrý den! Jak pozdě? Docent nechodí nikdy pozdě. Ani brzo. Přichází, když on sám chce.“ Parafrázi Gandalfovy hlášky se všichni tři zasmáli. „Už jsme měli dávno začít, ale co, ještě cigaretu s vámi stihnu.“ Připálil si. Přímo pod cedulí ZÁKAZ KOUŘENÍ PŘED FAKULTOU. Chvíli se bavili o nových změnách správního práva a nadcházejících senátních volbách. Všichni tři sobě rovní, dokonale informovaní, brilantní v odpovědích a přitom nenucení... oni ten dialog snad pro mě natrénovali!

"V devadesátým osmým ten zákon teprve vznikl, a od té doby to jen komplikujou..." 

"...nemyslím, že ta strana má nějakou šanci..."

"...s ním se znám, byli jsme spolu v ročníku v Plzni. A už tenkrát to byl idiot, kterej..."

"...ano, pamatuju si na vaši seminárku z loňského roku, to bylo snad poprvé, co nějakou studentskou práci četl celý učitelský sbor." 

"...to je pravda, pane docente, podle mě ta nová úprava zákona  jen všechno znepřehledňuje."

"No jasně, to psal totiž úplnej diletant..."

"...jak můžete chtít po někom, aby znal..."

V tu chvíli mi zazvonil telefon a tak jsem neslyšel zbytek konverzace. Když jsem hovor vyřídil a ohlédl se, už jsem jen viděl, jak všichni tři v živé diskuzi vchází do budovy. Vypadali jako z reklamy na úspěch – vzdělaní, krásní, chytří a perspektivní. Přesný opak křečovitosti, kterou se vyznačují snaživci bez špetky talentu. 

To jsou oni. V posluchárnách škol nejbystřejší. Na stáže se dostávají do těch nejlepších firem. Budují vlastní byznys. Umí si poradit u náročné zkoušky, obchodního jednání, v posteli, v luxusní restauraci i v menze. V dobrých barech jsou jako doma. Vždy jdou až na hranu a současně ví, kdy přestat. Zatím je nikdo nezná, ale za několik let budou plnit titulní stránky novin. Jsou to vlci z univerzit.

A právě univerzitním vlkům budeme věnovat na Menstyle tento měsíc. Těm, co na každé cvičení chodí perfektně připraveni i těm, co začínají psát semestrální práci 4 hodiny před odevzdáním, těm co tráví večery v knihách i těm, co je tráví v barech. Mužům, připravujícím se na začátek své kariéry, mužům, před kterými leží ještě dlouhá cesta, ale oni se nezaleknou, protože svůj cíl vidí jasně. Zkrátka všem, pro něž škola znamená víc než jen titul, ale pro něž je zároveň život víc, než jen studium. Tento měsíc patří vám.

podpis

Štěpán Molitor

Redaktor

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!