Efektivní altruismus - co to je? A jak souvisí s gentlemanstvím?

Publikováno: 24.03.2017 18:00 | Adam Maturkanič

Možná už někteří z vás někde zaznamenali toto slovní spojení. Efektivní altruismus. My se vám teď pokusíme objasnit význam a trochu přiblížit myšlenku tohoto sociálního hnutí. Základní otázka, kterou si efektivní altruisté pokládají, je “Který ze všech způsobů, jakými můžu zlepšit svět, jej zlepší nejvíce?” Otázkou tedy je, jak pomoci lidem co naši pomoc potřebují tak, aby to bylo co nejefektivnější a mělo to největší dopad.

Mother

Zdroj: theweek.com

Abychom vám přiblížili význam této otázky trochu více, uvedeme si jednoduchý příklad. Dejme tomu, že jste člověk, který se nad světovými problémy zamýšlí a rozhodne se alespoň nějak přispět. Jeden z největších problému světa je nevzdělanost a negramotnost. Nejvyšší míry tohoto problému můžeme nalézt v některých zemích Asie a převážně v Africe. Rozhodnete se tedy, že byste rádi pomohli alespoň malou částkou. Teď ale vzniká otázka jak. Pošlu peníze nadačním fondům, které nakupují učebnice do afrických zemí? Přispěji na výstavbu škol? Obojí by určitě pomohlo, ale v jaké míře? Z pohledu efektivního altruismu se dá s tímto problémem pracovat z jiného úhlu pohledu a to tak, že přispějete na odčervení dětí. Někdo se může zeptat, jak zrovna tohle zvýší vzdělanost v Africe? Spojitost je však jednoduchá. Mnoho děti v Africe trpí na začervení. Jeden z následků začervení je únava a pokud jste neustále unavení, tak se vám asi moc dobře nestuduje nebo nepracuje.

Určitě mnozí z vás slyšeli o nadacích od celebrit, sportovců nebo multimilionářů a řeknete si, že tito lidé mají peněz na rozdávání, tak mohou pomáhat ostatním. Ano mohou a někteří z nich pomáhají obrovskými částkami. Například manželé Gatesovi skrz svoji nadaci již zachránili přes 5,8 milionu životů. Dalším takovým filantropem je například Warren Buffett.  Můžete si říct- jsem student, rád bych pomohl, ale mohl bych darovat maximálně 300 korun měsíčně a to je přece málo. Když si ale uvědomíte, kolik za to může být léků nebo jak velká je ta částka pro rodinu žijící ve střední Africe, tak je to hodně.

Tímto článkem vás nechceme nabádat k tomu, abyste ihned vyprázdnili své kapsy a všechno dali na charitu. Je spíš o tom, abyste se zamysleli. A v případě, že jste slovní spojení efektivní altruismus slyšeli poprvé, abyste věděli, o co se jedná. A proč o tomto tématu píšeme zrovna na Menstyle? V roce 2017, bychom rádi poukázali na hodnoty pravých mužů a gentlemanů, kteří se dokáží postarat o sebe, o svou rodinu a své okolí. Kdo ale určuje, jak toto okolí má být široké?

Více ZDE a taky TADY.

Hodnocení článku:Komentáře

Začíná prodej vín en primeur. Ročník 2015 může být nejlepším tohoto století Začíná prodej vín en primeur. Ročník 2015 může být nejlepším tohoto století Letošní jaro je u znalců vína obzvlášť očekávané. Jako každý rok začíná v dubnu prodej burgundských vín en primeur, a tentokrát... Předchozí článek Rock for People zná nová jména letošního ročníku Rock for People zná nová jména letošního ročníku Nejnovější jména letošního ročníku ROCK FOR PEOPLE jsou tu! Mezi ně patří například zakladatel a klíčový člen legendárních... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!