Ekologicky šetrná kolekce Replay Laserblast L.I.F.E

Publikováno: 27.07.2014 12:53 | Jiří Hofbauer

Čím více postupuje technický pokrok, tím více se snažíme chránit přírodu. Snad už každá uvědomělá módní značka uvedla kolekci triček z organické bavlny. Ostatně už před několika lety i značka Replay uvedla kolekci džínů z organické bavlny, po které se jen zaprášilo. Rozdíl mezi klasickou a organickou bavlnou je, že její pěstování není stimulováno používáním pesticidů. To máte jako s ovocem nebo zeleninou.

Pravdou je, že pesticidy jsou škodlivé nejen pro člověka, ale zanechávají trvalé následky v přírodě. Takový způsob pěstování plodiny půdu silně vyčerpává, přichází o přirozené živiny a minerály a stává se silně znehodnocená. Aby ji i tak mohlo být možné znovu použít, kompenzuje se to používáním dalších druhů pesticidů, insekticidů, chemických hnojiv... Začarovaný chemický kruh.

Značka Replay představila kolekci denimových kalhot Laserblast L.I.F.E.. Jejich výroba spojuje inovativní a ekologicky šetrný postup výroby samotné látky. Při jejich výrobě dochází k výraznému snížení spotřeby vody a současně využívá k barvení přírodní minerální pigmenty.

Aby značka podpořila důvěryhodnost a dodala váhu celé kampani obsadila do rolí eko bojovníků místo modelů skutečně ekologicky uvědomělé osoby.

replay_ecowarrior_enok__rgb_300dpi_oriz-no-logo

Zdroj: Replay

V reklamním filmu, který vypráví příběh dvou lidí na pozadí policejního zásahu proti ekologům, se kromě komparzu objeví i skuteční aktivisté. Enok Groven, norský model a zakladatel skupiny Fashion Against Climate Chang, která se věnuje problematice ekologie a módy a upozorňuje na nešetrný způsoby výroby, který pak má dopad na životní prostředí.

replay_ecowarrior_aleks__rgb_300dpi_oriz-no-logo1

Zdroj: Replay

Druhou aktivistkou v klipu je herečka a modelka Aleksandra Ørbeck- Nilssen, zakladatelka neziskové organizace Nanofasa Conservation Trust bojující za trvale udržitelný rozvoj.

Kampaň zcela jasně představuje denim a módu vůbec jako tu nejsilnější zbraň v boji za ekologicky šetrný přístup k výrobě, svobodě názoru a možnost volby. V kampani se propojuje motiv boje proti útlaku, nahota značí návrat k přirozenosti, kontrast poklidného lesa a zásahové jednotky odkazuje na násilné narušení prostoru. Nelze ani opominout parafrázi na Adama a Evu a vyhnání z ráje. Kdo by řekl, že jedna módní kampaň dokáže pojmout tolik myšlenek.

Je fajn o ekologicky šetrné módě jen mluvit. A ještě lepší je ji nosit. Móda není zločin ale poslání.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!