Erik Martin Lawart: luxus znamená mít život na míru

Publikováno: 11.04.2014 08:31 | Jiří Hofbauer, Michal Novák

Patří k ohroženému druhu mistrů ševcovského řemesla. S každou novou objednávkou nepřichází jen kreativní proces práce, ale vzniká nový vztah mezi ním a jeho zákazníkem, který je stejný jako jeho boty. Jedinečný. Mít pár z jeho dílny není módní záležitostí. Je to důvěra v trvalé hodnoty. Přes nelehké začátky dnes patří k nejlepším českým ševcům. Erik Martin Lawart ví, jak chutná poctivě ušitá radost z díla a co je skutečný luxus.

lawart_1

Zdroj: Jiří Čermák pro Menstyle.cz

Jak se člověk stane zakázkovým ševcem/mistrem ševcovské dílny? Co Vás k ruční výrobě bot přivedlo? Máte řemeslo v rodině nebo jak jste dospěl k tomuhle řemeslu?

Předpokládám, že je to dáno touhou po účasti na procesu tvoření něčeho funkčního a stálého. To se určitě netýká jen obuvnického designu, ale všech odvětví užitého umění. Prostě mít radost z díla.

Jaké byly začátky?

Romantické v pravém slova smyslu. Z ruky do huby, ale s chutí a vášní. Za podpory rodiny a jisté dávky sobectví se to dalo zvládnout.

Co Vás na Vaší práci baví?

Moment, kdy se 2D svršek při natahování na kopyto (cvikání) mění ve 3D botu, která je již jasně definovaná. Baví mě ten moment, kdy se idea mění ve skutečný, funkční předmět. To mne stále nepřestává fascinovat.

lawart_6

Zdroj: Jiří Čermák pro Menstyle.cz

Je během procesu práce nějaká část, která Vás nebaví? Něco co neděláte rád?

Vystřihování jednotlivých dílů kůže, ze kterých se staví podpatek.

Máme v Čechách dlouhou obuvnickou tradici (spíš tedy tu manufakturní), přesto jsou ševci na seznamu ohrožených druhů. Víte, kolik lidí se tím v ČR živí?

Je tu spousta talentovaných lidí, kteří se buď naplno ševcovině věnují nebo s ní alespoň koketují. S většinou se setkávám osobně na ševcovských setkáních, které organizuji jednou do roka. Těch, které ševcovina živí, bude v ČR kolem patnácti.

Panuje mezi zakázkovými ševci nějaká rivalita nebo občas zajdete na pivo probrat práci?

Rivalita není opodstatněná a pokud je kolega rovnej chlap, nemám žádný problém dělit se s ním o novinky z oboru.

lawart_2

Zdroj: Jiří Čermák pro Menstyle.cz

Jaké používáte technologie?

Mám šicí stroj, na kterém se šiji vrchy, kosicí stroj na vytenčování krajů kůže a brusku, kterou většinou upravuji modely kopyt, které si poté nechávám kopírovat u mistra Juříka. Vše ostatní je ruční práce. V zásadě by nebyl potřeba žádný stroj, ale pak by se cena za pár vyšplhala někam ke 150 tisíc korun. Co se týká nástrojů, používám tři druhy šídel, dvoje cvikací kleště, tři kladívka, tři různé knejpy, nůžky, rydla, jehly rovné a zahnuté, dratve a zástěru. Zástěra je velmi důležitá, neboť se šije v klíně a slouží jako svěrák.

Je rozdíl mezi výrobou pravé a levé boty?

Lidé mají vždy jednu nohu větší než druhou. Praváci mají větší levou nohu a naopak. Mým úkolem je tento fakt v anatomii obou bot zohlednit, ale přitom dodat boty navenek stejné.

lawart_5

Zdroj: Jiří Čermák pro Menstyle.cz

Plníte přání zákazníků doslova, nebo si radši necháváte trochu volné ruce a prostor pro vlastní kreativitu?

Jsem zakázkový obuvník a tak naslouchám přáním klientů. Je ale mou povinností upozornit zákazníka, pokud si přeje něco, co mu nebude sloužit, ať už ve smyslu komfortu nošení nebo estetiky.

Jsou všechny Vaše boty rámové, nebo občas vyrobíte i nějaký ten lepený model?

Ano, všechny boty jsou ručně šité do rámu. Lepeňáky opouštějí mou dílnu jen jako zkušební pár u první objednávky.

Děláte každé boty na zakázku (i vzhledově), nebo máte nějaké "standardní" modely?

Každý pár bot nese můj rukopis a mám také vlastní designovou kolekci. Bota na míru se však řídí především přáním zákazníka. Pořád se ale bavíme ve své podstatě o úpravách tradičních střihů: oxford, derby, monk shoes, loafers, chelsea a několik málo dalších.

Vyrábíte i jiné věci než boty?

Mám základní řadu klasických brašen v britském stylu, dále samozřejmě opasky a hodinkové řemínky sladěné k botám.

lawart_8

Zdroj: Jiří Čermák pro Menstyle.cz

Kdo je Váš zákazník? Pro koho nejčastěji šijete boty?

Jsou to lidé kteří pochopili, že luxus znamená mít život na míru.

Najde se mezi Vašimi zákazníky někdo na koho jste opravdu hrdý, že si nechal ušít boty právě u Vás?

Ano, ale není veřejně známý. Nicméně po jedenácti párech bot se již známe dobře a velmi si ho vážím jako člověka, který je mi rádcem a podporou zvláště když přijdou těžké časy.

Jaké nejzajímavější boty jste dělal?

Přesné repliky gotických poulaine. Jedná se o nejsložitější možný způsob šití bot, který se změnil až s nástupem renesance. Je složitější z toho důvodu, že téměř celou botu ušijete naruby, poté ji jako ponožku převracíte, přičemž se za všitý rámek, do skryté drážky, přišívá podešev.

Z jakého nejdražšího materiálu?

Tradičně je nejdražší ručně barvený krokodýl. Materiál na pár polobotek přijde na přibližně 40 000 korun.

lawart_theme

Zdroj: Jiří Čermák pro Menstyle.cz

Co musí člověk udělat, aby měl boty od Vás? Co všechno ho čeká a jak dlouho bude na boty čekat?

Stačí se se mnou spojit, nejlépe telefonicky a domluvit si schůzku. U prvního páru jsou většinou čtyři schůzky: měření, předání zkušebních bot, kontrola zkušebních bot po týdnu nošení a předání finálního páru. To celé trvá asi 3 měsíce. Každý další pár je hotový do jednoho měsíce a se zákazníkem se potkáme asi jednou nebo dvakrát .

Jsou pohodlné nebo se musí "rozchodit"?

Není to nijak fatální, ale boty se vyrábějí těsnější vzhledem k tomu, že kůže povolí a bota by mohla být po čase volná.

Kolik takové boty mohou stát?

U mne polobotky stojí od 37 tisíc korun. Cenu dále navyšuje především použití exotických kůží.

lawart_7

Zdroj: Jiří Čermák pro Menstyle.cz

Pokud někdo chce začít s bespoke botami, který první pár by si měl pořídit?

To záleží na jeho botníku. Pokud je spokojen se svými černými plain oxfordy, může uvažovat o typu boty, kterou nejvíc užije.

A když to člověka začne bavit? Jak vypadá takové "nutné minimum"? Jak velká to je investice?

Nutné minimum si každý určí sám. Nicméně základ botníku by mohly tvořit dvoje černé oxfordky, jedny hnědé nebo bordó fullbrogue oxfordy a pak taky vycházkové derby v barvě cognac k jeansům, alternativně v kombinaci materiálů, např. calf a semiš. Dále kotníkové boty, jedny na kožené podrážce a jedny zimní podražené gumou. No a dál už je to na vás, jak moc vás to baví. Jste jezdec, lovec? Nebojíte se pozornosti?

Jak dlouho boty vydrží? Co je pro to potřeba dělat?

Dlouho, pokud boty správně krémujete a po vyzutí neprodleně vložíte originální napínáky, které jsou k botám přiloženy. Takže se správným servisem, výměnou podrážek, péčí a především střídáním několika párů jsou to boty bez nadsázky na celý život.

lawart_9

Zdroj: Jiří Čermák pro Menstyle.cz

Teď trochu odbočíme od řemesla. Co vím, zahrál jste si reklamě na Fernet. Neplánujete nějakou větší roli?

Já bych rád, ale to je asi věcí osudu, jestli budu pro nějakého tvůrce zajímavý .

Děláte i dobové boty pro living history. Účastníte se sám takových akcí/bitev? Co roleplaying a divadlo?

Stále mám rád akční hry, kde jsou drsnější bitevní podmínky a není třeba se výrazněji brzdit a řešit nepřirozená pravidla.

Fotíte, píšete, skládáte, hrajete?

Stále hraji a mám tendenci k rýmování. Patrně by to mohl být folk. Jinak kromě focení mých produktů mne zajímá, jestli z fotky jde cítit příběh, jestli ponouká divákovu fantazii a zvědavost. Rád bych jednou dostal do fotky atmosféru Schikanederových obrazů.

Jaký je Váš názor na styl Čechů, které potkáváte?

Češi jsou jednoznačně na dobré cestě ke vkusu a eleganci. Učíme se a zkoušíme. Zároveň si nenecháváme ukrást módním diktátem svoji svobodu a to je super.

Co byste rád vídal častěji? A co naopak radši neviděl?

Muže, kteří vypadají jako muži a ženy, které přiznávají svou ženskost. Nemám rád beztvaré pytle s rozkrokem u kolen, popírající jejich krásu nebo bezpohlavní sportovní oblečení.

Nemáte takovou baťovskou tendenci obouvat svět? Vyhovuje Vám mít svou dílnu a zákazníky, které osobně znáte?

Rozvoj firmy je určitě důležitá věc. Hranice států jsem již překročil, ale velkovýroba není pro mne. Kromě bespoke mám však chuť i na limitované edice výraznějších modelů.

lawart_4

Zdroj: Jiří Čermák pro Menstyle.cz

Text a produkce: Michal Novák, Jiří Hofbauer
Foto: Jiří Čermák (www.imagecompany.cz)
Salon luxusní obuvi Lawart (www.lawart.cz)
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!