Etiketa, sešněrovanost a diktát

Publikováno: 08.12.2015 10:51 | Štěpán Molitor

Rozhodli jsme se vytvořit seriál o pravidlech společenského chování a vystupování. Manuál, jak obstát v běžných společenských situacích. Ze zkušenosti ale víme, že pro naše čtenáře to bude dvousečná zbraň. Mezi námi je totiž mnoho lidí, co si fenomén společenské chování vykládá zcela špatně. Tito lidé pravidla většinou znají, nebo hltavě projíždí všechny dostupné knihy o etiketě. Přitom nerozumí základnímu smyslu existence nějakých konvencí. Proto je na začátek důležité si uvědomit, proč vznikla pravidla a proč vznikl odpor vůči nim. Etiketa se vytvořila proto, aby usnadňovala běžné situace. Aby se lidé nedostávali do trapných momentů. Bohužel, mnoho z nich toto nepochopilo. A tak se vyskytli někteří, co svůj život zasvětili zkostnatělému dodržování všech předpisů. A proti těmto absurdním postavám vznikl, zcela právem, odpor. Tak se proti sobě pomalu zformovala rigidita a revolta. A masa lidí mezi těmito skupinami, klonící se buď k jedné, nebo k druhé straně. V průběhu let se tyto proudy svým způsobem vyvinuly. Představíme vám zástupce těchto dvou směrů.

10608322_10152613218306462_7029612873474244538_o

Zdroj: Isaia

„Správný muž“. Poněkud komická figurka, člověk, co nevyjde z domu jinak než v rámových botách, ve volném čase poslouchá operu nebo si nakrucuje knír a i když si otevře doma konzervu tuňáka, jí zásadně se zády napřímenými, nohama u sebe a lokty u těla. Jeho slovník nezná nespisovné výrazy. Jeho touhou je dodržovat všechna pravidla, psaná i nepsaná, ohromit svým vybraným chováním. A poučit ostatní, neznalé.

Na druhé stran barikády stojí „rebel“. Revolta proti všem a všemu, strach, který přerůstá do panické hrůzy, že by mohl být považován za normálního. Za konformního. Touha odlišit se, dělat neobvyklé věci, mít neobvyklou práci, jíst neobvyklé jídlo. Nosit sluneční brýle a klobouk v místnosti, protože se „to nemá dělat.“ Trochu to připomíná Známku punku. Neznám pravidla. Nechci je znát. A když je znám, nebudu je, z principu, respektovat.

Obscénní hulváti versus sešněrovaní šašci. A konfrontace vyhání každý proud ještě do většího extrému. „Rebely“ ještě k větší rebelii a nesmyslnějšímu chování a „správné muže“ k ještě většímu lpění na pravidlech.

Kdo má pravdu? Na tuto sugestivní otázku se nedá pochopitelně odpovědět. Můj názor je, že ani jedna skupina.

Oba dva proudy totiž nepochopily, co vlastně etiketa znamená. Jedni ji berou jako Písmo svaté a druzí jako bezprecedentní zásah do svých osobních svobod. Lidé mají strach, že pokud ženě podrží dveře, automaticky to znamená, že musí přestat kouřit, přestat chodit na červenou, mikinu vyměnit za oblek. A druzí mají hrůzu, že když si sundají sako u stolu, svět je degraduje na nevzdělané burany, kteří do společnosti vůbec nepatří. Ani jedno z toho není pravda. Společenské konvence jsou vodítko, jak uspět v konkrétní situaci. Není to přesný návod. Je to ukazatel směru.

Pokud chceme dosáhnout světové úrovně a mít skvělou sebeprezentaci, musíme pravidla chování znát. Etiketa je, zkrátka, naprostým základem vzdělání moderního člověka. Ale neméně důležité je používat rozum. Jestliže se mi nějaké pravidlo nehodí, nepoužiju ho. Nebo si ho přizpůsobím. První věcí je však takové pravidlo znát a chápat důvod jeho existence. Protože jen člověk, který pravidla dokonale ovládá, je umí suverénně, správně a efektně porušit.  

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Na golf stylově s novou kolekcí od Hugo Boss Na golf stylově s novou kolekcí od Hugo Boss Německá společnost Hugo Boss byla založena v roce 1924, avšak až roku 2003 spatřila světlo světa sportovní kolekce funkčního a trendy... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!