Eva Hlavatá – marketingová manažerka společnosti Yamaha

Publikováno: 04.03.2015 16:25 | Michaela Lejsková

Od jedné administrativy k administrativě druhé, o moc živější a s nádechem benzínu. Tak by se dalo hovořit o profesním rozvoji Evy Hlavaté, manažerky marketingu pro Českou a Slovenskou republiku. Společnost Yamaha Motor Europe N. V. byla založena v roce 1968 jako centrála Yamaha Motor Company v Evropě. V České republice byla společnost založena v roce 2006. K 1. 1. 2014 se Yamaha Motor Europe N. V. v České republice sjednotila s pobočkami v Rakousku, Maďarsku a na Slovensku a vytvořila skupinu, která v těchto čtyřech zemích dohlíží na prodejní a marketingové aktivity. Yamaha Motor Europe N. V., odštěpný závod Česká republika, je výhradním dovozcem produktů Yamaha Motor – motocyklů, skútrů, čtyřkolek, sněžných skútrů, vodních skútrů, lodních motorů a dalších.

Eva (8)

Zdroj: Tino Kratochvil

Jak jste se dostala k práci marketingové manažerky pro společnost Yamaha?

Všechno v mém životě se odehrává souhrou náhod. Když jsem byla na vysoké škole, byla jsem na brigádě ve společnosti, která se zabývá nákladními auty a kamiony. Dělala jsem tam sice jen klasickou administrativu, ale od té doby mě automobilový průmysl provází. Moje první práce na plný úvazek byla ve společnosti Goodyear Dunlop dovážející pneumatiky a od roku 2010 pracuji ve společnosti Yamaha. Začínala jsem na pozici specialisty pro obchod, kde jsem byla především oporou pro naše dealery. Pak přišla centralizace, přesun našeho vedení do rakouské Vídně, a tak jsem dostala příležitost posunout se na pozici obchodní a marketingové manažerky. Byla to obrovská výzva a já jsem za ni vděčná.

Může za to vášeň k motorkám, nebo to bylo spíše vaším nadáním pro management?

Dovolím si říct, že obojí. V minulosti jsem vztah k motorkám neměla, nikdo v rodině ani blízkém okolí na motorkách nejezdí. Ale postupně jsem tomu kouzlu propadla a po těch pár letech se na motocyklovém trhu už dokážu orientovat, dokážu říct, který model bude úspěšnější než jiný, jak budou spotřebitelé reagovat apod. (Samozřejmě to není vždy stoprocentní.) To je to, co mě na tom baví. A upřímně jsem radši, že dělám na této pozici zrovna v motocyklové branži, už si neumím představit, že bych pracovala třeba pro nějakou kosmetickou firmu.

Jezdíte ráda na motorkách? A na čem nejraději?

Na motorkách jezdím jen jako spolujezdec. Už se pár let přemlouvám, abych si udělala řidičák, ale zatím jsem na to nenašla čas. Takže jezdím pouze na skútru, což je pro mě nejlepší vozidlo po městě, hlavně v Praze, všude jsem včas a nemusím řešit parkování.

Eva (12)

Zdroj: Tino Kratochvil

Co je podle vás k vykonávání této profese to podstatné?

Pro to, aby člověk na mé pozici dělal svoji práci dobře, jsou podle mě důležité dvě věci – vášeň a kreativita. Vášeň, aby to člověka bavilo (ideálně i ve volném čase), aby ho časem to nadšení a pracovní nasazení neopustilo. Kreativita, aby člověk neupadl do pracovního stereotypu a rutiny, protože díky tomu se dá v marketingu velmi rychle „prošvihnout“ doba, a aby vytvářel nové věci a vyburcoval v zákaznících nové potřeby a touhy.

Čím se podle vás odlišujete od ostatních v této profesi?

V této profesi a této branži tím, že jsem žena. Myslím, že mi to hodně pomáhá v entuziasmu, že se umím vžít do role zákazníka. V rámci naší firmy je to super, protože máme alespoň mezi kolegy různý pohled na věc a různé nápady, co bychom mohli uspořádat, nebo co bychom mohli udělat jinak.

V tak velké firmě pravděpodobně často pracujete pod tlakem, jak tyto situace zvládáte?

Zdání klame. Sice jsme velká značka, ale jsme malá firma (5 zaměstnanců pro celou Českou republiku). O to víc má každý z nás práce a vzhledem k tomu, že je naše práce důležitá hlavně v období sezóny a dobrého počasí, tak se bez nějakého toho stresu a tlaku neobejde. Snažím se to zvládat. Jsem vcelku systematický člověk, takže si píšu úkolníček a poznámky, abych na nic nezapomněla a pak mám radost, když se ten seznam postupně zmenšuje. Bohužel ne vždy se mi daří vše zvládat tak rychle, jak bych chtěla, takže pracuji často dlouho do večera. Naštěstí jsem chladná hlava, takže když se něco začíná bortit, tak jsem v klidu, protože vím, že se vše dá vyřešit a vždy se to „nějak udělá“.

Eva (1)

Zdroj: Tino Kratochvil

Motorkářství je především mužskou doménou, tak jaké to je, pracovat mezi samými muži?

Mně to vyhovuje. Jsem pozitivní člověk, takže na mužích oceňuji, že nejsou náladoví. Také alespoň nemusím řešit, kdo si vzal co na sebe, nebo kdo s kým mluví nebo nemluví. Muži všechno řeší jasně, vyjadřují svoje názory, říkají vše na rovinu a nehrají žádné hry. Je také hezké, že se moji kolegové o jedinou ženu ve firmě starají, takže se mi nestane, že bych musela měnit toner v tiskárně nebo vynášet těžké krabice do druhého patra. Samozřejmě že jsou ale i mužské vlastnosti, které mi vadí…

Jste přitom stále sama sebou?

Jak se to vezme. Tato profese mě jistě změnila, ale doufám, že správným směrem, že jsem díky ní dospěla a v určitých směrech jsem se otrkala. Dříve jsem měla například problémy s vystupováním před lidmi a nebylo mi to úplně příjemné, ale vzhledem k tomu, že jsme v motorkové branži taková „velká rodina“, tak už se tomu dřívějšímu „já“ jen směju.

Jak moc tato práce zasahuje do soukromého života?

Hodně, ale jen v tom dobrém. Práce mě baví, takže je přirozeně součástí i mého soukromého života. Mezi motorkami jsem si našla dost kamarádů, takže i když třeba řešíme pracovní věci, je to pro mě zábava.

Jak vy sama vnímáte motorkáře?

Není motorkář jako motorkář. Trochu mě mrzí, že kolem toho existuje taková nafouknutá bublina a klišé, které není pravdou. Bohužel i média napomáhají k plošnému negativnímu vnímání motorkářů. Já je vnímám velmi pozitivně, závidím jim jejich svobodu a baví mě motorkáři, pro které je motorka životní styl, nejen koníček. Ani nevím, jestli existuje jiná skupina lidí, která má pro svůj koníček takovou vášeň.

Projevila se vaše práce s motorkáři i na vašem stylu oblékání?

Takhle to říct nemůžu. Jsem ráda, že nemusím nosit každý den do práce kostýmek a blůzku. Přijde mi, že díky tomu je jednání s lidmi příjemnější a uvolněnější, když muži nejsou škrceni kravatou a ženy v blůze. O to víc si pak užívám, když se jednou za čas můžu při nějaké příležitosti hodit do gala a vytáhnout večerní šaty a podpatky.

Eva (9)

Zdroj: Tino Kratochvil

Máte při vašem náročném pracovním dni čas na sportovní aktivity?

Někdo řekl: „Jen běžci a milenci vědí proč, ale nejsou s to své vnitřní pocity popsat těm, kdož stojí mimo.“ To je přesně ono! Propadla jsem běhání, je to pro mě relax, zábava, čas… Nedá se to popsat. Běhání je něco, na co si vždycky najdu čas, ať se děje cokoliv. Je to nepopsatelný pocit svobody, volnosti a úplného vypnutí mysli. Kromě běhu chodím ráda do fitness, na TRX, v létě jezdím hodně na kole a v zimě na lyžích. Před pár lety jsem propadla i kouzlu kitesurfingu (kiteboardingu), ale na ten už mám málo času, protože se v Čechách moc provozovat nedá.

Jak vypadá váš jídelníček?

Na jídelníčku musím zapracovat. Vzhledem k náročnosti mé práce se bohužel občas stravuji v rychlých občerstveních nebo na benzínkách. A to mě štve, protože jsem gurmán a ráda si dopřeju kvalitní jídlo a umím ho ocenit. Pokud vařím já, tak se snažím připravovat spíše zdravější jídla.

Pěstujete si zdravý životní styl?

Vzhledem k době, ve které žijeme, na tom musíme stavět asi všichni. Snažím se pěstovat si zdravý životní styl, ale občas šlápnu vedle. Ještě musím zapracovat hlavně na pravidelnosti a kvalitě mého stravování. Jsem však přesvědčena, že jak se chováme ke svému tělu, tak se naše tělo chová k nám (nebo jednou bude chovat k nám). Doba je čím dál rychlejší a jsou na nás kladeny větší nároky, proto musíme žít tak, aby se naše tělo pod tím tlakem nesesypalo.

Co děláte nejraději ve svém volném čase?

Především jsem ráda mezi lidmi, s přáteli nebo s rodinou. Na druhém místě žebříčku mám určitě sport a na třetím kvalitní knihu nebo film.

Děkuji za rozhovor!

Eva (10)

Zdroj: Tino Kratochvil

Text: Dita Brančíková

Foto: Tino Kratochvil www.tino.cz

Vytvořeno ve spolupráci:

YAMAHA CZ www.yamaha.cz

BVV www.bvv.cz

Motosalon Letňany 2015: www.bvv.cz/motosalon

Designhotel Elephant Prague www.hotel-elephant.cz

Grandior Hotel Prague www.hotel-grandior.cz

LE Hotels Group www.le-hotels.cz

Korektura textu: Vladana Hallová

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!