4 místa, kam na dovolenou určitě nejezděte

Publikováno: 24.03.2012 11:42 | Petr Hájek

Nejde ani tak o to, že by tam byly špatné služby nebo exrémně zlí lidé. Pravda je taková, že ve všech těchto místech se vám příroda snaží zakroutit krk těmi nejhoršími způsoby...

Tsingy de Bemaraha (Madagaskar) 

Tsingy de Bemaraha je národní park patřící ke chráněnému UNESCO dědictví. Je to ale zvláštní park, nejsou zde žádné stráže, stánky, rangeři nebo průvodci, jelikož zde není prakticky nic jiného, než několik set km čtverečných ostrých hrotů. Nejde jen o nějaký tvar, ale o skutečně břitvovitou ostrost, kde není možné prakticky nic dělat z důvodu poranění. Tsingy samozřejmě ničí jakékoliv vybavení se stejnou ochotou, takže jde skutečně o jednu z posledních pevností přírody chráněnou před lidskýma očima.

 

2012-03-24-1

 

Vařící jezero (Dominikánská Republika)  

Oblast zvaná Vařící jezero je mimo hlavní trasy a jde o 70 m hluboké jezero vařící nonstop 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Není tu řeč o “příjemně teplé” vodě, v níž se lidé tak rádi koupou ve všelijakých přírodních pramenech - už na okraji zde má voda totiž mezi 82° až 91,5° Celsia! A to je pořád jen okraj, doprostřed si nikdo netroufá, mimo jiné z toho důvodu, že právě tam se voda nejvíce mele a vaří.

 

2012-03-24-1

 

The Bolton Strid (Yorkshire)  

Nenápadný a vpravdě romanticky působící místo ve staré dobré Anglii. Nakonec, co by mohl takový potůček způsobit? Malér je, že daný potok je ve skutečnosti hluboká řeka a to tzv. Strid, což je místní výraz pro tok, jenž má hloubku mnohem větší, nežli je šířka toku (u většiny toků je tomu přesně naopak). Jeho hloubku nikdo nikdy nezměřil, protože je to oblast plná podzemních jeskyní, točících se proti-proudů a všelijakých kapes měnících směr toku. A teď k tomu důležitému, kdokoliv do tohoto Stridu spadnul, tak o tom neměl šanci vyprávět, jelikož jde o místo se 100 % úmrtností při koupání. Navíc odsud nikdy nebyla vytažena žádná těla. Tabulky o nebezpečí zde visí všude, ale přesto sem stále lidé strkají nos nebo potok přeskakují, aby si dokázali, že na to mají...

 

2012-03-24-1

 

Corryvreckan Maelstrom (Skotsko) 

Víry ve vodě považujeme za neškodné - buď jsou docela malé nebo brzy zmizí. Stálý vír přece nemůže existovat? Je to omyl, existuje a má se k světu. Corryvreckan Maelstrom je přírodní, věčná vířivka, která takto funguje kvůli unikátnímu profilu místního dna. Vlny se zde ze 100-150 m propadnou do 220 m a pak vystoupou po přirozeném kopci nahoru někam do 30 m pod hladinu, kde naráží na oceán a tvoří vír. Když do něj vědci hodili manekýna s měřákem hloubky, ten posléze ukazoval maximální hodnotu 200 metrů. Manekýn byl rovněž rozbitý na cucky vodou samotnou a nárazy o dno. Za bouřky se Maelstrom umí i rozzlobit a pak dělá vlny 5 metrů vysoké. 

 

2012-03-24-4

 

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!