Armáda chce "chytré" oblečení

Publikováno: 02.08.2011 13:52 | Petr Hájek

A co se pod tímto pojmem vlastně rozumí? Inu šaty, které vás hřejí více tehdy, když je vám zima a naopak méně tehdy, když je naopak horko.

 

2011-08-02-1

 

Aktuálně máme my všichni šatníky plné „hloupých šatů". Hloupých proto, jelikož jde o šaty, které nic neumí - jen si je jde obléct nebo vysvléct podle potřeby. Moderní voják ale nemá čas začít uprostřed přestřelky dumat nad tím, jak si vyměnit garderobu, takže se armáda v USA rozhodla, že rozjede projekt kvůli produkci a následnému pořízení tzv. „chytrých šatů".

Konkrétně bylo řečeno zhruba něco v tom smyslu, že se hledá řešení pro termálně responzivní šatstvo, jež umí měnit svoje vlastnosti na základě vnějších vlivů. Totiž vašeho či okolního prostředí. Jestliže tedy máte nějaký geniální nápad, jak vše provést, klidně se jim ozvěte a můžete se těšit na spoustu peněz a další dotování výzkumu.

Aby projekt uspěl, musí splnit jisté minimální nároky: v teplém počasí musí izolovat méně než v zimním. Dále tu máme požadavek na nejméně 500 cyklů beze změny parametrů. Taktéž by látka a potažmo i šaty z ní neměly způsobovat alergie a přežít aspoň 3 měsíce na zahraniční misi. Sbírku požadavků uzavírá aspoň 20 vyprání.

Celá věc nezní až tak nemožně, jak by se možná zdálo. Různé projekty „chytrých látek" se již objevily, ovšem nás by mohlo spíše zajímat, že pokud se vše povede, propracuje se technologie bezesporu i do stylové oblasti. A řekněte sami, nebylo by skvělé méně řešit převlékání kvůli zimě/teplu? Tričko na polární zimu asi stejně stačit nebude, přesto se ale již teď nemůžeme dočkat...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!