Čím opravíte poškrábané DVD?

2012-10-26-1
26.10.2012 13:34 | Petr Hájek

Poškrábaná optická média všeho druhu jsou bohužel stále realitou a ještě po nějaký čas budou, nežli je plně nahradí internet nebo paměťové karty jaké máte u digitálu třeba. Znamená to naneštěstí také to, že do té doby budeme muset přemýšlet, jak z poškrábaných optických disků dostat co nejlépe jejich původní obsah.

2012-10-26-1

Zdroj: Dvice

K čištění se používají různé speciální přípravky nebo tu více a tu méně podivné předměty povalující se právě poblíž místa akce. Schválně dnes byly vybírány věci, jenž najdete prakticky v každé domácnosti. Následující seznam je pak seřazen dle efektivity - tj. jde od postupu nejméně účinného k tomu nejefektivnějšímu.

4. Zubní pasta

I u lehce poškrábaného disku bylo stále nutno absolvovat dvě kola, aby to k něčemu bylo a disk šlo přehrát. Co se týče DVD s vážnějšími vrypy, tak zde zubní pasta k ničemu nebyla a to dokonce ani tehdy, když bylo DVD postupně drhnuto ve třech kolech.

3. Banán

Je to nečekané, ale pár "zaručených" zdrojů nám doporučilo, že naprosto perfektní je na to banán, popřípadě jeho slupka, že prý není na světě většího bijce s DVD škrábanci. Nu což... Obratem to bylo vyzkoušeno a závěr je takový, že po aplikaci banánu i slupky + následném opláchnutí disk fungoval pouze u menších typů škrábanců. U řádných již ovoce k ničemu nebylo.

2. Leštěnka na nábytek

U lehkého poškrábání fungovala bleskem, nicméně v případě větších poškrábání bylo nutno provést činnost 2x, aby to celé k něčemu bylo. Takže se prostě víc nadřete s leštěnkou, nebo pokročíte k naší dnešní jedničce. A tou je...

1. Vosk na auta

Vysloužilé DVD bylo poškrábáno skutečně bez milosti a důkladně pilníkem na nehty. DVD se po akci dokonce v přehrávači vůbec nehlásilo, takže bylo vyjmuto a čekalo jej pořádné vyleštění auto-voskem. Po aplikaci, otření a dalších nezbytných rituálech se ale korektně přehrálo, čímž se nám z vosku na auta stala dnešní jasná jednička.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!