Dovolené, za které lidé opravdu platí

Publikováno: 19.12.2011 13:42 | Petr Hájek

Chcete si odpočinout od stresu a shonu? Potřebujete pauzu od své práce? Pak nejezděte na tyto dovolené...

1. Stoky Paříže

Paříž, to není jen Versailles a Eifellova věž, ale také gigantický odpadní systém, do nějž se můžete podívat za pouhé 3 USD za den. Výlet má délku jen nějakých 450 metrů, ale síla zážitku to určitě více než srovná. Mimo jiné uvidíte také vybavení a nástroje správců stok a dojde i na lekci z historie, přítomnosti a budoucnosti lokálního stokového systému. Jedná se mimochodem o skutečně gigantické dílo, které má délku skoro dobré 2 tisíc km! Na druhou stranu, 2 miliony gurmánských Francouzů, to i po strávení něco zabere... Součástí prohlídky je také prezentace toho, jaká z očíslovaných trubek patří kterému domu nad vámi. Zážitek každým coulem.

 

2011-12-19-1

 

2. Nelegální překročení hranic

Někteří z nás nepotřebují na dovolené klid a pohodu, ale spíše adrenalin na maximum. Pro turistu hledajícího zážitky má Mexiko co nabídnout - fešné seňority, říznou margaritu, skvělé fajitas a další místní speciality. Někdo ale dospěl k názoru, že legální cestou je to nuda, takže je na čase pořádně turistům zlepšit zážitky zavedením cest nelegálních. Zkrátka, riskujete při překračování hranic řadu nepříjemností z obou stran. Hranice je sice v poušti čistě virtuální, podobně jako obratník v moři třeba, ale dle Parque EcoAlberto to je prý zážitek minimálně srovnatelný. Přechody provozují mexičtí Indiáni kmene Hnahnu, z nichž 1500 z 2200 žije v USA, takže na přecházení hranice mají jistě vrozený talent... Čeká vás plahočení křovisky, chůze potoky, ukrývání pod mosty a dokonce se tu po vás bude i střílet (slepými pochopitelně). Cena dělá 18 USD denně.

 

2011-12-19-1

 

3. Výlet do ghetta

Většina lidí se podobným oblastem vyhýbá jako čert kříži, natož aby sem ještě strkala za 50 USD denně nos. Pokud je to ale něčí šálek čaje, pak je mu přáno. Ghetto-cestovka se nalézá v Rio de Janeiro a čeká vás zde kromě dovolené běžné pro tuto oblast také tento skutečně nečekaný zážitek. Dle místního průvodce Marcela Armstronga z Favela Tours jde prý o "velmi inspirující zkušenost branou z pohledu místních insiderů." Místní ghetta prý vypadají sešle a zpustle, ovšem o nějaké extrémní nebezpečnosti pro návštěvníka se údajně nedá mluvit, což platí o to více, jelikož turisty doprovází i pár stráží. Můžete si v rámci výletu také něco koupit od místních pouličních prodavačů.

 

2011-12-19-1

 

Kam byste jeli vy?

Celkem hlasovalo: 48
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!