Hasičský sport - sport pro pořádné chlapy

Publikováno: 12.09.2012 20:11 | PR

Závody a soutěže hasičů jsou u nás poměrně běžná a častá věc. Sejdou se hasičské sbory z různých měst, vesnic a vesniček z jednoho kraje, kteří mezi sebou závodí v různých disciplínách. Standardně se závody hasičů skládají z běhu na sto metrů s překážkami, štafety na čtyři sta metrů s překážkami, výstupu s vybavením na cvičnou věž a požárního útoku. V hodně případech se ale všechno kromě toho posledního vypouští a tak se můžete nezřídka těšit jenom na požární útok, který se ale považuje za vrchol všech disciplín.

Požární útok

Zdroj: pozarni-utok.cz

V čem požární útok spočívá?

Vlastně jde o to, aby hasičská tlupa co nejrychleji sestřelila proudem vody z hasičské hadice dva terče. Tým s nejnižšími časy u obou terčů vyhrává. Všichni hasiči si dovezou vlastní vybavení a hasící technika se tak sbor od sboru liší. Výhodu mají nejspíš ti, kteří se mohou pochlubit silnějším čerpadlem. Nezávodí se v plné polní, což znamená, že osobní zásahová hasičská výstroj zůstává doma. Hasiči běhají v úhledných sportovních úborech s názvem obce, kterou reprezentují.

Závody, ač se může zdát, že nejsou nikterak zajímavé, jsou naopak vcelku napínavé, a po zaznění startovacího klaksonu se rozjíždí frmol, a i když akce jednoho týmu trvá jen pár vteřin, střídá se tolik družstev, že vždy můžete chvíli sledovat dění, a střídavě se věnovat doprovodnému programu, který obvykle spočívá minimálně v rozdávání jídla a čepování piva. Celkově vzato jsou tak hasičské soutěže inspirací na celkem příjemně strávené odpoledne v rušném prostředí lidského mumraje, domácího jídla a dobrého českého piva. Navíc můžete fandit své oblíbené obci. Pozor jenom na jednu věc, ne vždycky se hasičům podaří v rychlosti, kterou se snaží vyvinout, všechno utáhnout na sto procent, což může občas vyústit v nějaký ten vodotrysk.

Hodnocení článku:Komentáře

Kompletní transplantace obličeje? Možné! Říká MUDr. Bohdan Pomahač Kompletní transplantace obličeje? Možné! Říká MUDr. Bohdan Pomahač MUDr. Bohdan Pomahač stojí u zrodu rekonstrukční plastické chirurgie. Patří k lidem, kteří pokládají základy a rozvíjejí tento,... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!