Jak se liší irská a skotská whiskey?

Publikováno: 24.06.2011 13:19 | Petr Hájek

Ačkoliv si to řada konzumentů neuvědomuje, irská a skotská whiskey jsou dva zcela naprosto rozdílné světy. Každá je jiná a jinak osobitá. A přesně to bude i tématem dnešního článku...

2011-06-24-1

 

Irská whiskey prochází procesem zrání, který trvá minimálně 3 roky, což jí dává unikátní chuť i aroma. Naproti tomu skotská whiskey sice také prochází procesem, jenž trvá minimálně 3 roky (typicky více), avšak je obvykle navíc i minimálně 3x destilovaná. Chuť i aroma je tím pádem velmi plná, silná a sytá.

Irská whiskey je držena v sudech a prochází tzv. vatting processem. Je vyráběna ze sladového ječmene za pomoci speciálních uzavřených sušících pecí. Skotská whiskey naopak používá výhradně sladový ječmen, který je nejprve naklíčen a až potom usušen před tím, nežli je použit během dvojice destilací. Do tohoto procesu zasáhne jednou i kouř z rašeliny, který dává skotské whisky její nezaměnitelné aroma.

Irská whiskey je držena při nízké teplotě a co to jde nejdále od kouře i ohně, aby tak destiléři zajistili, že se její medová chuť s náznaky tónů opečeného chleba důkladně prodchne celým obsahem. Skotská whiskey zraje v bečkách a jak již víme, používá během destilace kouř z rašeliny a naklíčený sladový ječmen, je tedy výrazně silnější, nežli irská whiskey.

Skotská whiskey zraje nejméně 3 roky a během této doby se často přenáší mezi různými dřevy, aby byl proces stárnutí doveden ke skutečné dokonalosti. Skotská whiskey rovněž často zraje v dubových sudech, zatímco irská v sudech na sherry/bourbon. To se však může lišit destilérnu od destilérny, značku od značky a nápoj od nápoje.

Hodnocení článku:Komentáře

Kterak se chovati na veřejném WC? Kterak se chovati na veřejném WC? Spousta lidí se naneštěstí dívá na moderní veřejné záchody jako na příležitost dělat zde věci, jež by si nedovolili ani doma... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!