Káva ze sloního trusu

Publikováno: 27.10.2012 12:37 | Petr Hájek

Ti největší kávoví fajnšmekři a hledači originálních chutí našli opět jednu nečekanou výzvu, kde si mohou zájemci prověřit svoji odvahu i chuťové buňky.

2012-10-27-1

Zdroj: Dvice

Pokud jde o pití kávy, tak během let jsme již viděli řadu postupů a technologií, jenž se snažily o zlepšení chuti tohoto jednoho z nejoblíbenějších druhů lidmi konzumovaných nápojů. Jen málo z nich se může ale rovnat metodě, jenž spočívá v tom, poslat zrnka kávy skrze trávicí trakt slona kvůli menšímu biologickému obohacení chuti.

Idea, proč se tak vlastně činí, je jednoduchá: jelikož slon jí celé kávové bobulky, během trávicího procesu sloní enzymy částečně natráví jisté proteiny v kávě se vyskytující, takže když se poté z nich udělá káva normální, není ani zdaleka tak trpká. Bobulky se z trusu extrahují, suší a pak melou a vaří jako normálně.

Kávoví experti se po ochutnání shodli, že výsledná káva má načervenale zlatý tón a jemný chuťový odstín s náznaky čerstvé posekané trávy, čokolády, koření a ořechů. No řekněte sami, nedostali jste už také na tuto verzi chuť namísto oné trapné instantní domácí kávy?

A kde kávu najdete? Poblíž slonů, samozřejmě, ovšem její zpracovanou verzi vypadající již jako káva normální prodává Black Ivory Coffee za 500 USD jednu libru, tedy asi 50 USD za šálek. Cena není zrovna nízká, že ano, když to ale srovnáme s čajem z pandího trusu (přes 200 USD za šálek), není to taková tragédie. Z těch 50 USD jde navíc většina financí na podporu organizace Golden Triangle Asian Elephant Foundation.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!