Když jezdci na vlnách slaví svátek

Publikováno: 21.06.2012 09:38 | Ondřej Fér

Surfaři jsou lidé, kteří bývají k vidění jako nepatrné postavičky ztracené na pozadí řítící se vlny. O letním slunovratu slaví svůj mezinárodní den. Mnoho se jich baví – a někteří za tu vášeň platí životem.

Kelly Slater

Zdroj: thegalleyboys.com

První zmínku o surfování přinesl do Evropy v roce 1779 poručík James King, který připravoval k vydání deníky velkého cestovatele Jamese Cooka. Ten se přednedávnem stal obětí do té doby přátelských domorodců právě v domovině jízdě na prkně po zlomu vlny, tehdejších Sandwichových, dnes Havajských ostrovech.

Cook popsal surfování jako jízdu na vlnách na zaobleném prkně, připomínajícím obrysem dno člunu nebo plovoucího tuňáka. Právě tato podobnost mimochodem stojí za útoky žraloků na surfaře, které sice vyvolávají hrůzu a rybářské pogromy na chrupavčité paryby, ale ve skutečnosti jsou příčinou méně úmrtí než třeba zásah bleskem.

Cook popsal všechny způsoby surfování: nankeenboarding, kdy surfař na prkně klečí, boyboarding I surfování, při kterém se surfem stává samo tělo sportovce. Pro obyvatele Havajských ostrovů měl surfing hluboký náboženský význam. Ten se pro bělochy, kteří se u domorodců rychle inspirovali, záhy vytratil.

“Proč surfing? Zeptej se kteréhokoliv surfaře a každý ti odpoví jinak,” tvrdí jeden z českých surfařů. “Protože je to zábava, je to boží, aspoň vypadnu z ulice, surfing je můj život nebo jsem rád mokrej. Pro někoho je to životní styl, pro někoho jen sport, který dělá jen v létě na dovolené, když je hezky. Pro mnohé je to jednoduché, protože není nic lepšího než surf. Je to jeden z mála sportů, který je řízen sílou přírody, nic mechanického. Vše záleží jen na přírodních podmínkách. Přemyšlíš-li o tom zkusit surfing, určitě neváhej. Je to nádhernej sport a pro nás určitě trochu exotickej.”

O vyhlášení mezinárodního surfařského dne začali prknaři uvažovat v roce 1993, celosvětového uznání se svátek dočkal o devět let později. Surfaři se během jeho oslav scházejí na nejvyhlášenějších plážích jako je Naupaka na Havaji, surfují, plánují akce na udržení přirozených surfařských míst – a vzpomínají na své mrtvé.

Vlny si totiž vybírají svoji daň s železnou pravidelností. Jednou z nejznámějších se stal v listopadu 2010 osmadvacetiletý mužský supermodel Charles Devoe. Mladík, který předváděl modely Dolce & Gabana, Abercombie & Fitch nebo Anne Klein spadl při jízdě po hraně patnáctimetrové vlny na pláži Rockaway tak nešťastně, že na následky utrpěného zranění hlavy po měsíčním kómatu zemřel.

Charles Devoe

Zdroj: styleite.com

Plány na zavedení povinného nošení přílby se vznesly jako tříšť z vrcholku vlny – a zapadly. Protože k surfování patří i riziko.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!