Koňak z roku 1789 na prodej

Publikováno: 05.11.2012 13:46 | Petr Hájek

Když se dnes mluví o starém koňaku, často se tím myslí stáří v pouhých desítkách let a občas ani to ne. Jak se ale obratem přesvědčíte, dnešní kousek pamatující celé generace, je skutečným rájem na zemi pro každého (a klidně i amatérského) sommeliéra.

2012-11-05-1

Zdroj: Bornrich

Dramatická historická akce, při níž pařížští revolucionáři spolu s davem vzbouřenců z lidu vpadli do královské pevnosti Bastille, se datuje na 14. červenec 1789 a stala se pro dějiny symbolem začátku Francouzské revoluce. A zrovna v té době, kdy královská rodina vládnoucí Francii po staletí začala ztrácet vliv, destilér Saulnier Frères vytvořil koňak Grande Fine Champagne.

A dnes, po téměř čtvrtce tisíciletí, se tento lihový nektar dostane do prodeje v aukčním domě u Christie’s. Jde mimochodem o větší prodejní akci "Fine and Rare Wines", která proběhne v tomto měsíci (listopad 2012). Jestliže zde tedy nebude vaším cílem žádné z fajnových vín, whisky nebo doutníků, ale právě koňak, musíte odolat nejprve těmto jiným lákavým zde prodávaným věcem.

2012-11-05-1

Zdroj: Bornrich

Koňak byl a i nadále je součástí obrovské kolekce, kterou vybudoval jeden z největších a nejznámějších mezinárodních sběratelů podobných věcí za svoji třicetiletou kariéru. Tvůrce koňaku Saulnier Frères byl mimochodem z Reserve de Saint Amant de Graves a jeho dílko v podobě Grande Fine Champagne je v dobré kondici. Má pouze lehce pomačkaný korek a z úložné truhlice mírně zašpiněnou etiketu. Cena se odhaduje na 16-26500 USD.

Takže, za oné konstelace, že budete mít 13. a 14. listopadu (240 + 870 položek) cestu přes Ženevu a budete se těšit na nějaký ten nový degustační zážitek, rozhodně navštivte tuto aukci a něco si kupte. Do sbírky nebo pro radost, to už necháme na vás - a že tam bude zajímavostí spousta, to si můžete vsadit!
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!