Malý průvodce po skotských whisky

Publikováno: 28.01.2012 12:01 | Petr Hájek

Dnes nebude řeč ani tak o konkrétních typech, jako spíše o oblastech, z nichž pocházejí.

1. Islay and the Islands

Skotské z oblasti Islay (čteno jako eye-lah) and the Islands typicky obsahují silné a jaksi rašelinové příchutě, což je i důvod, proč od nich uteče většina osob neznalých věci. Na druhou stranu je fakt, že je na běžného spotřebitele kapku hrubá: dala by se snad popsat jako mix kouřovitosti a vlhké mechovitosti a syrovosti. Mají je v oblibě hlavně přátelé míchaných drinků, jelikož na rozdíl od jiných whisky přidávají do drinků další vrstvu mírně popelovité chuti.

 

2012-01-28-1
 

 

2. The Highlands

Pod The Highlands spadá velký kus Skotska, takže se o ní nedá mluvit jako o místě s nějakou extrémně vyhraněnou lokální chutí. Každopádně, musí se nechat, že Glen Garioch Founders Reserve za 40 USD je dobrou ukázkou a zástupcem toho, co tento region nabízí. Chuť má lehce po medu a je rozhodně dělaná se srdcem.

 

2012-01-28-1
 

 

3. The Lowlands

Ačkoliv je geograficky docela rozlehlá, má tato oblast k aktuálnímu datu pouze 3 funkční destilérny. A jednou z nich je i Auchentoshan. Tento konkrétní typ skotské (3x stáčený single-malt) používá bourbon, Oloroso sherry a sudy na sherry od Pedro Ximenez, takže tekutina má osobitý zvláštně temný nádech.Zajímavé je, že chuť jde až do sušeného ovoce a citrusů. Pozadu ale není ani karamel.

 

2012-01-28-1
 

 

4. Speyside

Tento malý pobřežní kousek severního Skotska je známý svými ovocně chutnajícími typy. A Speyside je zajímavé tím, že zde najdete nejvíce jedoucích destiléren v regionu. Rozhodně nic nepokazíte tím, když začnete se sbírkou třeba od Glenlivet 15 French Oak Reserve (45 USD), bohaté a pevné chutné single-malt whisky. Narazíte zde ale i na drahý a kořeněný Macallan 18 (150 USD) a samozřemě i řadu jiných.

 

2012-01-28-1
 

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!