Nejsilnější pivo na světě

Publikováno: 24.07.2010 11:06 | Petr Hájek Pokud patříte k příznivcům tohoto pěnivého moku (a že jich v tyto letní horka asi nebude mít málo), jistě jste si již někdy položili zásadní otázku - jaké je vlastně to úplně nejsilnější pivo na světě?

 

 

Za jeho zrozením stojí skotská mikro-destilérna BrewDog, která tvrdí, že je to právě její pivo, jež je nejvíce alkoholické a nejdražší. Pivo se jmenuje „The End of History" čili volně přeloženo něco jako „Konec Dějin". Obsah alkoholu je zde 55 % a stojí 500 GBP za láhev. Připomínáme, že s tímto novým produktem firma překonala i svoje dosavadní rekordní pivo „Tactical Nuclear Penguin" („Taktický Nukleární Tučňák") z minulého roku.

Název mimochodem pochází ze známého citátu filozofa Francise Fukuyamy: „To, čemu bychom mohli být svědky, není jen konec Studené války nebo nějaké éry v dějinách, ale skutečný konec dějin jako takových."

V pivu jsou louhovány jalovcové bobulky i vysokohorské kopřivy. Lahví jako takových bylo uvařeno pouze 12 kusů. A jak vlastně BrewDog dosáhl tak vysoké procentáže? Pivo bylo opakovaně zchlazeno na -70 °C, no a jelikož voda mrze dříve než alkohol, byly při tomto procesu z piva několikrát vyextrahovány vodní krystalky. Takto se zvýšil jak podíl alkoholu, tak i zkoncentrovala chuť.

A proč je vlastně cena tak astronomicky vysoká? Jelikož je k vyrobení jediné lahve piva tohoto nutno zpracovat a znehodnotit cca 200 lahví obyčejných. Protože se asi většina z nás dotyčného piva nenapije, pak nám nezbývá, nežli si zjistit jeho chuť z názoru ostatních: v chuti se prý objevuje skořice, med, sušenky, trpkost z jalovce, špetka mátovosti z kopřiv a trocha ostrosti z alkoholu.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!