Prometheus: Vetřelec se vrací...snad příště

Publikováno: 19.09.2012 16:58 | Dušan Horák ml.

Ridley Scott vždy říkal, že přinese další díl vetřelce s mnoha odpověďmi na předešlé čtyři díly. Skutečně, v roce 2012 pustil do světa další díl vesmírného miláčka, bohužel místo odpovědí položil další otázky. Prometheus není film, kde domina Weaver dává na prdel vesmírným stvůrám, je to spíše slabší odvar předešlých dílů.

Prometheus

Zdroj: songsrushblog.com

V roce 1979 pustil do světa Ridley Scott dosud nevídané sci-fi. Vetřelec byl v té době nadčasový film, který budoval napětí a hrál si z divákovou fantazií. Strach, to bylo to, co první díl vetřelců dostal do podvědomí! Přesně tohle ale Prométheovi chybí. I když režisér předem oznamoval, že nepůjde o přímé pokračovaní a bude se jednat jen o film ze stejného světa, fanoušci čekali návrat ikony! Návrat filmu, u kterého se budou bát a zároveň bavit.

Musím bohužel říct, že já se nebál a ani nebavil. Vizuální stránka je dech beroucí záležitost, které vyplývá ze zkušenosti a fantazie režiséra. Scénář ale silně pokulhává. A sním i výběr hereckého obsazení. Příběh pokládá otázky stejně rychle jako holub trus, na málo z nich ale odpoví. Všechno působí zmateně a nesourodě. Dějové linie se rozbíhají jako sklerotici po nákupním středisku.

Prometheus Film

Zdroj: filmschoolrejects.com

Herecké obsazení slibovalo velký nadprůměr Noomi Rapace, Michael Fassbender, Guy Pearce, Charlize Theron, Idris Elba. Jsou to herecká esa, která když dostanou prostor, dokážou utáhnout i špatný film. Jenže nikdo v neuvěřitelném (až sci-fi) střihu prostor nedostal. Nebylo co ukazovat a ani Charlize navíc neukázala nic, co by osvěžilo film o hezký záběr. A to jsem se na tu krásku moc těšil.

Jediná věc, co může film zachránit je prodloužená verze s promyšleným střihem a novými záběry nebo další díl jen s odpověďmi.

Co říct závěrem? Ridley napumpoval do Promethea vlastní krev a svoji velkou představivost. Bohužel, v tom případě byl až moc velký vizionář a možná znovu předběhl dobu. Zahrávat si s náboženským podtextem a věnovat mu jen okraj filmu a pár indicií se nikdy nevyplácí. Prometheus je toho důkazem.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!