Rekordní Měsíc přinesl rekordní romantiku

Publikováno: 07.05.2012 14:19 | Petr Hájek

Jestliže se rádi díváte na Měsíc na potemnělém nebi, pak jste k tomu právě měli více než skvělou a unikátní příležitost...

2012-05-07-1

Ruku na srdce - kdy jste se věnovali naposled romantickému druhu relaxace zvanému "kolektivní dívání se na Měsíc"? Vsadíme se, že je to ten typ programu, který vaše partnerka (či partner, ať jsme menšinově korektní...) určitě ocení, o psu a případných dětech nemluvě!

A proč o tom vlastně mluvíme? Jelikož právě před 2 dny byl Měsíc rekordně velký a jasný. Jak to? Protože opět došlo k občas se vyskytující kosmické události (něco jako třeba zatmění Slunce), která je natolik efektní podívanou, že i astronomové během ní říkají Měsíci nakrátko Super-Měsíc!

Měsíc se stává Super-Měsícem z onoho prostého důvodu, jelikož je jeho oběžná dráha eliptická a někdy je tudíž k Zemi blíže a jindy zase dále. No a pokud shodou okolností ještě dosáhne úplňku, pak se Měsíc jeví o 14 % větší a o 30 % jasnější, nežli jak ho běžně v úplňku známe.

Pokud nepočítáme předminulou noc, naposled k řečené události došlo právě před rokem v březnu. Efekt je tím lepší, čím níže Měsíc nad obzorem uvidíte. Takže pro letošek již "padla" a kdo událost prošvihnul, bude si muset počkat zase nějaký ten měsíc. Popřípadě rezignovat na rekordy a prostě si Měsíce užít jen tak běžně a normálně...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!