Reportéři v akci: Válka, legie, ženská obřízka v přímém přenosu

Publikováno: 21.10.2011 13:58 | Michal Novák

Nejsou-li Vaše fotografie dost dobré, nestáli jste dost blízko.“ Robert Capa, maďarský válečný fotograf (†1954, Vietnam)

Být v první bojové linii vyzbrojen pouze svou odvahou a videokamerou nebo se na vlastní oči zúčastnit rituální ženské obřízky. To jsou jen některé zážitky, které dvojice ostřílených reportérů Eszter Cseke a András S. Takács mají na denním pořádku. Společně navštěvují místa, kterých se nohy turistů nikdy nedotknou. Účastní se nebezpečných akcí, aby svým divákům nabídli ty nejexkluzivnější záběry z bojových akcí, prastarých rituálů domorodých kmenů a jiných extrémních situací.

reportéři v akciZásah Francouzské cizinecké legie proti zlodějům zlata

Francouzské cizinecké legii se nelíbí, když si někdo bez dovolení bere, co mu nepatří. To zkusili zloději zlata v dolech ve Francouzské Guyaně. Když se jednotky legionářů rozhodly zloděje zarazit, reportéři Eszter a András u toho byli a všechno viděli.

Celkem strávili dva týdny spolu s vojáky. Nejdříve s nimi absolvovali tvrdý výcvik, aby zjistili, jak se muži připravují na akci. Tak jako oni spali v houpací síti, společně jedli jídlo v konzervách. Byli jedeni z nich. To všechno proto, aby nalezli odpovědi na to, proč muži vstupují do nejtvrdší vojenské jednotky na světě a nasazují své životy pro cizí vlast. Co je k tomu vede a jací jsou to lidé? Prchají před něčím, hledají něco? Eszter a András se snažili poznat jejich důvody a zachytit jejich život na kameru.Vydali se s nimi do bojové akce

Eszter a András se také jako jediní dva civilisté vydali do opravdové bojové akce. Vyzbrojeni jen kamerou se zúčastnili zásahu proti zlodějům zlata v guyanských dolech.

reportéři v akciAndras S. Takacs

V 11 letech jsem řídil pravidelnou měsíční rubriku v programovém časopise Pesti Est Junior, která vycházela pod titulem Rozhovor s hvězdou (Sztárinterjú); díky tomu jsem mohl hovořit s mnoha slavnými lidmi, od Miky Häkkinena po Michaela Flatleyho. Jako student střední ekonomické školy jsem v šestnácti letech připravil seriál interviewů motivovaný povídkou maďarského meziválečného spisovatele Frigyese Karinthyho Setkání s mladým mužem, ve které autor ve zralém věku potkává své někdejší nadšené mladé já a konfrontuje své mladické plány a předsevzetí s pozdější realitou. Tyto rozhovory vysílala televizní stanice Duna a moje škola je publikovala v knižní podobě. Jedním z interviewovaných byl můj pozdější mistr, Tamás Vitray, který patří k průkopníkům a nejpronikavějším osobnostem televizního žánru v Maďarsku a který později o našem rozhovoru uveřejnil ve své knize pamětí fejeton nazvaný Mladíček (A kislegény). Významněji oceněny byly tyto moje dokumentární filmy: New York-Budapest, Elév (A gyakornok) – ve 20 letech u BBC a CNN. Kromě Filmové univerzity jsem studoval na New York Film Academy a absolvoval jsem kurz NBC News, poté jsem se stal stipendistou na Edinburgh College of Art. Byl jsem válečným korespondentem v Gaze, natočil jsem rozhovory s umělci, jako je Sting nebo Wim Wenders, a byl jsem jediným maďarským reportérem, kterému poskytl rozhovor také Bill Clinton. V roce 2002 jsem získal Tiskovou cenu mladých a v roce 2008 cenu Junior Prima.

S kolegyní Eszter Cseke připravujeme od roku 2009 pro televizi Spektrum dokumentární seriál On The Spot; v Etiopii jsme natáčeli reportáž o ženské obřízce, za Polárním kruhem o klimatických změnách s generálním tajemníkem OSN Ban Ki-munem, v Bolívii o aféře Rózsa s prezidentem Evem Moralesem. Později v Burmě stál před naší kamerou a mluvil o vojenské diktatuře vedoucí představitel opozice Win Tin – a toto exkluzivní interview od nás převzal i kanál BBC World. Mám čtyři sourozence a mou zálibou je hra na bicí nástroje.

reportéři v akciEszter Cseke

Narodila jsem se na území Rumunska, v sedmihradském městě Kluž, ale od deseti let žiji v Maďarsku. Jako studentka gymnázia s rozšířenou výukou dramatického umění jsem několik let moderovala pořady věnované populární hudbě v televizích Duna a RTL Klub. Po přerušení studií na právnické fakultě jsem studovala ve Spojených státech a všechny své uspořené peníze jsem vynaložila na cestování. Právě jsem se potloukala po Číně, když se mi donesla zpráva, že jsem postoupila do třetího kola přijímacího řízení na Divadelní a filmové univerzitě. Tam mě jedna z mých profesorek, filmová režisérka Ibolya Fekete, inspirovala k tomu, abych se začala vážněji zabývat dokumentaristikou.

Svůj první film jsem natáčela měsíc v Libanonu, kde jsem se mimo jiné tematicky zaměřila i na Hezbollah. V době studií jsem v Berlíně natočila medailon o Wimu Wendersovi a točila jsem také se Sirem Salmanem Rushdiem. Na mezinárodním filmařském workshopu Aristoteles se můj film Fata Morgana umístil jako první, díky čemuž se dostal do soutěže i v Sarajevu, v Mnichově a na mnoha dalších evropských filmových festivalech. Na podzim roku 2009 jsem začala společně s Andrásem S. Takácsem připravovat dokumentární seriál On The Spot. Během jednoho roku jsme absolvovali natáčení v devíti nebezpečných zónách světa. V Etiopii jsme se zabývali ženskou obřízkou, v Johannesburgu kriminalitou, v Gaze teroristickými skupinami a na Mount Everestu byli naším tématem Šerpové, ale natočili jsme i bolivijského prezidenta Eva Moralese a generálního tajemníka OSN Ban Ki-muna. V roce 2009 mi byla udělena cena Junior Prima. Mou největší zálibou je cestování.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!