Rudá planeta, zapomenutý poklad sci-fi žánru

Publikováno: 05.09.2012 22:21 | Dušan Horák ml.

Recenze o jedné nadčasové sci-fi, která byla natočena v době, kdy Hollywood plodil kvalitní filmy na odreagování. Ale kvůli tehdejší filmové konkurenci a špatnému marketingu v ČR moc úspěchu nesklidila. Antony Hoffman je jméno režiséra, které vám moc neřekne. Je to z toho důvodu, že tento rodák z Kapského města natočil pouze tento snímek v roce 2000.

Rudá planeta2

12 let staré sci-fi v současné době vyniká svojí svižností a lehkostí. Nemusíte o ničem přemýšlet a scénář vám servíruje všechno pěkně pod nos. Žádná těžká zápletka, dostanete dávku vědeckých filozofických keců, akční jízdy, logických facanů, jednu erotickou scénu a romantiku na orbitální úrovni. Děj nás zavede na kosmickou loď a poté na rudou planetu (ano, Mars). Na ní se partička astronautů snaží přežít a ještě jim to komplikuje pár věcí, se kterými nepočítali. A hlavně je nutné vyřešit jednu velkou záhadu. A když ji konečně vyřeší, přijde na řadu další problém: dostat se z planety Mars není tak lehké, jak se zdálo.

Val Kilmer, v době kdy byl ještě hubený, hraje arogantního mechanika, Tom Sizemore je opravdu vědec, jak je známe ze školních lavic (takový jiný než ostatní) a kráska Carrie-Anne Moss hraje šéfku (hezkou šéfku). Je to nadčasový film hlavně svými digitálními triky a některými scénami. Rudá planeta inspirovala svým ztvárněním filmy jako Sunshine, či nový STAR TREK.

Hodně lidí říká, že některé filmy sleduje jen kvůli určitým scénám. Scénám, které jim nějakým způsobem přirostly k srdci. Ať už díky použité hudbě, či podobnému emotivnímu zážitku, který prožili ve svém životě, a film jim nabízí určité zrcadlo této situace. Mě si tento film získal hlavně scénou, kdy Val Kilmer a Carrie-Anne Moss vedou svůj poslední rozhovor na rudé planetě za doprovodu úžasné skladby od Graema Revella – Alone. Rudá planeta je moje osobní záležitost. Chci vám tohle sci-fi připomenout či jej jen lehce představit, protože se odpočinkové filmy v žánru sci-fi bohužel v dnešní době netočí.

Rudá planeta

Zdroj: imdb.com
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!