St. Anton am Arlberg - tyrolský lyžařský ráj pro náročné

Publikováno: 28.01.2011 10:06 | Veronika Vránová

Lyžařský areál St. Anton am Arlberg láká kvalitami lyžování, ubytování i restaurací nejnáročnější evropskou klientelu. Pokud hledáte perfektní lyžařské podmínky na stovkách kilometrů sjezdovek spolu s vysokým standardem hotelů i zábavních aktivit v Tyrolské atmosféře, pak i pro vás je St. Anton to pravé zimní středisko.

Lyžařský region St. Anton právem patří do Best of the Alps - sdružení exkluzivních lyžařských alpských středisek. Nabízí nejen perfektní lyžování na 280 kilometrech upravených tratí ve výšce 1 800 až 2 811 metrů a luxusní ubytování, ale také kouzelnou tyrolskou atmosféru. St. Anton am Arlberg – centrum celého regionu SKI Arlberg leží 644 kilometrů od Prahy ve výšce 1 304 metrů nad mořem a cesta autem vám zabere přibližně 6 hodin jízdy. O kvalitách St. Antonu svědčí i fakt, že tu v roce 2001 proběhlo mistrovství světa v alpském lyžování.

St. Anton

Připlatíte si, ale nebudete zklamáni

Najít ubytování v St. Antonu by vám nemělo činit problém, protože obec je hotelů a penzionů doslova plná. Celkem nabízí přes 10 000 lůžek. Pochopitelně můžete hledat i hotel v některé ze sousedních vesnic, ovšem pokud chcete být u zdroje společenského dění a noční zábavy, stejně jako my, zvolte přímo St. Anton, kde restauraci, bar, nebo diskotéku určitě dlouho hledat nebudete (celkem 90 restaurací a barů). Co se cen ubytování týče, připravte se na to, že budete muset do kapsy sáhnout poněkud hlouběji než jste zvyklí v jiných lyžařských oblastech Tyrolska. Ceny hotelů v regionu začínají na 100 eurech za dvoulůžkový pokoj na noc, ale při vybírání hotelu narazíte i na ceny dvakrát až čtyřikrát vyšší, adekvátně komfortu a umístění hotelů.

My jsme se ubytovali ve čtyřhvězdičkovém rodinném hotelu Grieshof, pouhé tři minuty chůze centrem St. Antonu ke kabinové lanovce, která vede na horu Galzig (2 085 metrů nad mořem). Mile nás přivítalo klasické zařízení hotelu v tyrolském stylu (dřevěné obklady, stylové starožitné prvky, barvy laděné do zelena a vínova, krásný wellness), stejně jako kvalita místní kuchyně.

Pětichodové večeře a snídaně formou rozsáhlého bufetu byly v hotelu Grieshof skutečně vynikající. Kuchař si zakládal na místních surovinách, jednoduchosti a vkusném provedení jednotlivých chodů. Asi si umíte představit, jak náročné pro nás bylo lyžování, nebo noční život, když jsme si hotelové kuchyně užívali naplno.

Perfektní lyžování a pastva pro oko

Hned první ráno v St. Antonu vyrážíme lyžovat, natěšeni na rozsáhlost a kvalitu místních sjezdovek (nejdelší sjezdovka a reálu je dlouhá 10,2 km). Procházíme po Dorfstrasse, která vede samým centrem městečka a je lemována převážně hotely, řadou obchodů s lyžařským vybavením (obchody jsou v porovnání s cenami na českém trhu notně drahé) a restauracemi situovanými do tradičních světových kuchyní (italská, španělská, mexická, čínská, nicméně najdete tu i restaurace s typickou tyrolskou kuchyní). Jedna ze St. Antonských restaurací se dokonce pyšní oceněním Michelin.

Přicházíme k architektonicky pozoruhodné stanici kabinové lanovky Galzigbahn vyrobené z kovu a skleněných tabulí. Ve vedlejší půjčovně lyží a prodejně lyžařské výbavy si necháváme věci, které s sebou nechceme vláčet po sjezdovkách a zjišťujeme, že si zde po skončení lyžování můžeme uložit za pár eur lyžařskou výbavu, kterou bychom jinak nosili následující dny do hotelu a zpět.

Máme štěstí na slunné počasí (ovšem také na nízké teploty pohybující se celý náš pobyt v regionu mezi – 8 a – 13 stupni celsia), a tak si užíváme úžasné výhledy z kabinové lanovky, stejně jako z vrcholů, na něž se v průběhu dne dostáváme. Po prvních sjezdech musíme konstatovat, že tento areál je vhodný spíše pro středně pokročilé a pokročilé lyžaře a snowboardisty, nicméně i začátečníci si tu užijí (areál uvádí 40 % sjezdovek pro začátečníky, ale v reálu je to spíš méně). Nejlépe pod taktovkou některého z lyžařských instruktorů, kterých mají lyžaři v areálu k dispozici kolem tisíce.

Kdo bude ve ski regionu St. Anton nadmíru potěšen, to jsou milovníci freeridu. Na ně zde totiž čeká skutečně rozsáhlý areál adrenalinových svahů – téměř 180 kilometrů freeridových sjezdovek. A pokud byste chtěli ještě více, nabízí se k vyzkoušení také heliskiing. Pohled na lyžaře brázdící hluboký sníh v těsné blízkosti skal je nádherný a fascinující. Zde se navíc nabízí opravdu nezapomenutelný sjezd hory Valluga, která sahá do výšky 2 811 metrů nad mořem.

Ovšem ani snowboardoví ďáblové nepřijdou v areálu zkrátka. Pokud by jim nestačila rozsáhlá síť sjezdovek či freeridových svahů, mohou se dosyta vyřádit hned v několika pečlivě upravovaných funparcích.

Za vyzkoušení stojí i sáňkařská dráha dlouhá 4 kilometry s převýšením 500 metrů, která vede po nasvícené sjezdovce. Chodí si na ní zajezdit i místní lidé a náramně si ji pochvalují.

Odpočinek i zábava na plný plyn

Po náročném lyžařském dni vyrážíme za relaxem do místního wellness centra – ARLBERG-well.com, které opět leží coby kamenem dohodil od centra St. Antonu a jsme doslova okouzleni jeho nabídkou a kvalitou relaxačních zákoutí. Začínáme vnitřním bazénem s vířivými komorami, následně si libujeme v proudu venkovního bazénu s teplou vodou a nakonec si vyhříváme unavené svaly postupně v několika saunách (finská sauna, infra sauna, kelo sauna) a parní komoře. Příjemně unavení se těšíme na bohatou večeři, která nám nejspíše vzhledem ke své rozsáhlosti sebere zbytek sil – ovšem rozhodně příjemně. Nepamatuji si, že by mě kdy tyrolská kuchyně zklamala.

Večer se rozhodujeme vyzkoušet místní noční život a obrážíme dva vynikající apreski bary. První z nich nás čeká opět prakticky v centru městečka hned u stanice Galzigbahn. Tento podnik je nekuřácký, nabízí přehršel místních drinků a piv a co vás určitě potěší, to je fakt, že za barem pracují hned tři Slováci, takže dozvědět se více o areálu a jeho možnostech, máte šanci i bez znalosti němčiny či angličtiny. Jenom pozor na přemíru kvasnicového piva a šnapsů. Chutnají výborně, ovšem z baru se pak odchází těžko a ještě hůře se ráno vstává.

Druhý klíčový apreski bar, který jsme navštívili, byl u stanice kabinové lanovky Nassereinbahn. S češtinou tu nepochodíte, ale zase vás nadchne bujařejší atmosféra a kosmopolitnost lyžařské komunity namačkaná na malém prostoru. Pokud byste neměli dost, nabízí se k pokračování noční jízdy například vyhlášená diskotéka (mimo jiné s živým vystoupením) Piccadilly přímo v centru na zmíněné Dorfstrasse, kam jsme my jen na chvíli nahlédli, protože už nás po náročném dni přepadla únava.

Následující den ráno se opět obouváme do lyžáků a vyrážíme okusit nové sjezdovky. Počasí nám už tolik nepřeje jako předchozí den, ale to nám na nadšení neubírá. Když chvíli sněží víc, než se nám líbí, dáváme si pauzu v restauraci Ulmer Hütte (chata původně z roku 1903 ve výšce 2 288 m) a dobíjíme energii hutnou gulášovou polévkou a tyrolským štrůdlem zalitým vanilkovým krémem. To se to zase pojede z kopce…

St. Anton

INFORMACE O SKIAREÁLU ARLBERG

Ceny skipasů (dospělí):

1 den 44.50 €
5 dní 185 €
- na jeden skipas lze sjíždět celý rozsáhlý areál

Sjezdové tratě v km:

Modrá 105
Červená 141
Černá 30
Freeride 180
Běžkařské tratě 66

Vleky:

Kotva 37 x
Sedačka 39 x
Kabina 10 x

Akce v St. Antonu průběhu roku, které stojí zato navštívit:

3. – 5.12. Vánoční trh
2.1. Novoroční koncert
1. – 3.4. Jarní festival
23.4. Závod „Bílé vzrušení“

Další informace:

  • Ročně v průměru nasněží celkem 7 metrů sněhu
  • Tratě denně perfektně upravovány rolbami
  • Cena ubytování cca od 100 eur za dvoulůžkový pokoj za noc
  • nasvícená sáňkařská dráha, wellness centrum (celoodpolední vstup do bazénů a saun 17,50 eur pro dospělé), curling, bruslařská plocha

Více se dozvíte na:

www.tyrolsko.cz
www.grieshof.com
www.stantonamarlberg.com
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!