Umělá inteligence rozplétá přeludy LSD

Publikováno: 16.06.2012 21:29 | Ondřej Fér

Přeludy, které doprovázejí změněný stav vědomí po požití psychedelických drog, vydávají svá zdánlivě nerozluštitelná tajemství. Přičinila se o to umělá inteligence, počítač z Chicagské univerzity.

Diethylamid kyseliny lysergové, LSD, je halucinogenní droga, která má za sebou pestrou historii. Tento produkt metabolismu houby Claviceps purpurea, která roste na žitě a ječmeni a která je příčinou onemocnění způsobeného námelem (Paličkovice nachová), byl už ve středověku příčinou mnoha neštěstí. Říkávalo se jim oheň svatého Antonína a periodicky objevovala ve vesnicích, v nichž obiloviny tvořily základní součást stravy. Party s tripy jsou v podstatě současníky Otce vlasti.

LSD

Zdroj: drugnet.net


Vymývání mozků

LSD jako takové „vyšlechtil“ Albert Hoffman v roce 1943, když při výzkumu vlastností derivátů námelu náhodou požil malé množství drogy a prožil hluboký změněný stav vědomí. Hoffmanův zážitek zaujal psychiatry, psychology a neurovědce, kteří hledali nové možnosti výzkumu mozku a psychiky ve vojenském výzkumu zabývajícím se vymýváním mozků.

Rozšíření LSD ve společnosti urychlila skupina výzkumníků Harvardské univerzity, vedená kontroverzním Timothym Learym. Její členové užívali drogu ve stále větším množství; stávali se „stále optimističtějšími.“

Skupina díky dobré publicitě i náladě v tehdejší americké společnosti, decimované vietnamskou válkou, spustila vlnu šířící klady a výhody LSD. Drogu – ať už úmyslně nebo neúmyslně - spojili s „protivládními“ ideologiemi, hnutím odporu proti válce ve Vietnamu a charakteristickým stylem oblékání, hudby a imagí, které se zdály být ohrožující pro tradiční, obecně sdílené normy té doby.

Jinak řečeno, LSD se stalo jedním ze symbolů pověstného léta lásky i veřejným nepřítelem.

Nadějný armádní experiment se záhy změnil v kriminalizovaný symbol. Sám Leary měl nekonečné opletačky se zákonem a v rámci jednoho ze svých úniků před spravedlností musel dokonce za dosti dobrodružných okolností emigrovat až do Alžírska.

 

Vize, přeludy a PC abstinent

Po užití LSD dochází ke změnám vnímání. Barvy se vyostřují, víří vzory, nehybné se rozpohybuje. Skutečné halucinace vzniklé účinkem drogy, při kterých lidé v důsledku ztráty nadhledu propadají přesvědčení, že se jedná o skutečné jevy nejsou běžné. Vyšší dávky mohou produkovat synestézie, při kterých je vjem jedné modality vnímán jakoby jiným receptorem (např. hudba může být viděna jako barva). LSD obecně nevyvolává sluchové halucinace nebo trvalejší klamy. Mohou se objevovat hlubší časové distorze, obvykle ve formě objektivně krátkých časových úseků, během nichž se zdá, že se čas vleče. Ve vnímání času může dostavit efekt, kdy to vypadá, že se vše zastavilo. Pocit ztráty hranic může vést k pocitu splynutí se svým okolím či jinými přítomnými lidmi.

Co přesně mohou přeludy znamenat, zůstalo po dlouhá desetiletí nejasné. Bádání v tomto oboru vedlo ke vzniku mnoha psychoanalytických škol, pseudonáboženských směrů i marketingových bublin.

Jasno do tajupných vizí vnesl výzkumný tým Chicagské univerzity pod vedením Matthewa Baggotta. Vědci „nakrmili“ počítač vyprávěním více než tisíce uživatelů LSD a příbuzných látek, například extáze.

„Na začátku každého výzkumu musíte mít nějaké předpoklady a teorie,“ citoval Baggotta odborný časopis New Scientist. „Ty ale zpětně ovlivňují vaši schopnost vnímat jasná fakta. Počítač netrpí předsudky,“ uvedl Baggott s tím, že v dosavadním průběhu analýzy jednotlivých výpovědí už se podařilo objevit shodné znaky, spojující například věk, sociální postavení, pohlaví a emoční stabilitu jednotlivých uživatelů s jejich halucinačními zážitky.

Konečné výsledky chce Baggott zveřejnit do konce tohoto roku; patrně se dočkáme překvapení, které vyvrátí mnohé z toho, co o účincích psychotropních látek údajně víme.

Vyplývá to už z prostého faktu, že počítač, na rozdíl od lidských výzkumníků, se nemůže sjet.


(S využitím New Scientist a EXTCS)
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!