Fachmani: návrat řemesel do české kotliny

Publikováno: 17.03.2015 23:13 | Jakub Pavlovský, Jiří Hofbauer, Václav F. Mensa

Česká země v posledních letech přišla o řadu tradičních podniků a žijeme tak v době, kdy české výrobce válcuje import z Tramtárie. Oblečení z Číny, doplňky z Turecka, masově vyráběné jídelní servisy, místo dřeva překližka a kůži nahradila koženka. Vybrali jsme ty, kteří se postavili situaci čelem, nepodřídili se nabídce řetězců a rozhodli se to dělat tak, aby prokázali úctu starým řemeslům.

Erik Martin Lawart patří k ohroženému druhu mistrů ševcovského řemesla. S každou novou objednávkou nepřichází jen kreativní proces práce, ale vzniká jedinečný tří měsíční vztah, plný schůzek a konzultací, mezi ním a jeho zákazníkem, který je stejný jako jeho boty. Jedinečný. Mít pár z jeho dílny není módní záležitostí. Je to důvěra v trvalé hodnoty. Jeho boty mají výrazný osobitý rukopis a sám říká, že při správném péči vám vydrží celý život. Cena zakázkových polobotek je srovnatelná s cenou řadově prodávané rámové boty z britských nebo italských dílen.

fachmani_2

Zdroj: Jiří Čermák

Přes nelehké začátky dnes patří k nejlepším českým ševcům. Erik Martin Lawart ví, jak chutná poctivě ušitá radost z díla a co je skutečný luxus. Začátky byly romantické v pravém slova smyslu. Z ruky do huby, ale s chutí a vášní. Zvládal to jen díky podpory ze strany rodiny a jisté dávky sobectví.

V Čechách je kolem patnácti lidí, které ševcovina živí. On je jedním z nich. Kromě celé řady tradičních střihů jako oxford, derby, monk shoes, loafers, chelsea má i základní řadu klasických brašen v britském stylu, opasky a hodinkové řemínky sladěné k botám. Hranice již překročil, ale velkovýroba ho neláká. Kromě bespoke mám však chuť i na limitované edice výraznějších modelů.

Z módního trendu, který v konfekčních řetězcích měl trvání sotva pár měsíců, udělali nepostradatelný doplněk moderního muže. Český původ, kvalita a originalita. To jsou tři podstatné vlastnosti, které reprezentují značku pletených kravat Kavalier's. Za celý konceptem stojí hlavní dva kavalíři – Karel Jandásek a Pavel Vojtášek, kteří nejen přišli s nápadem, ale současně jsou i tvářemi značky. Filozofie firmy vychází z myšlenky obnovy zapomínaných tradičních řemesel. Pánové se vydali na odvážnou cestu konkurovat stejně kvalitní zahraniční výrobně ryze českým produktem, který vzniká exkluzivně pro jejich značku v dílnách na Vysočině. Jako první a zatím jediní u pletených kravat využívají podšití saténem nejen pro jeho vizuální stránku, ale pro snadnější úvaz.

11070473_876364615739181_1763558451_o

Zdroj: Archiv Kavaliers

Vůně pravé kůže, lesk a vědomí, že tento doplněk bude sloužit po celý život. Zakázkové brašnářství Šíma Prague sice nemá tradici dlouhou stovky let, ale i za dvacet jedna let provozu prokázali, že jsou důležitou součástí. Chcete-li investovat do kožené tašky, která s vámi přežije celou kariéru, je lepší zvolit českou firmu (proč kupovat u Italů, když můžete podpořit "náš" byznys? V nabídce jsou nejen tašky, pouzdra, peněženky a řemínky na hodinky, můžete si navrhnout vlastní kus a po konzultacích s brašnářskými génii si jej nechat ušít.

fachmani_4

Zdroj: Archiv značky Sima Prague

Původní česká značka Krispol Store se specializuje na ruční výrobu designových pánských motýlků a originálních doplňků v limitovaných edicích z vlastních autorských látek. Značku založili dva pánové, které kromě vytříbeného smyslu pro styl spojuje vášeň pro motýlky a doplňky pro muže. Zakladatelem a vizionářem značky je Kristián Polívka, který se zabývá navrhováním a výrobou pánských motýlků a doplňků. Tomáš Myler se v rámci značky specializuje na strategické řízení, marketing a PR.

fachmani_5

Zdroj: Archiv značky Krispol Store

Začátkem března otevřel Krispol Store svůj první obchod v České republice a dal tak vzniknout unikátnímu českému slovu – motýlkářství. Zákazníci si tak nepřichází jen motýlky zakoupit, ale současně mají jedinečnou příležitost nahlédnout přímo do výroby motýlků, konzultovat jejich specifická přání, veškeré výrobky Krispol Store vyzkoušet a naučit se vázat.

Shoeshinera Tomáše Bureše najdete v Pánské pasáži od loňského července. Všechno to začalo tím, že si Tomáš koupil své první boty britské značky Loake. Později viděl inzerát Le Premier, kde už delší dobu hledali někoho na tuto pozici. K řemeslu se dostal vlastní pílí, pomohlo mu i zhlédnutí videí na internetu a také ho zaučil Jakub Lohniský. V Pánské pasáži ho najdete čtyřikrát týdně. Tomáš čistí boty jak náhodným kolemjdoucím, tak i svým pravidelným zákazníkům a turistům. „Češi si stále myslí, že čištění bot je snobská záležitost,“ dodává. Povolání je to velice ojedinělé – v centru Prahy jsou pouze dva lidé, kteří to dělají. Můžete si ale vybrat ze třech typů čištění: základní (89 Kč), prémiové (169 Kč) či exclusive (včetně podrážky, 239 Kč). Používá produkty Saphir, které jsou k dostání v butiku Loake.

tomas

Zdroj: Jakub Pavlovský

Živila se modelingem, studovala japonskou malbu tuší, dnes je módní ilustrátorkou, spolupracuje s návrháři, módními značkami, blogy a portály. Zuzana Osako se řemeslu nejen věnuje, ale především řemesla zachycuje. Její transkripce folklóru a rurálního života vás okamžitě pohltí. Našla krásu a půvab zcela v odlišných věcech, než určují globální trendy a masový vkus. Intimně a citlivě dokáže vyprávět a číst v tvářích stařenek z jihomoravského Podluží.

fachmani_7

Zdroj: Archiv Zuzana Osako Illustrations

Propojení lásky k řemeslu, obdivu k přírodě a úcty k tradicím dalo vzniknout BeWooden. Původní česká značka, zaměřená na ruční výrobu dřevěných módních doplňků z kvalitního dřeva a exkluzivních látek, se na trhu objevila v roce 2013. Její produkty byly přijaty s nadšením, současně jí řada lidí předpovídala, že nemá šanci se s takto jedinečným produktem dlouho na trhu udržet. Jenže motýlky, které vznikají propojení jedinečného materiálu, módy a funkčního designu umocněné příběhem na trhu stále jsou a těší se velké oblibě jak v české kotlině, tak i v zahraničí.

fachmani_8

Zdroj: Archiv značky BeWooden

Ctirad Sára, zakladatel značky, kolem sebe v podhůří Beskyd shromáždil skupinou přátel, s kterými ručně vyrábí pánské dřevěné motýlky z těch nejkvalitnějších tvrdých dřevin. Povedlo se jim navázat spolupráci s německým a polským distributorem zastupujícím naši značku ve svých zemích. Navštěvují zahraniční veletrhy a hledají nové příležitosti. Produkty BeWooden se objevují na stránkách předních českých ale i zahraničních časopisů. Mluví se o vysoké „dizajnovce“. Současně pravidelně rozšiřují nabídku. Nejdříve tenké peněženky, teď i nádherné manžetové knoflíčky.

SRNA tedy sklo, recyklace, nápad, alchymie. První písmena zdánlivě náhodně vybraných čtyř slov vytváří název rozmanitého projektu. Z lahví především od vína autor Jiří Brauner vyrábí skleničky, vázy, popelníky, ale i stínítka na svíčky či lampy. Příběh každého z těchto předmětů v Srně začíná zbavením se nalepené etikety. Čistou láhev pak puknou kyslíkovodíkovým plynem – v pukacím stroji díky elektrolýze vody (ano, skutečně jen vody). Nakonec už zbývá jen zabroušení hran diamantovou houbičkou a vypískování nápisu, loga nebo třeba srdíčka.

fachmani_9

Zdroj: Archiv značky SRNA

Mládí a novou, svěží vizi je nutné podporovat. Vyvážit začínající s udržováním tradic. Lukáš Bláha je mladý designér ale co více, perfektně zvládá řemeslo a svůj podnik Ateliér Blaha. Tvoří primárně z kůže a dřeva neboť, jak sám říká, jsou to materiály velmi kvalitní, nezničitelné a luxusní. U těchto produktů naleznete jak čistý design tak naprostou funkčnost. Psaníčka na dokumenty, pouzdra na tablety a telefony nebo minimalistické peněženky. Vydrží dlouho a budete jedineční.

fachmani_10

Zdroj: Archiv značky Ateliér Blaha

Na poli módy a stylu má naše země omezenou vrstvu těch, na které můžeme být hrdí. hrdí na jejich dlouhou tradici, nezpochybnitelnou kvalitu a věhlas. Tonak je tudíž rodinným stříbrem. Dvě stě let dlouhá linka výroby skvělých klobouků a prodej v padesáti státech na planetě dostává firmu z Nového Jičína na mezinárodní úroveň. Dříve byly naše klobouky známé pod značkou J. Hückel, ale jako každá firma si prošla znárodněním a tak vznikl Tonak (TOvárna NA Klobouky). Na perfektně udělaném klobouku je nejlepší to, že se nezmění a zdědí jej váš vnuk.

fachmani_11

Zdroj: Archiv značky Tonak

Asi neexistuje Čech, který by neznal hodinky Prim. Přímo dokonalé a bezkonkurenční řemeslné zpracování spojené s nadčasovým designem. Hodinářství Prim funguje od roku 1948 (tehdy Chromotechna) a pro revoluci prošlo privatizací. V začátcích byly právě Prim důkazem naší národní síly. Nebylo více než padesát států, které produkovaly hodinky. Od té doby je jeho věhlas ještě rozšířenější a jsou známé po celém světě. Nejlepší důkaz kvality je ten, že kupříkladu já (a myslím, že nejsem sám) vlastním stále fungující hodinky po mém dědečkovi koupené v roce 1960. Hodinky značky Prim ve své továrně v Novém Městě nad Metují vyrábí česká firma Elton hodinářská, a.s., která je zakladatelem a zároveň jediným nositelem více než šedesátipětileté tradice výroby náramkových hodinek v České republice.

fachmani_12

Zdroj: Archiv značky Prim

Už před nějakým časem jsme vás informovali o počínání dvou českých mladých mužů na poli nožířství. Robert Chromčák a David Michalík si otevřeli firmu TK Knives a slaví úspěch. Damašková ocel vyznačující se obrovskou pevností, ostrostí a vzorem propojená s elegantním designem ruční práce. Při vědomí, že každý správný muž, má u sebe mít nůž jděte na jejich stránky a objednejte si jej. Rukojeti a pouzdra jsou samozřejmě dělána ručně a poukazují na starou pravdu. Dokonalost je v detailu.

fachmani_13

Zdroj: Archiv značky TK Knives
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!