Fenomén jménem Hygge

Publikováno: 23.12.2016 12:30 | Adam Maturkanič

V průběhu Vánoc je mnohdy zapomínáno na hlavní podstatu těchto svátků. Když mi teď někdo řekne Vánoce, vybavím si plná obchodní centra. Přeplněné náměstí s předraženými svařáky a bezohledné řidiče tramvají najíždějící do davu turistů na Václaváku s pohledem hele vole, já mám přednost. To je ovšem všechno špatně. Vánoce mají být o klidu, o společném času s rodinou a se svými blízkými, o užívání si tepla a pohody domova. A hlavně nemyslet na všední problémy a starosti. Aspoň na chvíli se zastavit a vydechnout.

1

Zdroj: Pinterest

V tomto momentě mě napadlo jedno slovo, na které jsem narazil poprvé při mé návštěvě kamaráda v Dánsku. Seděli jsme spolu na pivu v jedné stylové restauraci na náměstí v Horsens. „Víš co tohle je?“ zeptal se mě Petr. Podíval jsem se na něho pohledem, jako že nevím, o čem to mluví. „No tohle, to jak tady sedíme, bavíme se spolu a užíváme si pohody?“ odpověděl na moji nevyřčenou otázku. „Nevím, chill?“ odpověděl jsem.

Vlastně ano, chill. Ale Dánové tomu říkají Hygge. Poprvé, když jsem to slovo uslyšel, tak jsem myslel, že se zajíká nebo se dusí a snaží se mi říct něco jako Helga. Potom jsem, ale zjistil sám, že vyslovit Hygge není vůbec jednoduché. Na každém webu a blogu píšou výslovnost tohoto slova jinak a já, ať je tento článek autentický, tak vám napíšu výslovnost, tak jak jsem to poprvé slyšel já. „Hýke.“ Samozřejmě to musíte trošku šmrncnout tím géčkém. Hele, není to lehký, dejte si to do Googlu.

2

Zdroj: Pinterest

Nejdřív bych se rád podíval na to, proč je Hygge, tak rozšířené. Dánsko se už několik let po sobě umístilo na prvních příčkách ve spokojenosti a štěstí obyvatelstva. Zbytek světa a převážně Američané se začali zajímat o to, proč jsou teda ti Dánové, tak šťastní. Dostali jednoduchou odpověď. Hygge. Dobře, ne tak jednoduchou, pokud ji chcete vyslovit.

Konečně se dostáváme k podstatě samotného slova. Hygge v překladu znamená pohodlnost nebo klid. Doslovný překlad tohoto slova však neexistuje. Hygge je vše krásné a pohodlné kolem nás. Hygge je, když jste s přáteli na kávě a užíváte si vzájemnou společnost. Hygge je, když se procházíte po lese a posloucháte, jak vítr prohání listí. Hygge je, když si po náročném dni nalejete vaší oblíbenou whisky, zaboříte se do svého křesla a užíváte si teplo krbu. Hygge je vše, co nás dělá šťastnými.

3

Zdroj: Pinterest

V Dánsku patří hygge k nejpoužívanějším slovům vůbec. Dánové totiž považují Hygge za životní styl. Pokud žijete v České republice a navštívíte Dánsko poprvé jako já, tak vás napadnou dvě věci. Máte hned chuť vzít si tužku a papír a začít psát severskou detektivku. Nebo právě hygge. Zabalit se do deky, sednou si ke krbu s vaši oblíbenou knihou a horkým čajem.

A proč o Hygge píši zrovna teď? Protože teď, když je období Vánoc, tak mnozí z nás si najdou aspoň chvílí, kdy mohou na chvíli vydechnout a relaxovat. Vyzkoušejte si tedy naplno užít ten pocit klidu a vnímat jenom přítomnost. Neříkám, že musíte běžet do nejbližší Ikei a nakoupit si balení vonných svíček za 59 korun a postavit si uprostřed vaši garsonky krb. To fakt ne. Hygge je o tom dělat to, co vás dělá šťastným, s lidmi, které milujete. A o tom by podle mě měly být Vánoce.

Šťastné a veselé!
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!