Dům uměleckého průmyslu vstává z popela, festival Czech Design Week Jaro 2017

Publikováno: 11.05.2017 16:13 | Michal Novák

Na Czech Design Weeku 2017 se návštěvníci budou moci osobně setkat s úspěšnými designéry a inspirovat se jejich viděním světa a zkušenostmi. Při příležitosti státního svátku je vstup 8.5. zdarma, DUP bude otevřen od 18.00 a každý může přijít na slavností zahájení, které proběhne v 19.00 ve čtvrtém patře. Na jaká velká jména a zajímavé značky se můžete těšit?

IMG_4900

Zdroj: Czech Design Week

Přijďte si vyzkoušet soupravu virtální reality PlayStation VR a pokochat pro Czech Design Week vyrobeným PlayStation 4 posázeným 6000 českými kameny z Křišťálového údolí a 50 plátky 24karátového zlata. Jelikož se jedná jen o ojedinělý lokální projekt a bude vyroben pouze jeden kus, cena se dá jen těžko vyčíslit. Sledovat charitativní dražbu této jedinečné designové konzole po skončení Czech Design Weeku bude vzrušující záležitost. „Při přesunu PlayStation do Prahy jsme měli najatou bezpečností agenturu, která převezla PlayStation z Jablonce na Nisou na Czech Design Week. O bezpečnost se stará několik kamer a kvalitní pojištění.“ Uvedl event manager PlayStationu. Odhalení konzole bude hned po zahájení Czech Design Week.

Lenka Záhorková

Zdroj: Czech Design Week

Jaroslav Bejvl ml. je považován za jednoho z nejvýznamnějších sklářských výtvarníků a designérů. Po mnoho let byl uměleckým ředitelem společnosti Preciosa a nyní vystupuje pod značkou Bejvl Design Studio. Nebojí se kombinovat tradiční postupy s moderními technologiemi a svými světelnými objekty očaroval lidi po Evropě, Asii, Americe i středním východě. Mezi jeho příznivce patří jak nejnáročnější klientela tak i obyčejní lidé, ke kterým má stále blízko díky jeho empatii a skromnosti. Setkat se s ním návštěvníci Czech Design Weeku mohli ve středu ve fóru Focus: Úspěšní

AMAN Original2

Zdroj: Czech Design Week

Jaroslav Bejvl odpovídá na otázky:

Práci kterého českého designéra nebo umělce nejvíce obdivujete? ...případně proč?

  Na tuto otázku asi nebudu umět odpovědět. Spíše mám skvělé zážitky s lidmi se kterými jsem spolupracoval, nebo spolupracuji. Ať už to jsou studenti, se kterými pracuji, nebo designéři, umělci, se kterými jsem měl možnost vytvářet jedinečné věci. Skvělé zážitky mám ze spolupráce s René Roubíčkem, který by mohl rozhazovat entuziasmus vrchovatejma lopatama, nebo třeba s Jiřím Pelclem, jehož pokora k lidem, se kterými spolupracuje a věcem, které vytváří je obdivuhodná. A pochopitelně jsem vždy obdivoval práci mého tatínka, která byla víc známá v zahraničí, než v Čechách.  

Jake je Vaše nejoblíbenější místo v Praze z hlediska designu?

Uměleckoprůmyslové muzeum.

Co bylo inspirací pro Vaši kolekci,vystavenou na CZDW jaro 2017?

Už několik let pracuji s transformacemi historických, kovových forem z 50. – 70. let minulého století a dávám jim novou formu. Co se tímto projektem také povedlo, byla záchrana a inventarizace obrovského archivu forem ve sklárnách v Desné a medializace hodnot této sklárny, řemeslných dovedností a nadčasovosti designů produktů, které se v této sklárně produkovaly.

Vaše životní motto?

Nikdy jsem žádný neměl. Spíš jsem si sám pro sebe kdysi řekl, že budu dělat věci s pokorou a s úctou k řemeslu, k lidem, kteří je vytváří a lidem, kteří je užívají. A toho se držím, neumím v tomhle dělat kompromisy.

Na co ze své dosavadní činnosti jste sám nejvíce pyšný?

Nemám důvod být na něco pyšný. Mám radost z věcí, které se povedou a dobrý pocit z toho, že jsme schopni v našem studiu dělat kvalitní projekty, které jsou úspěšné zejména v zahraničí.

PRIM

Autoři instalace Cyril Dunděra, Ondřej Lalák a Jan Večerek zvolili inovativní pojetí ve tvaru číselníku hodinek, kde v každém pětiminutovém úseku čeká na návštěvníky nová část expozice hodinek.

IMG_4884

Zdroj: Czech Design Week

Kartoons je mladá česká společnost, která se zabývá výrobou designového a ekologického nábytku. Na českém trhu působí již pět let a v minulém roce získala ocenění „Nejlepší instalace“ na Czech Design Week 2016. V současnosti se pod značkou Kartoons skrývají bytové doplňky, nábytek i osvětlení. Věří v ekologii. Základem jejich nábytku, osvětlení i bytových doplňků je recyklovaná papírová lepenka. Je použit vysoce jakostní karton, který se vrství a vrství, až dosáhneme obdivuhodné pevnosti. Kartoons vytvořili také ptačí budky, které budou na stromech lemovat cestu ze dvora našeho mediálního partnera obchodního domu Quadrio až do prostoru DUP 39.

Unykát - individuální přestavby a renovace jízdních kol

„Vytváříme Unykáty – renovovaná jízdní kola postavená na zakázku. Stavíme jednoduchá, pohodlná a bezúdržbová kola do města i na delší výlety. V úzké spolupráci s budoucím majitelem přestavujeme a renovujeme kola různého stáří a stavu. Čistíme a opravujeme zachovalé kvalitní díly a kombinujeme je s novými komponenty. Klademe velký důraz nejen na vzhled kola, ale i na jeho praktickou stránku, pohodlí a bezproblémový chod.

Postavíme Vám kolo na míru. S budoucím majitelem bicyklu Unykát ladíme naprosto všechno: cenu, barvy, ergonomii, osazení komponenty i individuální detaily.“
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!