Filmy, které mají šanci uspět na Oscarech

Publikováno: 15.01.2014 19:37 | Jiří Hofbauer

Léta předávání cen dokázala, že Zlaté glóby hodně napoví o tom, kdo později získá zlatou sošku Ceny akademie Oscar. Letos ale ani jeden z výraznějších filmů nakonec nezískal cenu, která předurčuje i úspěch u Akademie.

Špinavý trik získal tři Zlaté glóby. Cenu za nejlepší komedii a muzikál, cenu za nejlepší herečku v hlavní roli pro Amy Adams a nejlepší herečku ve vedlejší roli Jennifer Lawrence. 12 let v řetězech získal cenu za nejlepší drama. Leonardo DiCaprio získal cenu nejlepšího herce v hlavní roli za roli burzovního makléře ve filmu Martina Scorseseho Vlk z Wall Street.

Oficiální nominační večer proběhne již zítra. Ceny akademie se pak budou předávat 2.března. Slavnostním večerem bude provázet moderátorka a komička Ellen Degeneres.12 let v řetězech · Twelve Years a Slave

Režie: Steve McQueen

Očekávané nominace: nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herec v hlavní roli, nejlepší herec ve vedlejší roli, nejlepší herečka ve vedlejší roli

Solomon Northup žil idylický středostavovský život. Skončil jako otrok spoutaný v řetězech a jeho jediným osudem se stala dřina na plantáži. Dva únosci ho pod příslibem houslového melouchu vylákali do Washingtonu, kde Solomon po první noci skončil spoutaný v řetězech. V následujících dnech byl prodán do otroctví na americkém Jihu. Za těch dvanáct let potká Solomona snad všechno, co černého otroka potkat mohlo. „Hodný" otrokář. Krutý otrokář. Dřina na bavlníkových plantážích. Pokus o lynčování. Bičování. Psychický teror. Neúspěšné pokusy o útěk. Víru ve svobodu a pomoc. Film byl natočen podle stejnojmenné autobiografické knihy.

Špinavý trik · American Hustle

Režie: David O. Russell

Očekávané nominace: nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herečka v hlavní roli, nejlepší herec ve vedlejší roli

Fiktivní snímek Špinavý trik je založen na reáliích jednoho z nejpozoruhodnějších skandálů v dějinách Spojených států. Vypráví příběh špičkového podvodníka Irvinga Rosenfelda, který je společně se svou obdobně vychytralou britskou partnerkou a milenkou Sydney Prosserovou přinucen ke spolupráci s agentem FBI Richiem DiMasem, který se zcela vymkl kontrole. Stejně jako předchozí filmy Davida O. Russella je i film Špinavý trik snímkem, který nelze jednoduše přiřadit k žádnému konkrétnímu žánru a který staví na syrových emocích a situacích, ve kterých se rozhoduje mezi životem a smrtí.

Gravitace · Gravity

Režie: Alfonso Cuarón

Očekávané nominace: nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herečka v hlavní roli

Sandra Bullock ve filmu hraje doktorku Ryan Stone, skvělou lékařku – inženýrku na její první vesmírné misi. George Clooney ztvárnil vesmírného veterána Matta Kowalskyho, který velí svému poslednímu letu před odchodem do důchodu. Během rutinní výpravy do kosmu dojde ke katastrofě. Loď je zničená a Stone a Kowalsky zůstanou ve vesmíru sami, odkázáni jeden na druhého a směřujíc dál do temného vesmíru. Hluboké ticho dává oběma jasně najevo, že ztratili jakékoli spojení se Zemí.

Zachraňte pana Bankse · Saving Mr. Banks

Režie: John Lee Hancock

Očekávané nominace: nejlepší film, nejlepší herečka v hlavní roli, nejlepší soundtrack

V roce 1961 pozval Walt Disney autorku Mary Poppins P. L. Travers, aby osobně projednali Disneyho přetrvávající zájem o filmová práva k její milované postavě a knize – o která se poprvé zajímal už ve čtyřicátých letech. Travers, která ani po tolika letech neměla nejmenší zájem a toužila se hollywoodského velikána zbavit, si ale uvědomovala, že prodejnost jejích knih klesá a budoucnost je velice nejistá, a proto jeho pozvání přijala. Tím se začalo dvoutýdenní dobrodružství, které nakonec vyústilo v zahájení prací na tomto tak zbožňovaném filmu. Teprve ve chvíli, kdy se v duchu sám přenese do svého dětství, je schopen začít chápat démony, kteří spisovatelku pronásledují, a společně vypustí Mary Poppins na svobodu, aby společně vytvořili jeden z nejpůsobivějších filmů filmových dějin.

Nebraska · Nebraska

Režie: Alexander Payne

Očekávané nominace: nejlepší film, nejlepší herec v hlavní roli, nejlepší herečka ve vedlejší roli

Muž pravidelně utíká z domu a snaží se dostat do Nebrasky, aby si mohl vyzvednout cenu, kterou údajně vyhrál. Jeho syn, frustrovaný z jeho postupující demence, naloží otce do auta a vyráží nacestu. Po cestě se ale otec zraní a na několik dní musí zůstat v jednom zapadákově v Nebrasce. Ukazuje se, že otec má s tímhle městem nevyřešené účty.

Vlk z Wall Street · The Wolf of Wall Street

Režie: Martin Scorsese

Očekávané nominace: nejlepší film, nejlepší herec v hlavní roli

Film Vlk z Wall Street přináší podívanou z doby, kdy na Wall Street vládla pravidla Divokého Západu. Jen místo pistolníků na koních se tu prohánějí jachty a nahé blondýny a místo prachu nad prérií víří vzduchem bankovky. Někdy dokázal vydělat i 12 milionů dolarů za pouhé tři minuty. V jeho kancelářích běžně defilovala nahá dívčí dechovka, šňupaly se velehory kokainu, pořádaly se závody v házení trpaslíky, opice jezdily na kolečkových bruslích a se svou ženou souložil na matraci ze samých bankovek. Po každém velkém mejdanu ale přichází i odpovídající kocovina. Zvlášť, pokud kouzlení s akciemi je více než jen kreativní.

Blízko od sebe · August: Osage County

Režie: John Wells

Očekávané nominace: nejlepší herečka v hlavní roli, nejlepší herečka ve vedlejší roli, nejlepší adaptovaný scénář

Celá rodina Westonových se sjíždí do rodného domu v Oklahomě na pohřeb otce, který spáchal sebevraždu. Jeho žena Violet takřka s potěšením rozdmýchává spory se svými třemi dcerami. Ani jedna z nich to nemá jednoduché: jedné se hroutí manželství, další tutlá aférku se svým bratrancem, třetí se právě zasnoubila a ani na pohřbu není schopna mluvit o ničem jiném než o nadcházející svatbě. Přičemž každému kromě ní je jasné, že její snoubenec je slizký parchant.

Kapitán Phillips · Captain Phillips

Režie: Paul Greengrass

Očekávané nominace: nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herec v hlavní roli, nejlepší herec ve vedlejší roli

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace.

Jasmíniny slzy · Blue Jasmine

Režie: Woody Allen

Očekávané nominace: nejlepší film, nejlepší herečka v hlavní roli, nejlepší původní scénář

Zdánlivě idylické manželství Jasmine s bohatým podnikatelem Halem i bezstarostný život se v jediný okamžik rozpadnou na kousky. Jasmine se stěhuje ke své sestře Ginger, která má skromný byt v San Francisku. S nechutí přijímá práci recepční v zubní ordinaci, kde přitahuje nechtěnou pozornost svého šéfa. Přes všechno si hodlá i nadále zachovat aristokratické způsoby, i když je emocionálně na dně a jejím nejlepším přítelem je koktejl antidepresiv a alkoholu. Co vlastně Jasmine od svého života opravdu čeká?

Klub poslední naděje · Dallas Buyers Club

Režie: Jean-Marc Vallée

Očekávané nominace: nejlepší herec v hlavní roli, nejlepší herec ve vedlejší roli

Elektrikář a příležitostný jezdec rodea Ron Woodroof se od lékařů dozvídá, že má AIDS a že mu nezbývá více než 30 dnů života.Vyráží do Mexika, ale nehledá tam drogové bosse, hledá alternativní možnosti léčby AIDS a jeho šancí se tak stane mezinárodní černý trh s neschválenými léky. A protože nemá jinou možnost ani co ztratit, začne tyto léky pašovat přes hranice do USA.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!