Frederik Múka: Na úspěchu musíte pracovat každý den

Publikováno: 27.01.2016 00:07 | Jiří Hofbauer

Ze slovenské Banské Bystrice až do Paříže na přehlídkové mole módního domu Givenchy. Z brigádníka v automobilce, tváří ze stránek prestižních módních magazínů. Právě přirozený, maskulinní vzhled a pronikavý pohled jsou jeho nejsilnější stránky, kterými uchvátil světový trh módy. Nutno podotknout, že člověk na něm musí ocenit i jiné vlastnosti, o kterých se ve spojení s modelingem příliš nemluví. Inteligenci, nadhled, zodpovědnost. Frederik Múka i přes svůj úspěch do jisté míry zůstal tím obyčejným klukem ze Slovenska, který si uvědomuje, že nic z toho, co dokázal není náhoda, ale tvrdě vydřená realita. Dnes Frederik spolu s Jakubem Pástorem, Filipem Hrivňákem a Miroslavem Čechem patří k hvězdám slovenské modelingové agentury Exit Model Management.

frederik m 432o

Zdroj: Exit Model Management

Ve Vašich 23 letech, kdy většina kluků je na vysoké škole a teprve zjišťují, čím v životě budou, Vy už máte kariéru skvěle nastartovanou. Jak Vás vlastně objevili?

Pamatuji si, že scout mě oslovil v jednom nákupním centru, kde ten den probíhal casting do agentury Exit Model Management. A i když tam ten den bylo spoustu kluků, kteří tam cíleně přišli na casting, nakonec si vybrali mě, který o tom neměl ani tušení.

Z Bratislavy do Prahy je to hodně daleko. Ale z Prahy do Milána ještě dál. Když jste šel svou první přehlídku, byl jste na sebe pyšný? Toužil jste po práci modela?

Na ten pocit moc rád vzpomínám. Ale svou první přehlídku jsem šel pro slovenského návrháře Lukáše Kimličku, když představoval pánskou kolekci. Bylo to super, ale už tehdy jsem věděl, že je to jen začátek. Hned po škole jsem zkoušel různá povolání a brigády na Slovensku i v zahraničí. Jeden čas jsem dělal i v automobilce, ale vždy jsem to bral tak, že to není na stálo. Vlastně ani ty moje modelingové začátky nebyly nejrůžovější a stále jsem byl někde zaměstnaný na částečný úvazek. Ale to asi žádný byznys není závratně úspěšný hned od začátku. Je třeba tomu něco obětovat a vytrvat, než se dočkáte úspěchu. Víte, hlavně lidé často vnímají a závidí vám ty úspěchy, ale už nikdo nevidí ty pády, které úspěchu předcházely. Popravdě na tom, aby to bylo úžasné, stále ještě pracuji.

frederik m 342o

Zdroj: Exit Model Management

Co máte raději – přehlídky nebo focení?

Velkou roli hraje to, jakou máte kolem sebe partu lidí. Teď už málo kdy se dostanu do týmu, kde bych vůbec nikoho neznal. Spíš naopak. Ani přehlídky pro Givenchy už nejsou tak nejisté, jako tenkrát poprvé, ale pořád tam funguje přijemná dávka adrenalinu. Focení jsou asi příjemnější. Tedy pokud nefotím polonahý někde na mrazu. Myslím, že každá práce má svoje klady i zápory. Nic v životě není zadarmo. A já jsem na to připravený.

Jaký je Váš největší úspěch?

Řekl bych, že zatím je to značka Givenchy, pro kterou jsem šel už čtyři přehlídky. Poslední teď v lednu. I když neustále přibývají noví klienti. Spíš mám takové životné milníky, které si pomalu začínám plnit.

Máte nějaké typy jak se udržujete ve formě?

Myslím, že tohle je velmi individuální. Každý by si měl vypozorovat, co je pro jeho tělo nejvhodnější – kolik jaký druh tréninků, složení jídelníčku, kolik hodin spánku. Každý by si měl vytvořit si svůj vlastní životní plán. Já se snažím dělat věci, co nejlépe to jde. A je jedno o co se jedná. Stále hledám sám sebe a tím i způsoby, jak být nejlepší. Hodně rád vařím, ale to samozřejmě ovlivňují moje časové možnosti. Snažím se nezapomínat ani na zábavu. Pořád jsme mladí lidé. Je potřeba si užívat každý moment, i když si tělo potom vybere svou daň, když chcete hodně věci stihnout.

frederik m 336o

Zdroj: Exit Model Management

Jak vypadá Váš běžný den?

Nemám běžný den. Každý den mám jiný a jedinečný.

Na jak dlouho dopředu máte domluvenou práci? Jsou to týdny nebo měsíce? Víte, co budete dělat třeba v červnu? Nebo to funguje i tak, že Vám zavolají z agentury a během pár hodin jsou schopni Vás vyslat na focení na druhý konec světa?

Je vždy lepší, když o práci víte předem a můžete si podle toho naplánovat další program a nějak se na to nachystat. Teď vím, že mám domluvené nějaké zakázky na dva měsíce předem. Ale nejednou se stalo, že mi zavolali a řekli: „Právě tě potvrdili na focení a zítra ráno ti letí letadlo!“ Já v tom nevidím problém. Mám radost z každé příležitosti.

frederik m 341o

Zdroj: Exit Model Management

Máte radu na to, co dělat, aby se člověk dlouho udržel v modelingu? Aby byl člověk zajímavý nejen jednu sezónu?

To je dobrá otázka, na kterou bych i já rád znal odpověď. Někdy je to o štěstí, jindy se musíte zapřít a vydržet to. Upřímně... Ani já teď nemám tušení, do kdy se modelingu budu věnovat. Ale pokud by to nešlo podle představ, tak nebudu tlačit na pilu.

Máte nějakou vysněnou zakázku?

Jasně, že mám, a soustředím se na to. To jsou ty milníky, o kterých jsem mluvil. A zatím si je nechávám pro sebe. Ale myslím, že můžu prozradit, že by se mi líbilo vidět svoje fotky v GQ nebo Men's Health.

Jaké je to vidět svůj obličej v časopisech?

Je to přijemné. Rozhodně. Víte, ale ten časopis nemá jen ten jeden list. A člověk se vždycky rád podívá, co je na další straně.

frederik m 450o

Zdroj: Exit Model Management

Nakolik se liší Vaše představa o životě, když Vám bylo dvacet oproti současné realitě?

Tehdy jsem to nijak extra neřešil. Chodil jsem do školy, pak do práce a těšil jsem se na pátek a pak víkend. Teď jsou ty cíle úplně jinde. Pracuji mnohem tvrději, mám víc zkušeností, s přibývajími roky se mění cíle. Ale ty pátky a soboty mi zůstaly.

Kde se teď vlastně nejvíc cítíte doma?

Na středním Slovensku, Banská Bystrica a jejího okolí, odkud vlastně pocházím. Tam vždycky budu doma. Pořád se tam rád vracím, tak často jak je to jen možné. To je místo, které je mi blízké a neskutečně mě naplňuje.

Praha, New York, zpátky Praha, Los Angeles... Kdo Vás sleduje na Instagramu, ví, že během jednoho týdne stihnete vystřídat několik destinací po celém světe. Máte čas se potkat s rodinou a přáteli?

Určitě! S rodinou i přáteli jsem neustále v kontaktu a vůbec nehraje roli, kde se nacházím nebo kolik práce mám. Právě rodina a přátele je to nejcennější, co člověk v životě má.

Co vlastně na Váš úspěch říká rodina? Nečekali spíš, že budete žít v Bratislavě, mít ženu a děti?

Jsou rádi a přejí mi to. Vlastně jsou to ti lidé, kteří se mnou byli od úplného začátku. Kdekoliv jsem, cítím jejich podporu a to mě motivuje, a moc jim za to děkuji. Ale na vnoučata si budou muset ještě počkat. Samozřejmě, že si to umím představit. Chci mít ženu a děti. Ale současně mě to nutí myslet na to, že je chci zabezpečit a vlastně dostát všem povinnostem, které patří k tomu mít rodinu. To ale ukáže čas.

Přečtěte si také rozhovor s Dominikou Svetíkovou, bookerkou modelingové agentury Exit Model Management.

dominika_theme

Zdroj: Alexandra Rymšinová
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!