Geneva Motor Show: auta blízké budoucnosti

Publikováno: 09.03.2013 19:05 | Jiří Hofbauer

Čekali jsme celý rok. A dočkali se: Geneva Motor Show. Největší událost motoristického světa kde svoje nejnovější vynálezy s hrdostí předvádějí všechny automobilky od Aston Martin po Zonda. Letos mezi největší pecky patřily především supersporty od Ferrari, McLaren a Lamborghini. Podorbnější reportáž ještě přineseme, ale ty nejžhavější auta nepříliš vzdálené budoucnosti musíme ukázat už teď.

Ghost měl luxusního ducha, Rolls-Royce Wraith má navíc i sportovní duši. Kdo je jeho hlavní soupeř? Bentley Continental GT. Pod dlouhou kapotou je motor V12 a (ne)spoutaných 633 koní. Luxus uvnitř vozu zaručuje kožený interiér Phantom-grade a dřevěné obložení Canadel Panelling. Hvězdné nebe v podobě 1 340 diodamu osázená střecha auta Starlight Headliner je satiskfakcí pro všechny, kterým rodiče zakazovaly nalepit si na strop dětského pokoje fosforeskující hvězdy. Wraith navíc disponuje i praktickým systémem Satellite Aided. Ten na základě přenosu vestavěného signálu GPS vyhodnotí situaci na silnici před vámi a předem vybere ten správný rychlostní stupeň. Končenou cenu Rolls-Royce potvrdí letos na podzim, ale z několika stran už zazněla suma kolem 6,3 milionu korun.

2

Zdroj: GQ

Koncept Alfa Romeo 4C debutoval v Ženevě už v roce 2011 a po dvou letech ukázala automobilka jeho sériovou podobu. Uvnitř dokonale aerodynamického těla, připomínající Lotus okořeněný Porsche 911, je 1,7 litrový přeplňovaný benzínový motor. Výchozí cena modelu s ultra-lehkým podvozkem z uhlíkových vláken, by mohla být již 1,2 milionu korun.

1

Zdroj: GQ

Hypercar Lamborghini Veneno svou agresivní estetikou exteriéru napovídá jaký bude motor. Tenhle zuřící býk na steroidech žene bouřlivý 6,5 litrový motor V12, 760 koní a rychlost 355 km/h. Veneno bylo vyrobeno pouze ve třech kusech a všechny již byly navzdory závratné ceně 75,9 milionu korun okamžitě rozprodány.

3

Zdroj: GQ

Pamatuje na Audi v Já, robot a na ty světelné motorky v Tron? Volkswagen se jim dost přiblížil. Mezi všemi ultra-rychlými a ultra-moderními superauty to nakonec byl Volkswagen, kdo ukázal futuristický hybridní model Volkswagen XL 1. Automobilu o váze 795 kilogramů postačí na 100 kilometrů méně než litr nafty. Elektromotor má výkon 27 koní a mini-turbodiesel solidních 48 koní. XL1 je plug-in hybrid s baterií o kapacitě 5,5 kWh, kterou je tak možno dobíjet z běžné elektrické sítě. Na začátku ženevského autosalonu Volkswagen sliboval, že vyrobí 50 kusů. Po obrovském zájmu, kterého se koncept dočkal, se teď už mluví o 250 kusech. Nepotvrzená cena XL1 by se mohla pohybovat kolem 1,5 milionu korun.

4

Zdroj: GQ

V návaznosti na senzaci jménem MP4-12C a po vzoru ohromujícího F1 přichází s duchovní nástupce McLaren P1. Supercar McClaren je nebezpečná nálož nabitá nejmodernějšími závodními technologiemi. Ohromující výkon 916 koní je výsledkem 3,8 litrový motor V8 v kombinaci s elektrickým motorem o výkonu 177 koní. P1 údajně zvládne z nuly na stovku za méně než 3 sekundy. McClaren potvrdil cenu 25,3 milionu korun 375 vyrobených kusů.

5

Zdroj: GQ
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!