Gentlemanův kulturní výběr: 9. – 15. února 2015

Publikováno: 08.02.2015 14:33 | Jakub Pavlovský

Druhý únorový týden bude stejně chladný jako ten první – teploty se budou pohybovat kolem 2 stupňů. To ale neznamená, že svůj volný čas strávíte doma u televize s horkým čajem v ruce. Bude mnohem zajímavější zajít si na premiéru dlouho očekávaného filmu podle knižního bestselleru Padesát odstínů šedi (premiéra v českých kinech ve čtvrtek 12. února), který by vás měl správně zahřát. V případě, že vás neláká snímek s erotickým obsahem (protože raději to máte naživo, nežli na plátně), k dispozici bude druhý díl britského hororu Žena v černém: Anděl smrti, tentokrát již bez Daniela Radcliffea. Pokud byste raději zhlédli něco klidnějšího a barevnějšího, premiéru bude mít rovněž animovaný film Zvonilka a tvor Netvor, ve kterém hlavní představitelka tvrdí, že nelze soudit růži podle trní a že každý živý tvor je v jádru dobrý – z toho bychom se měli všichni poučit a být k sobě slušnější. O zábavu budou mít postaráno i ti, kteří mají rádi něco vážnějšího, jelikož do kin vstoupí slovensko-český dokumentární film vlna vs. břeh o slovenských studentech fotografie.

Už v úterý 10. února do české metropole dorazí Goran Bregović, patrně nejslavnější balkánský skladatel a hudebník, který byl v roce 2010 označen prestižním britským časopisem Songlines za nejlepšího umělce world music na světě. Po předchozích zkušenostech, kdy se publikum při koncertě Gorana Bregoviće neudrželo na sedadlech a celý sál se roztančil během prvních pár skladeb, se pořadatelé rozhodli Bregovićovu energickou show uspořádat k stání a umístit ji do Fóra Karlin.

Můžete zajít také do jednoho ze tří divadel, kde v tomto týdnu proběhnou premiéry. Jedná se o hry Sestry B. v Divadelním klubu Troníček (Vladislavova 22, Praha 1), Loupežník od Karla Čapka v Divadle na Vinohradech a Skleněný pokoj v Městském divadle Brno.

V několika městech se odehrává festival Severská filmová zima, který do českých kin zavítal již popáté. Ve druhém únorovém týdnu budou mít obyvatelé Jičína (až do 26. února) a Veselí nad Moravou (pouze o víkendu) možnost zhlédnout dohromady deset poutavých filmů. Ceny jsou velmi příjemné – 90 Kč až 100 Kč za film.

Pokud budete v Českém Krumlově nebo v blízkém okolí, určitě se zúčastněte Krumlovského masopustu. Obnovená tradice lidové masopustní slavnosti s typickým pestrobarevným procesím masek, provázeným pouličními divadelníky, kejklíři a muzikanty. A jelikož po veselici následuje půst, nechybí ani bohatá hostina a tancovačka.

Krumlovský masopust

Zdroj: firemniakce.cz

Snad neexistuje větší jméno pro filmovou hudbu než právě jeho. Legendární šestaosmdesátiletý hudební skladatel Ennio Morricone vystoupí ve čtvrtek 12. února v O2 aréně. Jestliže jste ještě nebyli v Malostranské besedě, v úterý 10. února budete mít možnosti ji navštívit v rámci akustického koncertu Petra Koláře od 20:30.

Ennio Morricone

Zdroj: zorlucenterpsm.com

Za zmínku určitě stojí probíhající 12. ročník festivalu hudebního divadla OPERA 2015, jenž můžete navštívit v jedné ze sedmi institucí v Praze. Festival končí 21. února v Divadle Hybernia.

Evzen Onegin (7)

Zdroj: Štátna opera Banská Bystrica

Pro milovníky knih budou příští týden v Paláci knih Luxor až čtyři akce: prezentace knihy Jakuba Koháka (pondělí), autogramiáda Juraje Červenáka (úterý), křest knihy Leonida Křížka (středa) a prezentace knih Blanky Kovaříkové (čtvrtek). Vždy od 17. hodiny, kromě čtvrtka, kdy akce proběhne již od 16:00.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!