Gentlemanův kulturní výběr: 9. – 15. února 2015

Publikováno: 08.02.2015 14:33 | Jakub Pavlovský

Druhý únorový týden bude stejně chladný jako ten první – teploty se budou pohybovat kolem 2 stupňů. To ale neznamená, že svůj volný čas strávíte doma u televize s horkým čajem v ruce. Bude mnohem zajímavější zajít si na premiéru dlouho očekávaného filmu podle knižního bestselleru Padesát odstínů šedi (premiéra v českých kinech ve čtvrtek 12. února), který by vás měl správně zahřát. V případě, že vás neláká snímek s erotickým obsahem (protože raději to máte naživo, nežli na plátně), k dispozici bude druhý díl britského hororu Žena v černém: Anděl smrti, tentokrát již bez Daniela Radcliffea. Pokud byste raději zhlédli něco klidnějšího a barevnějšího, premiéru bude mít rovněž animovaný film Zvonilka a tvor Netvor, ve kterém hlavní představitelka tvrdí, že nelze soudit růži podle trní a že každý živý tvor je v jádru dobrý – z toho bychom se měli všichni poučit a být k sobě slušnější. O zábavu budou mít postaráno i ti, kteří mají rádi něco vážnějšího, jelikož do kin vstoupí slovensko-český dokumentární film vlna vs. břeh o slovenských studentech fotografie.

Už v úterý 10. února do české metropole dorazí Goran Bregović, patrně nejslavnější balkánský skladatel a hudebník, který byl v roce 2010 označen prestižním britským časopisem Songlines za nejlepšího umělce world music na světě. Po předchozích zkušenostech, kdy se publikum při koncertě Gorana Bregoviće neudrželo na sedadlech a celý sál se roztančil během prvních pár skladeb, se pořadatelé rozhodli Bregovićovu energickou show uspořádat k stání a umístit ji do Fóra Karlin.

Můžete zajít také do jednoho ze tří divadel, kde v tomto týdnu proběhnou premiéry. Jedná se o hry Sestry B. v Divadelním klubu Troníček (Vladislavova 22, Praha 1), Loupežník od Karla Čapka v Divadle na Vinohradech a Skleněný pokoj v Městském divadle Brno.

V několika městech se odehrává festival Severská filmová zima, který do českých kin zavítal již popáté. Ve druhém únorovém týdnu budou mít obyvatelé Jičína (až do 26. února) a Veselí nad Moravou (pouze o víkendu) možnost zhlédnout dohromady deset poutavých filmů. Ceny jsou velmi příjemné – 90 Kč až 100 Kč za film.

Pokud budete v Českém Krumlově nebo v blízkém okolí, určitě se zúčastněte Krumlovského masopustu. Obnovená tradice lidové masopustní slavnosti s typickým pestrobarevným procesím masek, provázeným pouličními divadelníky, kejklíři a muzikanty. A jelikož po veselici následuje půst, nechybí ani bohatá hostina a tancovačka.

Krumlovský masopust

Zdroj: firemniakce.cz

Snad neexistuje větší jméno pro filmovou hudbu než právě jeho. Legendární šestaosmdesátiletý hudební skladatel Ennio Morricone vystoupí ve čtvrtek 12. února v O2 aréně. Jestliže jste ještě nebyli v Malostranské besedě, v úterý 10. února budete mít možnosti ji navštívit v rámci akustického koncertu Petra Koláře od 20:30.

Ennio Morricone

Zdroj: zorlucenterpsm.com

Za zmínku určitě stojí probíhající 12. ročník festivalu hudebního divadla OPERA 2015, jenž můžete navštívit v jedné ze sedmi institucí v Praze. Festival končí 21. února v Divadle Hybernia.

Evzen Onegin (7)

Zdroj: Štátna opera Banská Bystrica

Pro milovníky knih budou příští týden v Paláci knih Luxor až čtyři akce: prezentace knihy Jakuba Koháka (pondělí), autogramiáda Juraje Červenáka (úterý), křest knihy Leonida Křížka (středa) a prezentace knih Blanky Kovaříkové (čtvrtek). Vždy od 17. hodiny, kromě čtvrtka, kdy akce proběhne již od 16:00.

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Madonna na Grammy odstartovala Madonna na Grammy odstartovala "love revolution" Na nedělním předáváním hudebních cen Grammy zpěvačka Madonna naživo představila svůj nový singl Living For Love a oficiálně tak... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!