Giorgio Armani: módní génius slaví 80 let

Publikováno: 11.07.2014 13:11 | Václav F. Mensa

Oblek od Armaniho je pojem. Je už jedno, že Savile Row je možná dělá lépe. Armani tvoří prestiž a jistý společenský statut. Giorgio Armani, eden z nejúspěšnějších designérů, dnes slaví osmdesát let. Stejně jako Karl Lagerfeld nebo Vivienne Westwood patří ke klasické sortě géniů, kteří jsou ohrožený druh. Přejme mu tedy vše nejlepší do dalších let.

GIO_2

Zdroj: Tumblr

Giorgio se narodil v malé vesničce kousek od Milána a rodiče doufali, že se stane lékařem. Naštěstí pro nás, jeho osud se ubíral jinou cestou. Začal pracovat jako aranžér výloh v jednom z Milánských obchodů a odtud se dostal do společnosti Nino Cerruti.

Po šesti letech se odvážil založit si vlastní společnost. V roce 1974 představil první kolekci. Začal s pánskými obleky a saky, následně přešel na dámská. Obchod se rozrůstal a obohacoval své jméno o večerní róby, linii denimu, doplňků, šperků, parfémů a v posledních letech i kosmetiky. Malý chlapec z italského venkova dospěl do bodu, kdy má více jak 9500 zaměstnanců a 250 obchodů ve 36 zemích světa. A samozřejmě, roční obrat ve formě 4 miliard dolarů.

Armani přišel s elegantním a dokonalým sakem pro muže. V pánské módě také tkví jeho přínos. Možná nebude nejkreativnější nebo nejrevolučnější... ale je skvělý obchodník a ví, jak dát i širokým masám to, co chtějí.

Má rád jen béžovou, bílou a černou. Jeho legendární dům vytesaný v hoře na úpatí sopky je v těchto třech odstínech. Stejně tak jako Giorgio. Nesnáší anorexii. V roce 2006 zakázal vstup na molo všem vyhublým modelkám. Také nesnáší Versace. Dřív se hádal s Gianni Versacem, zakladatelem značky, nyní se vzájemně kritizují s Donatellou.

Armani je jeden z mála návrhářů, který si nedělá nic z Anny Wintour. Je chladně perfekcionistický. Ve všech obchodech je do detailu udáno, jaké má být rozmístění věcí a třeba i kolik kroužků může být na závěsech. Armani je měřítkem luxusního úspěchu a důkazem, že člověk z jakýchkoliv poměrů může dosáhnout velkých věcí.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!