Goran Bregović se vrací do Prahy

Publikováno: 29.10.2013 20:48 | Jiří Hofbauer

Na rozdíl od jiných zpěváků nemění svou image. Jen zraje. Jako kvalitní alkohol, který má tolik rád. Nikdy nevyjel na něco co by se dalo označit jako turné. On totiž koncertuje neustále. Jede souvislou řadu koncertů po celém světě, kterou nikdy nepřerušil. Snad jen s ohledem na úraz zhruba před pěti lety kdy spadl z jabloně, když ji prořezával. Zatímco je častým hostem v Rusku, Turecku, Švýcarsku nebo Francii do České republiky se vrací s ročními pauzami. Po třech letech tuhle neděli zahraje v pražském Kongresovém centru, které se pro tenhle večer rozhodně stane minimálně chrámem světové kultury. Goran Bregović opět rozbuší srdce Evropy.

616799_451074214932249_928420217_o

Zdroj: Goran Bregovic Official

Hudbu Gorana Bregoviće určitě znáte i když třeba o tom nevíte. Z řady filmů, pro které hudbu napsal, jen z poslechu, ale i z reklam a nebo ze snímku Borat, kde si jeho hudbu americká produkce propůjčila pro vytvoření atmosféry Kazachstánu. Těsně vedle...

Bregović se stal napříč Evropou populárním už v 70. letech kdy hrál ještě s kapelou Bijelo Dugme. Jenže v Jugoslávii začala občanská válka, která ho připravila nejen o majetek ale především o nabytou slávu.

Jistou spásou pro se pro něj stal režisér Emir Kustrica, který Bregoviće přizval ke spolupráci na snímku Le Temps des Gitans. Film zaznamenal nebývalý úspěch a Kustrica za něj v roce 1989 získal cenu na filmovém festivalu Cannes. Právě z tohoto filmu pochází možná nejznámější skladba Ederlezi.

Ani další spolupráce nebyla marná. Snímek Arizona Dream z roku 1992 dnes patří ke kultovním a režisérovi Stříbrného medvěda na filmovém festivalu v Berlíně.

Po krátkém pobytu ve Spojených státech se oba emigranti usadili v Paříži, ke které Bregović má velmi hluboký vztah. Ostatně dnes je to jeho stálý domov. Tady vznikl další film Underground a následovala další cena – Zlatá palma na filmovém festivalu v Cannes.

Hudba Gorana Bregoviće je mixem všech slovanských vlivů. Kromě cikánských rytmů se v jeho hudbě projevuje vliv bosenského, srbského, chorvatského, bulharského, řeckého ale i rumunského folklóru. Když budete poctivě poslouchat, trochu uslyšte i českou kotlinu. Jak říká sám Bregović, Slovany stále vnímá jako jeden národ.

Jeho koncerty mají neskutečnou atmosféru. Nejsou to monumentální technicky náročné show, během kterých interpret zaniká. Bregović nikdy nevystupuje sám. Doslova potřebuje být obklopen jeho Weddings and Funerals Orchestra což je soubor zpěváků a hudebníků, kteří ho během každého koncertu doprovází. Zatímco jiní interpreti si hlídají, aby je ani na moment nikdo nepředčil Bregović svoje spoluhráče povzbuzuje a rád na ně přehrává roli hlavní hvězdy večera. I publikum vyzývá k tomu, aby společně s ním zpívalo. Jsou to neskutečně emotivní momenty, které dokazují stále žijící myšlenku slovanské pospojitosti.

Je to jako rodinná oslava, která nebere konce. Jako každá oslava začínají decentně. Bregović, který si během koncertu dopřeje maximálně tři panáka slivovice, se však mnohem raději opíjí atmosférou v sále. V momentě kdy celá produkce graduje dochází ke zlomu. Sál se zvedne a začíná tančit. Diváci opouští svoje místa a přicházejí blíž k jevišti.

Jak to vypadá největší párty tohoto týdne bude v neděli v Kongresovém centru.

goran_bregovic_01

Zdroj: Goran Bregovic Official
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!