Grunge: přímý útok na svět krásné módy

Publikováno: 23.08.2014 08:04 | Aktualizace: 17.08.2015 08:00 | Jiří Hofbauer, Václav F. Mensa

Dnes je zcela běžné, že se na stránkách i těch nejprestižnějších módních časopisů, ukazuje tzv. street style tedy styl ulice. Něco co nosí lidé na ulici a něco co nemusí podléhat současným modním trendům a všeobecnému vkusu. Když ale v roce 1992 americká edice Vogue otiskla fotografie Stevena Meisela nikoho nenapadlo, že snímky z fotostory Grunge & Glory způsobí něco jako atomový výbuch ve světě dokonalé módy. Dnes to zní až neuvěřitelně, když zohledníte fakt, že dnes móda skutečně nemá limity. A pokud Cara nebo Jared vyjdou na ulici v odrbaných džínách, určují tím trend. Dřív se skutečně prezentovala jen tak „pěkná“ móda. Modelky a modelové chodili v přehlídkových kusech i ve svém volném čase. Dnes se spokojí s nátělníkem a jedněmi džínami. A iPhonem, samozřejmě.

grunge_meisel_22

Zdroj: Steve Meisel

grunge_meisel_21

Zdroj: Steve Meisel

Otrhané, viditelně drsňácké kusy. Kožená bunda, úzké černé kalhoty a okopané, kotníkové boty. Vlasy, které jsou zdánlivě neudržované a záliba v klasických "odpadlických" hudebních skupinách. Tak by se dal charakterizovat "grunge".

Vznikl v osmdesátých letech v okolí Seattlu. A není překvapením, že to byly právě hudební skupiny jako Nirvana, Mudhoney, Soundgarden, Alice in Chains, Stone Temple Pilots, The Melvins, Green River nebo i Pearl Jam, které daly základy téhle kultuře. A naprosto evidentně, tito zlobiví chlapci z alternativních rockových skupin měli u žen a popravdě i mužů úspěch. Pokud tudíž budete chtít vyrazit na party nebo koncert ve stylu Kurta Cobaina nebo jen tak večer do města, postačí vám pět kusů.

grunge_GQ_8

Zdroj: GQ

grunge_ysl_1

Zdroj: Saint Laurent

Flanelová kostkovaná košile. Nejlépe červeno-černá a ne úplně padnoucí. Sežeňte si u dvě, tři velikosti větší. Hlavním účelem je pohodlnost. Noste pod ni šedé nebo bílé tílko a buď odhalte jen hrudník nebo ji nezapínejte vůbec.

grunge_toth_16

Zdroj: Matúš Tóth pro Elle Czech Republic

Kožená bunda. Je spousta druhů kožených bund. Od hladkých a viditelně luxusních, přes motorkářské s čísly a nášivkami (pomsta vesmíru za chování lidstva) a konečně, mírně ošoupané, úzké kusy s cvočky a pyramidami. Ale i tu se snažte udržet v jednoduchosti. Když veškeré prvky budou "přestylingované", přejdete do punku. Pokud nechcete oblékat bundu koženou, vyberte si větší kabát do půlky stehen v šedé nebo khaki odstínu.

grunge_toth_17

Zdroj: Matúš Tóth pro Elle Czech Republic

Černé nebo normální džíny, ale nic co vypadá příliš udržovaně. Neoblékejte své tmavě modré, opečovávané džíny JBrand. Ty už tak značí spíše uhlazený vkus. Naproti tomu oprané džíny se škrábanci a trhlinami jsou to pravé. Nebo černé, úzké a opravdu oprané kalhoty.

grunge_toth_18

Zdroj: Matúš Tóth pro Elle Czech Republic

Velké kožené boty ke kotníku. V angličtině se dělí boty na "shoes" a "boots". Nyní mluvíme o boots. Musí být z pravé kůže s pořádnými podrážkami

Hlavní pravidlo grunge je nesnažit se příliš. Grunge nevznikl jako americká odnož punku. Je to o pohodlnosti, hudbě a nepochopení společnosti.

grunge_ysl_2

Zdroj: Saint Laurent
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!