Happy Hour: Dry Martini

Publikováno: 05.10.2013 12:54 | Jiří Hofbauer

Když nám bylo dvacet a do kin šla bondovka Quantum of Solace byli jsme úplně posedlí koktejlem Dry Martini. Samozřejmě, že jsme ho chtěli protřepat, nemíchat, s vodkou a olivou. Jenže jednou jsme to trochu přepálili a taky jak jsme to pili pořád dokola tak jsem si k tomu koktejlu vybudoval trochu averzi a od té doby jsem dry martini s vodkou neměl. Až teď před časem jsem na něj dostal chuť, ale poručil jsem si ho s ginem.

martinis

Zdroj: New York Times

Ono to mělo důvod proč agent Bond pil martini s vodkou. Koktejl je prakticky bez chuti, bez zápachu. Je takový až sterilní a ve skleničce na stopce působí hrozně čistě. O tom, jaký nepořádek vám může udělat v hlavě si myslím, že není nutné mluvit.

Pro gin je typická jeho chuť jalovce. Samozřejmě se před destilací se do něj můžou přidat různé bylinky, semínka, ovoce, kořeny, nejčastěji pak koriandr, hořké mandle, kardamom, citronová a pomerančová kůra, ale pořád je primární ten jalovec, který obilnému destilátu dodá právě jeho jedinečnou chuť.

Láhve s ginem najdete v každém supermarketu, večerce, nonstopu i na benzínce. Ale jak poznat ten správný? Mám kamaráda, který je skutečný znalec ginu a drinků, které se z něj míchají. Každý doušek si dokáže vychutnat a i sám ví z jakého ginu dělat gin tonic, gin fizz nebo právě martini. Proto vám ukážeme trochu něco kvalitnějšího, než to co s velkou pompou prodává Stock.

Mezi uznávané značky ginu patří Sipsmith, Oxley, Foxdenton 48%, Tanqueray, Beefeater 24 nebo u nás asi známější Hendrick's Gin nebo i Bombay Sapphire.

My vám ale doporučíme dry martini s ginem No.3, který je destilován podle tradičního tajného receptu Berry Bros. & Rudd, což je nejstarší britský obchod s kvalitním vínem a řadou dalších lihovin, který byl založen již v roce 1698. Takže ti lidé už mají po generace něco odpité a ví co je dobré. Že jejich gin je skutečně vychucený a takový kořeněný dokazuje i jeho složení – italský jalovec jako základ a k tomu sluncem rozmazlované španělské pomeranče, grapefruity, marocký koriandr, kořen anděliky a kardamom.

JN7A6773-V2

Zdroj: Berry Bros & Rudd

Protože se martini míchá s vermutem určitě můžete použít italské Martini Extra Dry. V jakém poměru? Někdy se uvádí 4 díly ginu na jeden díl vermutu, občas i 5, 6 i 7 dílů ginu. Asi tedy skutečně záleží jako moc suché ho máte rádi. Cíleně se gin a vermutem míchá ve sklenici s ledem, kdy voda má tu funkci, že mix alkoholu tak dotáhne, propojí a zjemní. Jestli si to bez oliv nedokážete představit, tak si je dopřejte. Ale pokud do dry martini s ginem dáte citrónovou kůru, bude koktejl mnohem výraznější a citrus navíc podpoří přirozenou chuť ginu.

No3-884x1024 (kopie)

Zdroj: Berry Bros. & Rudd

Pokud byste se chtěli pustit i do dalších koktejlů z ginu zkuste Gin Tonic z Beefeater 24, Gimlet namíchaný z Tanqueray nebo Negroni na bázi Foxdenton 48%.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!