Hedi Slimane - Grunge'n'Skinny

Publikováno: 23.11.2016 18:00 | Štěpán Molitor

Francouzský návrhář a fotograf Hedi Slimane se narodil v roce 1968 v Paříži. Jako kluka ho bavila fotografie a v 16 letech si začal šít první oblečení. Studoval historii umění na Ecole du Louvre s přáním stát se novinářem. Nakonec se ale jeho kariéra vyvinula úplně jiným směrem...

b53861_4e1c4a068ed3451592330960db123fa9~mv2

Zdroj: Pinterest, Tumblr

Po škole získal místo asistenta při práci na projektu Monogram Canvas v módním domě Louis Vuitton. Jeho schopností si všiml Pierre Bergé (dlouholetý partner Yvese Saint Laurenta) a nabídl mu pozici uměleckého ředitele pánské ready-to-wear odnože značky YSL. Kolekce podzim/zima 2001 byla přelomová a předznamenala vznik nové Slimanovy siluety – skinny (říká se, že kvůli této kolekci zhubl Karl Lagerfeld 48 kilo – vyštíhlené obleky se mu líbily natolik, že je chtěl nosit taky).

Kolekce Black Tie z roku 2001

black_tie_20011

Zdroj: Pinterest, Tumblr

Nedlouho poté dostal Slimane nabídku postu uměleckého ředitele Dior Homme. V roce 2002, jako první designer navrhující pánskou módu, získal cenu CFDA. Na ceremoniálu mu ji předal David Bowie, kterého Slimane oblékal na jeho turné. Za jeho působení Dior vzkvétal – nejen umělecky, ale i finančně. Slimane rád spolupracoval s hudebníky – oblékal Madonnu, The Libertines, Daft Punk, Franz Ferdinand, Micka Jaggera a další. Rád také vybíral hudbu ke svým přehlídkám. Třeba skladba In the Morning od Razorlight vznikla exkluzivně pro show Dior Homme.

Hedi Slimane pro Dior Homme

Dior_Homme_Slimane

Zdroj: Pinterest, Tumblr

Slimane v roce 2007 odmítl obnovit smlouvu s Diorem a jednání o financování jeho vlastní značky selhala. Začal se věnovat opět módní fotografii. V roce 2011 se vrátil do značky YSL, kde nahradil Stefana Pilatiho. Jeho grunge styl byl mnohými zatracován. Kvůli jeho zálibě v ultraskinny modelech ho některá média začala obviňovat z propagace anorexie. Po pěti letech v pozici kreativního ředitele byl vystřídán Anthony Vaccarellem. 

Hedi_Slimane_Courtesy

Zdroj: Courtesy

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Každý čtvrtek novou knihu díl 3 Každý čtvrtek novou knihu díl 3 Vítejte u třetího dílu naší nové rubriky! Socialistické Československo je náš vzor, a proto pokračujem v tradici Každý čtvrtek... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!