Hermès: ručně šitý dar bohů

Publikováno: 03.03.2013 23:07 | Jiří Hofbauer

Hermes byl v řecké mytologii posel bohů. Zeus ho pověřoval těmi nejnáročnějšími úkoly. Lidem daroval blahobyt a dozíral na obchod. Pravda je, že produkty tradiční francouzské značky Hermès, kterou založil Thierry Hermès v roce 1837, rozhodně nejsou pro široké masy. Naopak patří k nejexkluzivnějším a nejdražším na trhu s tímto luxusním segmentem. Mnohým připadne šílenství dát několik desítek tisíc za tašku. Zvlášť když tu stejnou si v můžete koupit tržnici za pár stovek. Jenže Hermès neprodává jen tašky. S tou kůží si kupujete i životní styl. A ten v Holešovicích určitě neseženete.

1

Zdroj: Valentine Avoh

Zavazadla

Vytvořit tašku Jypsiere (od natvarování kůže až po poslední steh) trvá řemeslníkovi při intenzivní práci dva dny. V dílnách neexistuje koncept montážní linky. Každý jednotlivý kus tvoří konkrétní osoba od začátku do konce. I po letech tak díky pečlivé dokumentaci lze dohledat kdo šil vaši tašku nebo jiné zboží. Nápis Made in France nelže. Nejkvalitnější teletina pochází z Francie a prošívají ji Francouzi francouzskými nitěmi.

2

Zdroj: Valentine Avoh

3

Zdroj: Valentine Avoh

4

Zdroj: Fashion Gourmet

5

Zdroj: Valentine Avoh

6

Zdroj: Fashion Gourmet

7
8
9

Zdroj: Fashion Gourmet

Šátky a kravaty

Hermès vytváří nejen ikonické tašky ale i šátky a kravaty. Trvalo to dva roky než od prvotního skici dospělo k motivu, který se objevil v butiku. První šátek podle návrhu Roberta Dumase šel do prodeje v roce 1937. Od té doby Hermès vyrobila více než 2500 různých vzorů. Jednotlivé vrstvy motivů, které obsahují až 45 různých barev, jsou nanášeny ručně pomocí sítotisku. Hedvábí se získává z brazilských ušlechtilých zámotků bource morušového, z které se později v Lyonu tká látka.

Podpis Hermès a zapravení konců látky speciální metodou savoir faire je zakončením výrobního procesu. Prodej šátků tvoří celých 60 procent obratu firmy. Během hlavní sezóny o letních prázdninách se údajně prodá v Paříží každých 20 sekund jeden šátek.

10

Zdroj: Fashion Gourmet

11

Zdroj: Fashion Gourmet

12

Zdroj: Fashion Gourmet

14

Zdroj: Valentine Avoh

15
16
17
18

Košile

Košile jsou tahounem pánského sortimentu. Postup zakázkové výroby je v zásadě stejná jak ji známe i z Čech. Vyberete si materiál, límec, manžety, knoflíčky, obšití. Výroba košile trvá až pět týdnů.

19

Zdroj: Valentine Avoh

20
21
35
22
23
24

Hodinky

34
35

Porcelán

31
32
33

Sedla

První sedlo bylo vyrobeno v roce 1837. I když dnešní svět spíše upřednostňuje stovky koňů pod kapotou i tak se prodá 400 až 500 sedle ročně. Stále se jedná o klíčový produkt firmy.

25
26
27
28
29
30

Zdroj: Fashion Gourmet
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!