Hipsteři: jaká je nová beatnická generace

Publikováno: 31.03.2014 13:37 | Václav F. Mensa

Jako u nějakých tajných společností, stejně tak i hipster nerad přiznává, že je hipsterem. Také začíná být velmi těžké rozlišit, komu se jen líbí nosit skinny jeans a brýle s tlustými obroučkami a kdo skutečně spadá do hipsterské pseudokultury svým kompletním životem a zaměřením. Některé módní vlny se roztříští o stěnu vývoje, některé naopak fungují za občasných upgradů dál. I hipsteři zaznamenali vývoj a jedna z posledních epizod je právě tato. Výrazný plnovous i přes jasně mladý věk, povětšinou udržované sportovní tělo a různorodá tetování.

hipsteri_7

Zdroj: Tumblr, Trashness, Pinterest

hipsteri_8

Zdroj: darrenblackphotography.com

hipsteri_14

Zdroj: Tumblr, Trashness, Pinterest

Co se oděvu týče, definice je snadná. Úzké kalhoty popřípadě kalhoty úzké u kotníků avšak s hlubokým sedem. Díky nebo možná právě kvůli hipsterům se zas prodávají džínové košile, popřípadě se všemožnými vzory od jelenů až k vlaštovkám. Následně pak oversize svetry nebo trička v nenápadných barvách a jednoduchém střihu. Jednotný styl se liší, filozofie je stejná. Odvrhnout a nevyužívat cokoliv mediálního, "provařeného" či komerčního. Díky hipsterům se vrátily doplňky a kusy, které byly z běžného oblékání vyřazeny. Kloubouky, skvělé kožené boty, šle a mnoho dalšího.

hipsteri_12

Zdroj: Tumblr, Trashness, Pinterest

hipsteri_13

Zdroj: Tumblr, Trashness, Pinterest

Mnoho lidí, převážně pak samotných hipsterů, zastává negativní postoj k medializaci této kultury. A oprávněně. Vzhledem k tomu, že celé "hipsterství" je založené na nekomerci, vše pak ztrácí smysl, jakmile se objeví fashion story s tímto tématem. A i každý zahrnutý do této kultury to vnímá jinak.

hipsteri_2
hipsteri_5

Pro mě to není o módě nebo trendech. Ani o tom, vypadat nápadně. Je to vyjádření. Já sám tak sebe vnímám. Všechno na světě za škatulkovat nejde. Já sám i můj styl se mění a vyvíjí. Teď sice vypadám takhle, ale za měsíc to může jít dolů. Každý to prostě cítí jinak. Já to neberu jako něco, co mě určuje,“ popisuje cítění svého stylu Ondřej, jednadvacetiletý student tělovýchovy.

hipsteri_3

V závěru je jedno, jestli se člověk k této kultuře řadí nebo ne. Jestli opravdu poslouchá alternativní hudbu, chodí na nekomerční filmy a čte Kanta. Co se módy týče, přináší to svěží vzduch. Stále se posouvá dál, stále se vyvíjí a i když někdo namítne, že hipsteři hledají inspiraci v letech minulých, tak je to se vším. Každý módní styl jen hledá v minulosti. Avšak, narozdíl třeba od Dity Von Teese, hipsteři vždy objeví něco nového, zábavného a osvěžujícího a v minulosti nežijí.

hipsteri_4

Když mi někdo řekne, že jsem hipster, tak se nenaštvu. Pro společnost je to nějaká škatulka, kam si tě zařadí mezi ostatní takový lidi. Ale každý jedinec se od zbytku pak odlišuje. Třeba když si děda s babičkou začali všímat, že jsem pokérovanej a je těch obrázků čím dál víc, tak si mysleli, že okamžitě začnu fetovat, seknu se školou a skončím na ulici. A takhle naše společnost uvažuje ve všem.“ I v módě. Měli bychom se naučit neobvyklé věci přijímat s nadšením a ne s nenávistí a strachem.

hipsteri_6
hipsteri_9

Zdroj: darrenblackphotography.com

hipsteri_16

Zdroj: Tumblr, Trashness, Pinterest

hipsteri_11

Zdroj: darrenblackphotography.com

hipsteri_17

Zdroj: Tumblr, Trashness, Pinterest

hipsteri_22

Zdroj: Tumblr, Trashness, Pinterest

hipsteri_20

Zdroj: Tumblr, Trashness, Pinterest
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!