Historie pětsetjedniček ve filmu

Publikováno: 24.03.2016 00:34 | Jiří Hofbauer

Džíny Levi’s 501 s poklopcem na knoflíky – originální a vůbec první džíny na světě – se zrodily 20. května 1873. Dnes, o více než 140 let později, jsou ještě populárnější než kdykoliv předtím. V celosvětové premiéře představujeme krátký dokumentární film The 501 Jean: Stories of an Originál, který popisuje jejich přetrvávající vliv na kulturní historii. Dokument je také oslavou 100. výročí partnerství s tkalcovnou Cone Mills v Severní Karolíně.

Tři díly vyprávějí příběh moderní Ameriky, tvrdé práce, stylu a rebelie. Přinášejí rozhovory s průkopníky jako Henry Rollins, John Baldessari, Scott Schuman, Andy Spade, Mark McNairy, Erin Wassonová, Gary Burden, Eddie Huang, Jim Walrod, Kim Hastreiterová a mnoha dalšími.

Film namluvil Ramblin' Jack Elliott, jedna za stálic americké folkové hudby, který výrazně ovlivnil tvorbu Boba Dylana, Peteho Seegera, Rolling Stones nebo Grateful Dead. Hudbu nahrál Earnest Greene aka Washed Out.

Díl první: Džíny 501 jdou do práce

Spolupráce Levi’s a tkalcovny Cone Mills začala v roce 1875 a přinesla denim s vlastnostmi, které jsou pro pětsetjedničky charakteristické dodnes: červený lem (Selvedge) a srážlivost kopírující tělo. Džíny 501 byly původně pracovní oblečení pro zlatokopy, kovboje nebo dělníky a dnes jsou součástí šatníků tvůrčích pracovníků, kteří v nich vytvářejí hodnoty nového tisíciletí.

Díl 2: Styl

Ve 30. letech se objevily kovbojské filmy a každý zatoužil po kousku v kovbojském stylu. Poprvé se pětsetjedničky začaly nosit pro vzhled, spíš než funkčnost. Hollywoodské stars si je oblíbily a z pětsetjedniček se stala stylová ikona. I dnes inspirují i designéry a trendsettery.

Díl 3: Rebelie

Džíny 501 jsou symbolem kultury rebelů. Začali je hrdě nosit v padesátých letech – převzaté od dělníků po velké hospodářské krizi – a udělali z nich symbol provokace a solidarity. Nosil je každý, James Dean, Marlon Brando, Jack Kerouac nebo Jackson Pollock, a staly se symbolem mládí a vzpoury. Rebely různých dekád spojuje svobodomyslnost, individualismus a láska k pětsetjedničkám.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!