Hudba, puls, trénink

Publikováno: 04.12.2012 19:35 | Jakub Matulík

Někteří tvrdí, že při cvičení se máte soustředit na samotný pohyb, dýchaní a správné tempo a nenechat se ničím rozptylovat. Jenže já hudbu k tréninku prostě potřebuji. Nenutím vám svůj názor jako striktní návod, podle kterého musíte jet. Berte ho jako moje doporučení, radu do života, kterou mi nedávno předal jeden profesionální sportovec a díky které jsem se byl schopen posunout kupředu.

Byla doba, kdy jsem v podstatě nepřemýšlel o tom jakou hudbu k jaké aktivitě poslouchám, jednoduše řečeno, jeden playlist na všechno. Ovšem, v nedávné době přišla změna a jelikož jsem poměrně aktivní člověk (což znamená, že trénuji 6x týdně) byl jsem donucen přemýšlet o hudbě, kterou při tréninku používám.

První věc k zamyšlení. Pamatujete si Silvestra Stalloneho, který trénuje v prvním díle Rockyho tím, že bije do hovězího, běhá a podobně? A pamatujete si co tam hrálo za hudbu? Jistě že ano! Nemusím se ani ptát, že jo. Pro každého sportovce přesně tahle hudba evokuje motivaci jít dál, posunout se za hranici atd.

Bill Conti – GONNA FLY NOW / Theme Rocky Song

Taky se ve vás vzbudí nutkavý pocit, že máte okamžitou potřebu jít do posilovny a zvedat hromady železa? Nebo si i navzdory nepřízni počasí jít ven zaběhat, na trénink boxu, či dnes oblíbenějšího MMA? Teď se na stejnou situaci podívejme jinak. Zatímco jednoho takhle písnička vyburcuje k maximálnímu výkonu, s druhým nemusí hnout, natož aby mu zvedla puls. To není chyba, prostě to tak je. Každý člověk je na různou hudbu nastavený jinak. Jednoho dokáže pořádně rozpálit nějaký šílený Dubstep od Netsky, někoho zase dostává, když Karel Gott zpívá o tom jak byl tenkrát ještě mladej kluk. Je to velice subjektivní, ovšem každý má jednu dvě stovku písniček, které ho maximálně nabudí.

Teoreticky založení vědci i prakticky ostřílení sportovci se však shodnou na jednom. Hudba pomáhá při tréninku a to nejen při aerobiku, či běhání na pásu, ale při jakémkoli pohybu. Stačí si to ověřit, když se půjdete podívat do Arnoldovy dílny (posilovna). Většinou zde hraje rocková tvrdá muzika, která si klade za cíl lidi v posilce pořádně vyburcovat k výkonu. Pokud se podíváte pozorně, všimnete si, že velká část "cvičenců" má ale v uších sluchátka a každý z nich poslouchá vlastní hudební doping. Hudba totiž má ten dar stimulovat a zároveň zvýšit soustředění na danou věc. Málokterá věc dokáže tak dokonale vyburcovat člověka k výkonu.

Nebaví vás trénink, jste unavení, nebo vám to připadá pořád stejné? A zkoušeli jste si do sluchátek pustit vaši nejoblíbenější hudbu? Je totiž vědecky dokázáno, že při poslouchání hudby zabavíte mozek, který se snaží vnímat vaše oblíbené tóny a tím mu nedáváte příležitost k nudě. Naopak se vás snaží stále podpořit k doběhnutí dál, nebo k zvednutí těžší váhy. Vědci z University v Ohiu zjistili, že sportovci, kteří při běžné chůzi poslouchají svojí nejoblíbenější hudbu, chodí o 4 míle rychleji, než jejich protějšek bez hudby. Oblíbeny song vás dokáže natolik rozptýlit, že překonáte fyzickou činnost mnohem jednodušeji.

Teorii známe, většina lidí tohle moc dobře ví, ovšem neobtěžuje se s vytvořením správného playlistu. A to je chyba. Představte si, že běžíte půlmaratón a 15 km v kuse vám hraje do uší luxusní burcující hudba. Jenže začne šestnáctý kilometr a vám hlavu od ucha k uchu naplní song, při kterém jste se rozcházel se svou dlouholetou přítelkyní a od té doby je pro vás tato věc opravdu depresivní. Jak asi bude vypadat váš výkon? No jistě nezrychlíte nebo neustálíte dech. Naopak ztratíte tempo, unavíte se a možná i ukončíte váš běh kousek před cílem. Ale to přece nechcete!

Každý trénink je výzvou i zábavou současně. Tak mě napadá, popřemýšlejte a napište jaká hudba vás osobně burcuje, pomůže vám makat a sestavme společně workout playlist. Pište do komentářů pod článek nebo na facebook a vytvořme tak společně sportovní playlist Menstyle.cz. Já začínám!Jonh Cafferty – HEARTS OF FIRERytmus – AKMKorn ft. Skrillex and Kill The Noise – NARCISSISTIC CANNIBALLimp Bizkit – MY WAYDilated Peoples – WORST COME TO WORST
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!